Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pięć złotych za kurę

Tomasz Kolowca
Powiat myślenicki. Wciąż funkcjonują ostrzeżenia, zakazy i nakazy w związku z ptasią grypą. Jednak zaczynają się także programy pomocowe i powolne odtwarzanie stad.

Od 1 lutego, dzięki niedawno opublikowanemu rozporządzeniu Rady Ministrów, można składać wnioski do powiatowych jednostek Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o pomoc finansową za poniesione w wyniku zjadliwej grypy ptaków koszty.

Każdy hodowca, który chce się starać o taką pomoc, musi wypełnić do końca lutego formularz (dostępny na stronie), w którym precyzyjnie należy wyjaśnić ile i jakich sztuk drobiu utrzymywało się w gospodarstwie w okresie wystąpienia choroby. Należy również określić wielkość gospodarstwa i skalę przychodów.

Co ważne, dotyczy to tych gospodarstw, na terenie których nie znaleziono ogniska choroby ani nie wydano decyzji o gazowaniu ptaków. Pomoc finansowa związana jest głównie ze spadkiem produkcji i konsumpcji jaj oraz mięsa drobiowego z powodu strachu przed chorobą. Ci hodowcy, których majątki dotknęły ogniska ptasiej grypy, a ptactwo zostało zakwalifikowane do wybicia, będą traktowani w innym trybie.

Agencja dokładnie określiła jaką pomoc należy przeznaczyć za każdą sztukę ptactwa każdego gatunku. I tak na przykład za bażanta czy gołębią przysługuje 4 złote, za gęś i kaczkę 15, a za indyka już 25 złotych.

W województwie małopolskich w ostatnich miesiącach głośno było o kilku ogniskach ptasiej grypy: w gminie Książ Wielki (powiat miechowski), w gminie Pałecznica (powiat proszowicki) oraz w Krzywaczce (powiat myślenicki). W ostatnich dniach pojawiły się też informacje o ognisku w gminie Alwernia.

W regionie myślenickim niedawno głośno było także o konflikcie sołtysa Krzywaczki i hodowcy kur rasowych Józefa Starca z Powiatowym Inspektoratem Sanitarnym i Powiatowym Lekarzem Weterynarii. Sołtys zarzucał władzom, że niesłusznie wydały decyzję o uśmierceniu rasowych kur i gołębi, którą utrzymywał od 7 lat. Wskazywał przy tym, że powstrzymano się od zagazowania nieodległej fermy. Władze sanitarne odpierały zarzuty twierdząc, że w takich zakładach znacznie łatwiej pilnować i badać drób.

Termin składania wniosków o rekompensaty mija 28 lutego. Wszelkich informacji na temat rekompensat udziela Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Biuro Powiatowe w Myślenicach, ulica Juliusza Słowackiego 100A lub pod numerem telefonu 12 272 71 40 oraz na stronie internetowej www.arimr.gov.pl/Aktualności.

rekompensata za sztukę drobiu

Ustalone ceny

  • kuropatwa - 4 zł
  • bażant - 4 zł
  • gołąb - 4 zł
  • bezgrzebieniowce - 4 zł
  • przepiórka - 5 zł
  • perlica - 5 zł
  • kura - 5 zł
  • gęś - 15 zł
  • kaczka - 15 zł
  • struś - 25 zł
  • indyk - 25 zł

(TK)
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski