MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Piękno jako fenomen

Marcin Dyrcz
Ks. prof. Michał Heller
Ks. prof. Michał Heller Fot. anna kaczmarz
Festiwal. Copernicus Festival, wzorowany jest na nowojorskim World Science Festival, to dni refleksji nad kryteriami piękna, jego naturą, nad jego obecnością w fizyce i religii.

Od 17 do 23 maja będzie trwał w Krakowie trzeci Copernicus Festival - poświęcony fenomenowi piękna. Skupi się na pokazaniu różnych wymiarów obecności nauki w kulturze.

- Zastanowimy się nad kryteriami piękna, jego naturą, a także zobaczymy, jak pojęcie to funkcjonuje w matematyce, fizyce czy religii - informuje Diana Sałacka z biura prasowego festiwalu.

Gościem będzie m.in. prof. Semir Zeki, brytyjski twórca neuroestetyki - dziedziny prowadzącej badania reakcji mózgu na sztukę. Wykłady wygłoszą także Gregory Chaitin - wybitny matematyk zajmujący się m.in. problemem złożoności czy Julian Barbour - fizyk negujący pojęcie czasu. Z publicznością spotka się ks. prof. Michał Heller - teolog, specjalizujący się w filozofii przyrody, fizyce i kosmologii. Specjalny wykład zaprezentuje powieściopisarz i literaturoznawca - Stefan Chwin.

Miłośników literatury ucieszy spotkanie z jednym z najwybitniejszych stylistów współczesnej angielszczyzny - Johnem Banvillem. O idei językowej doskonałości, pięknie literackiego tekstu, a także o relacji między powieścią i nauką porozmawia z nim Grzegorz Jankowicz.

Oprócz debat i wykładów warto przyjrzeć się pasmu „Perceptio”, które w niekonwencjonalny sposób będzie prezentowało piękno m.in. w kuchni (dyskusja „Piękne żarcie” z udziałem Wojciecha Nowickiego i Marka Bieńczyka), czy w muzyce (koncert „Symetria w muzyce” z wykładem prof. Anny Brożek).

Inne festiwalowe pasmo „Inventio” pokaże związki sztuki z nowymi technologiami.

- Podczas wystawy zobaczymy ekrany 3D, rzeźby kinetyczne, eye-trackery i walki robotów. Będzie można pograć na Sam-sung Oculus. Na wykładach poruszymy zaś tematy związane wirtualną rzeczywistością, designem i estetyką interakcji - rekomenduje Diana Sałacka.

Zaplanowano również rejs po Wiśle szlakiem krakowskiego modernizmu, kurs malowania ikon czy adresowane dla dzieci i młodzieży warsztaty programowania gier i animacji.

W środę, o godz. 14. w Ogrodzie Botanicznym UJ odbędzie się wernisaż plenerowej wystawy renesansowych akwarel z XVI-wiecznego atlasu „Libri picturati” Karola Kluzjusza - francuskiego lekarza i botanika. Oryginały zostaną wystawione w Bibliotece Jagiellońskiej.

Na miłośników muzyki czekają równie piękne doświadczenia, a wśród nich koncert Capelli Cracoviensis w klasztorze Ojców Dominikanów; zabrzmią dwa motety Bacha: „Jesu, meine Freude” i „Komm Jesu, komm”. Krótki wykład poświęcony matematycznym strukturom w muzyce - „Od Bacha do Banacha” wygłosi w trakcie koncertu matematyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego - Jarosław Grytczuk.

Copernicus Festival wzorowany jest na nowojorskim World Science Festival. Inicjatorami są Fundacja „Tygodnika Powszechnego” oraz Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Wszystkie wydarzenia festiwalowe są darmowe.

Szczegółowy program: www.copernicusfestival.com - klikając w dane wydarzenie programu wyświetlimy mapkę informującą o jego miejscu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski