18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Pieniądze są, chętnych nie ma

GM
W powiatach wadowickim i suskim jest wiele zabytkowych budowli, które wymagają czasami pilnej renowacji. Są na ten cel pieniądze, ale... nie ma chętnych do sięgnięcia po nie.

Władze zapowiedziały zmiany w powiatowej oświacie. FOT. MIROSŁAW GAWĘDA

WADOWICKIE I SUSKIE. Dotacje tylko na renowację zabytków w Wadowicach i Lanckoronie

Urząd Marszałkowski w Krakowie planuje wkrótce rozdzielić 3,5 mln zł na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków na obszarze województwa. W rejonie Wadowic czy Suchej Beskidzkiej takich zabytków jest mnóstwo. Wiele wymaga remontów, a często ich zarządcy czy właściciele narzekają, że nie mają na ten cel pieniędzy.

W ostatnich tygodniach można było składać wnioski o dotacje na takie właśnie cele. Jak się dowiadujemy, wstępna lista zabytków, których renowacja zostanie dofinansowana, już jest. Zawiera 106 zadań, ale - jak się okazuje - tylko dwa z powiatów wadowickiego i suskiego.

Reprezentujący ten teren radny wojewódzki Rafał Stuglik jest tym wszystkim zbulwersowany. - Dokładnie sprawdzałem, z tego terenu złożono tylko dwa wnioski - obydwa z powiatu wadowickiego. Z powiatu suskiego nie złożono ani jednego wniosku! Nie potrafię zrozumieć, dlaczego nikt inny nie składał wniosków, skoro pieniądze były do wzięcia. I to przy bardzo niskim wkładzie własnym w planowane przedsięwzięcie - mówi Rafał Stuglik, który uczestniczył w posiedzeniu komisji konkursowej, która opiniowała te wnioski.

Radny twierdzi, że chętnie by wsparł również inne projekty z tego terenu. Gdyby takowe były...

Spośród 106 zadań z całego województwa do dofinansowania rekomendowano dwa projekty z powiatu wadowickiego. Jak informuje radny Stuglik, pierwsze zadanie zgłosiło Stowarzyszenie Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach na projekt dotyczący konserwacji kamiennych nagrobków profesorów Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach na Cmentarzu Parafialnym w Wadowicach. Proponowana kwota dotacji z wojewódzkiej kasy na ten cel wynosi 30 tys. zł.

Drugie zadanie zostało zgłoszone przez Parafię RzymskoKatolicką pw. Narodzenia Św. Jana Chrzciciela w Lanckoronie, a dotyczy renowacji i osuszania tynków wewnętrznych oraz malowanie w dolnych partiach ścian nawy w kościele parafialnym w Lanckoronie (20 tys. zł).

Ostatecznie lista zadań, które zostaną dofinansowane, zostanie zatwierdzona przez sejmik wojewódzki, ale wydaje się to już tylko formalnością.

- Na przyszłość ze swej strony deklaruję administratorom zabytków wpisanych do rejestru wszelką pomoc w pozyskaniu dotacji na renowację - zapowiada radny.

Dodajmy, że w ostatnich latach w powiecie wadowickim był realizowany wielki projekt dotyczący renowacji zabytków. Klasztor w Kalwarii Zebrzydowskiej otrzymał kilka mln zł unijnej dotacji na ten cel. To było wielkie przedsięwzięcie. W regionie mnóstwo jest jednak zabytków - kościołów, kapliczek, pomników, których renowacja nie wymaga aż tak dużych pieniędzy...

(GM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski