Pielgrzymka narodowców na Jasną Górę. Nocny marsz z pochodniami i sprzeciw wobec tęczowej flagi ZDJĘCIA

js
Pielgrzymka Środowiska Narodowego od sześciu lat gromadzi na Jasnej Górze członków Ruchu Narodowego, Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego, Związku Żołnierzy Narodowych Sił zbrojnych. Jak mówią jasnogórska twierdza to miejsce duchowego i zbrojnego zwycięstwa narodu polskiego i cel pielgrzymek setek tysięcy pątników. Również oni, narodowcy, tak jak pokolenia działaczy ruchu narodowego przed nimi, jak co roku zdążają na Jasną Górę, by oddać cześć Najświętszej Maryi Pannie. Janusz Strzelczyk
Na zakończenie VI Pielgrzymki Środowisk Narodowych na Jasną Górę uczestnicy pielgrzymki, po Apelu Jasnogórskim, ok. godz. 22. wyruszyli z klasztornego dziedzińca, z zapalonymi pochodniami, krokiem marszowym, na błonia jasnogórskie. ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Podczas marszu wznosili okrzyki " Wierni do końca", "Wielka Polska katolicka", Wielka Polska narodowa", "Nadchodzą nacjonaliści", "Młodzi wierni błogosławieni", "Bóg Honor i Ojczyzna", "Młodzi aktywni radykalni", "Młodość wiara nacjonalizm", "Czołem wielkiej Polsce".

Na błoniach utworzyli półokrąg i rozświetlili racami baner poświęcony Poznańskiej Piątce - pięciu młodych wychowanków Salezjańskiego Oratorium świętego Jana Bosko w Poznaniu. Podejrzewani przez gestapo o przynależność do tajnej organizacji politycznej zostali aresztowani w 1940 roku, więzieni w Poznaniu, Wronkach, Berlinie, Zwickau zostali zamordowani w Dreźnie.

Na pytanie, dlaczego uważa się, że Pielgrzymka Środowiska Narodowego na Jasną Górę wzbudza wiele kontrowersji, prezes Młodzieży Wszechpolskiej, Ziemowit Przebitkowski, odpowiada:

To nie nasza pielgrzymka wzbudza wiele kontrowersji, to antyklerykałowie wzbudzają wiele kontrowersji – dlatego, że to właśnie oni starają się sprowokować tutaj Bóg wie jakie wydarzenia, licząc na to, że być może uda się uchwycić kątem kamery jakieś wykreowane przez nich wydarzenia, a potem wałkować to na okrągło w innych mediach.

Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. o godzinie 16.45 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył ks. Henryk Grządko, który przyjechał z grupą Młodzieży Wszechpolskiej z okolic Gorzowa Wielkopolskiego. Mszę św. koncelebrował m.in. o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry, który za ramienia klasztoru uczestniczył też w spotkaniu w Sali o. Kordeckiego.

Pielgrzymów witał w imieniu Jasnej Góry o. Mieczysław Polak, podprzeor klasztoru. „Przybywacie na Jasną Górę - jak to czynili przodkowie nasi na przestrzeni dziejów - szukając u Matki Bożej pociechy, światła, umocnienia. Serdecznie wam życzę, (…) byście stawali w obronie wartości chrześcijańskich, w obronie naszej Ojczyzny, będąc świadkami tego, co dobre i prawdziwe”.

Pielgrzymka narodowców na Jasną Górę. Nocny marsz z pochodni...

Ks. Henryk Grządko w kazaniu odwołał się do przekazu papieża Jana Pawła II, że Kościół w Polsce zawsze był miejscem, gdzie Polacy mogli obronić swoją wolność wewnętrzną.

„Obronić wolność wewnętrzną – abyśmy mogli wybierać prawdziwe wartości. Jest napaść cywilizacyjna na Polskę. Ona dzisiaj polega na tym, że pod znakiem tęczowej flagi próbuje się okraść nas z wartości wewnętrznych, takich jak prawda, miłość, życie ludzkie, rodzina oparta na małżeństwie, moralność oparta na Ewangelii i Dekalogu. W zamian proponuje się nie wiadomo co. W imię czego? Ano, że można czynić zło.

Tolerancja nie jest najwyższą wartością. Ona oznacza to, że szanujemy każdego człowieka, ale nie ma zgody na zło. Słowa ‘nie pozwalam’ były już w Polsce powiedziane. My nie możemy pozwolić na zło, ani w nas, ani wokół nas. Gdybyśmy to zrobili, zło opanuje nas, osaczy nas, i będziemy musieli się poddać. Wartości oparte na Chrystusie, na Jego Ewangelii są fundamentem Polski, i na nich Polska jest zbudowana. Nie ma pozwolenia dla samowoli, bałwochwalstwa - powiedział Ks. Henryk Grządko.

„To jest zadanie dla środowisk narodowych - mamy być tym miejscem, które broni wartości, które pomaga zwłaszcza naszym rodzinom obronić wartości, które pomaga młodzieży, dzieciom, obronić wartości. My tego sami, o własnych siłach, nie zrobimy, dlatego potrzebujemy Boga” - mówił ks. Grządko.

Pielgrzymka Środowiska Narodowego od sześciu lat gromadzi na Jasnej Górze członków Ruchu Narodowego, Młodzieży Wszechpolskiej, Obozu Narodowo-Radykalnego, Związku Żołnierzy Narodowych Sił zbrojnych. Jak mówią jasnogórska twierdza to miejsce duchowego i zbrojnego zwycięstwa narodu polskiego i cel pielgrzymek setek tysięcy pątników. Również oni, narodowcy, tak jak pokolenia działaczy ruchu narodowego przed nimi, jak co roku zdążają na Jasną Górę, by oddać cześć Najświętszej Maryi Pannie.

Pielgrzymka narodowców na Jasną Górę ZDJĘCIA

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Wideo

Komentarze 56

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Z
Zenek

W Bilbli jest napisane : "zło dobrem zwyciężaj " . Nic nie ma o nienawiści do drugiego. A na Jasnej Górze tyle złości i pogardy dla drugiego człowieka. Tym bardziej ze w grobie księży, kleryków, zakonników spora część to dewianci i zboczeńcy.

M
MAGoz44FIRE

KlasztorCzęstochowa...do WSZECHcaraROSJI po wsze czasy należycie1814-1815KongresWiedeński KsięstwoWarszawskie1807-1815 KrólestwoPolski1815-1831PrikazFeldmarszałkaRosji obecnie JA517/225/26/100TytularnyCarRosji WSZECHcarEMPEROReurope...PATrioTIC WHAT ADAMA KAROLLA CZARTORYSKA100TOyoTAcoROLla...

M
MAGoz44FIRE

22

G
Gość

Duma!

G
Gość

Hesus, jesteś zwykły buc

H
Hesus H.

buk, humor, włoszczyzna....

a
as

Młodzież Wszechpolska to najlepsza nasza młodzież. Patriotyczna wykształcona i bez kompleksów jak wielu męczydupków na tym forum

p
posener

Wszystko zgodnie z tradycją, albowiem gubernator Hans Frank (NSDAP) też był przyjmowany z honorami na Brunatnej... sorry, Jasnej Górze.

m
mietek

Pielgrzymki służą szatanowi . Często osoby publiczne pielgrzymując do różnych bałwanów udowadniają swoja głupotę . Taka władza . Słowo Boże dosadniej określa oszołomów .

S
Stach

To jest straszne. I to promuje KK.

m
małpa w czerwonym

dlaczego szli w nocy ? czyżby nie wszyscy mieli brunatne ubranka ?

m
mit

Malowane trzy deski , malowana lala , malowana wiara . Co wioska to matka boska . Dzieło rąk ludzkich , które nic nie może , bo jest opryskanym przez szamana bałwanem .

Ł
Łukasz

Niech dalej zwalczają zło złem. Jeśli to co oni robią, czyli mowa nienawiści i brak poszanowania czyiś poglądów czy wierzeń są wartościami opartymi na Chrystusie, to ja nie jestem człowiekiem tylko małpą. Ale ok skoro tak chcę robić proszę bardzo. Tylko niech sobie przygotują fragmenty z Biblii, gdzie Jezus się tak zachowywał lub kazał tak robić, bo czeka ich ciężki sąd przed Jego tronem. Jezus nigdy nie narzucał wiarę w Boga poganom, a uczniom kazał chodzić i głosić, a jeśli ktoś nie chciał słuchać to mieli po prostu odejść bez sądzenia.

B
Baqs

Zagadka dla prawicowca: "Wartości oparte na Chrystusie, na Jego Ewangelii są fundamentem Polski"

m
marek

Fałszywi prorocy. "Po owocach ich poznacie" i tyle w temacie.