MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pieniądze to nie wszystko

Redakcja
Rynek pracy jest coraz bardziej wymagający, a ofert jest coraz mniej

Na atrakcyjność miejsca pracy wpływa wiele czynników, nie tylko poziom wynagrodzenia, choć jest on w wielu wypadkach najistotniejszy. Badania prowadzone przez różne ośrodki wskazują, że ważna jest też atmosfera w pracy, kontakt z nowoczesnymi technologiami oraz poczucie stabilności zatrudnienia.
 Pracodawcy dysponują różnymi pozapłacowymi instrumentami, które wpływają na motywację osób zatrudnionych i trwałe związanie ich z firmą. Oprócz pensji otrzymują oni dodatkowe świadczenia w postaci szkoleń, bezpłatnej opieki medycznej czy opcji na zakup akcji. Pod tym względem małopolski rynek pracy staje się coraz atrakcyjniejszy.
 Większość firm z kapitałem zagranicznym inwestujących w Polsce posiada swoje centrale w stolicy. W Małopolsce najczęściej znajdują się tylko oddziały lub przedstawicielstwa wielkich międzynarodowych koncernów. Jednak również tutaj w niektórych branżach można znaleźć atrakcyjne zatrudnienie.
 Szczególnie upodobały sobie nasz region firmy z branży informatycznej i telekomunikacyjnej, które od niedawna otwierają swoje centrale w Krakowie. Sprzyja temu obecność na naszym rynku

wysoko wykwalifikowanej kadry inżynierskiej.

 Dwie największe uczelnie techniczne: AGH i Politechnika Krakowska kształcą specjalistów w dziedzinie informatyki, telekomunikacji, inżynierii oprogramowania czy automatyki. Tendencje rozwoju gospodarki wskazują, że rynek pracy związany z nowoczesnymi technologiami będzie w najbliższym czasie rozwijał się jeszcze dynamiczniej, a oferty pracy dla przedstawicieli branży technicznej będą coraz ciekawsze.
 Od dwóch lat w krakowskich Przegorzałach działa Centrum Oprogramowania należące do koncernu Motorola. Chociaż firma zatrudnia w Krakowie na razie tylko 130 osób, to jednak z chwilą powstania nowej siedziby na terenie Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Pychowicach planuje zwiększyć zatrudnienie do 500. Jak informuje Agnieszka Nowaczkiewicz, odpowiedzialna za public relations w tej firmie, Motorola oferuje swoim pracownikom szkolenia w kraju oraz w Australii czy USA.
 Podejmujący tu pracę mogą też korzystać z bezpłatnej opieki medycznej, kursów językowych i zajęć sportowych. Osobom przebywającym na zwolnieniach chorobowych wypłacane jest 100 proc. wynagrodzenia.
 Od ubiegłego roku inżynierowie mogą też starać się o pracę w Centrum Badawczym koncernu Delphi, które od kilku miesięcy prowadzi dość intensywny nabór do nowo otwartego oddziału. Również ta firma inwestuje w szkolenia, kursy językowe, a także oferuje możliwość rozwijania kariery w ramach całego międzynarodowego koncernu. Dla tych, którzy gotowi są podjąć pracę za granicą i nie obawiają się częstych zmian miejsca zamieszkania, taka propozycja może być bardzo kusząca.
 Im dalej od stolicy Małopolski, tym trudniej o dobrą pracę. W Nowym Sączu osoby z wykształcenie technicznym mogą znaleźć zatrudnienie u jednego z największych w Polsce producentów komputerów i oprogramowania, w firmie Optimus SA.
 Inżynierowie, np. specjaliści od metrologii i automatyki, mogą też liczyć na pracę w powstałej na bazie Krakowskich Zakładów Farmaceutycznych Plivie Kraków, chociaż zakład poszukuje przede wszystkim farmaceutów, biologów i chemików. Także ta firma oprócz wynagrodzenia oferuje szeroki pakiet świadczeń socjalnych. - Pliva posiada własne ośrodki wypoczynkowe w górach i nad morzem, zapewnia pracownikom bezpłatną opiekę medyczną i dodatkowe ubezpieczenie emerytalne - mówi Urszula Zarzycka, p.o. kierownik ds. rekrutacji i rozwoju kadr. - Oprócz tego oferujemy też pomoc w wynajęciu mieszkania swoim specjalistom, a wszystkim zatrudnionym zapewniamy szkolenia oraz

bilety do teatrów i karty wstępu na basen

po preferencyjnych cenach.
 Ponieważ rynek farmaceutyczny w Polsce w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie, stąd ciągle poszukiwani są specjaliści z wykształceniem farmaceutycznym, medycznym i pokrewnym, którzy mogą pracować jako przedstawiciele medyczni firm, zarówno z udziałem polskiego, jak i międzynarodowego kapitału. Także te firmy, które nie posiadają swoich zakładów w naszym regionie, zatrudniają tu swoich reprezentantów, a oferowane im warunki pracy są bardzo konkurencyjne.
 Jednak otrzymanie atrakcyjnej posady w branży farmaceutycznej lub związanej z nowoczesnymi technologiami nie jest proste. Wiedzie do niego

skomplikowana ścieżka rekrutacji,

a pracodawcy, chcąc wyłowić z rynku najlepszych kandydatów, najczęściej korzystają z pośrednictwa doradców zawodowych. Wysokie są też wymagania stawiane przyszłym pracownikom. Standardem jest biegła znajomość języka angielskiego, często wymagany jest drugi język obcy. Niezbędna jest nie tylko doskonała znajomość branży, w której chce się pracować, ale także inne umiejętności, takie jak: komunikatywność czy odporność na stres. - Od kandydatów wymagamy także umiejętności pracy w grupie i zaangażowania - informuje Agnieszka Nowaczkiewicz. Jednakże po pomyślnym przejściu etapu rekrutacji pracownicy mogą liczyć nie tylko na wysoką pensję czy dodatkowe, atrakcyjne świadczenia, ale również na jasno określoną ścieżkę kariery i szkolenia podnoszące kwalifikacje.  W Małopolsce dobrze rozwija się też branża tytoniowa, która może zaoferować zatrudnienie na stanowiskach związanych z produkcją, marketingiem, dystrybucją, finansami i wiele innych. Największym zakładem produkującym papierosy w naszym regionie jest Philip Morris Polska SA, który w 1996 roku został udziałowcem Zakładów Przemysłu Tytoniowego. Dzisiaj PMP zatrudnia w Krakowie prawie 1900 osób.
 Drugim potentatem tej branży na naszym rynku jest Grupa House of Prince, posiadająca fabrykę w Jawornikach koło Myślenic. Również firmy tej branży, chcąc przyciągnąć do siebie najlepszych kandydatów, starają się zaoferować im dobre wynagrodzenie i

możliwości dalszego rozwoju.

 Philip Morris proponuje swoim pracownikom udział w szkoleniach, które nie muszą być bezpośrednio związane z wykonywaną pracą. Można podczas nich rozwijać umiejętność pracy zespołowej lub uczyć się rozwiązywania problemów. - Firma oferuje także dodatkowe świadczenia, takie jak: opieka medyczna, ubezpieczenia oraz możliwość udziału w zajęciach sportowych - zapewnia Katarzyna Borucka, rzecznik prasowy PMP.
 W Krakowie działa tez kilkadziesiąt zakładów branży poligraficznej. Do największych należy Donnelley Polish American Printing Company. Pierwsza fabryka tego koncernu powstała w 1994 roku. Firma zainwestowała również w budowę w SSE w Nowej Hucie. Poszukuje przede wszystkim specjalistów posiadających doświadczenie związane z poligrafią, ale zatrudnienie mogą tu znaleźć także inżynierowie, którzy ukończyli kierunki związane z mechaniką, budową maszyn czy automatyką oraz technicy. Również tutaj pracownicy mogą korzystać ze szkoleń oraz z programów rozwoju zawodowego.
 W Małopolsce dobrze rozwija się przemysł spożywczy, szczególnie związany z produkcją napojów. W podkrakowskich Niepołomicach swoją fabrykę ulokowała Coca-Cola Beverages Polska. Tutaj zatrudnienie mogą znaleźć osoby zainteresowane technologią produkcji, dystrybucją czy marketingiem. Coca-Cola oferuje swoim pracownikom wiele szkoleń oraz określone ścieżki rozwoju.
 Poza stolicą Małopolski atrakcyjne zatrudnienie może zaoferować np. Podhalańskie Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego "Tymbark". Zakład w Tymbarku, który zatrudnia ponad 500 osób, jest największym pracodawcą w regionie. Dużym i interesującym pracodawcą, z punktu widzenia pracowników, są też Okocimskie Zakłady Piwowarskie SA z siedzibą w Brzesku, posiadające także oddział na terenie Krakowa.
 Dla wielu osób o atrakcyjności pracy decyduje też

możliwość awansu.

 Firmy takie jak Philip Morris czy Coca-Cola deklarują, że o nowych stanowiskach pracy informowane są przede wszystkim osoby już zatrudnione, dopiero później poszukiwania rozpoczyna się wśród kandydatów z zewnątrz. Taki system awansów sprzyja związywaniu pracownika z firmą, ponieważ - aby zaspokoić swoje ambicje - nie musi on zmieniać miejsca pracy. - Głównym założeniem naszej polityki kadrowej jest rozwój i promowanie własnych pracowników. Dlatego, gdy pojawia się w firmie wolne stanowisko, w pierwszej kolejności informujemy o tym naszych ludzi. Oferujemy im nie tylko awans, ale np. przejście do innego działu - mówi Katarzyna Borucka.
 Chociaż wiele osób poszukuje pracy w którymś z międzynarodowych koncernów obecnych w naszym regionie, to jednak tylko nieliczni będą mieli szansę podjąć tam zatrudnienie.

Większość firm nie prowadzi w tej chwili naboru

nowych pracowników, a w związku z procesami restrukturyzacji zwalnia część z obecnej załogi. Wprawdzie w każdym zakładzie zdarza się, że pojawiają się wolne miejsca pracy z powodu odejścia pracowników do konkurencji, jednak ma to miejsce dość rzadko; rynek pracy jest coraz bardziej wymagający, a ofert jest coraz mniej.
 Pracownicy - obawiając się utraty pracy i problemów ze znalezieniem nowego miejsca zatrudnienia - starają się jak najdłużej pozostać u jednego pracodawcy. - Jak w każdej firmie, co roku pewna część ludzi zmienia pracę. I tylko w takich sytuacjach szukamy nowych pracowników - informuje rzecznik PMP.
 Atrakcyjne pod względem płacy oferty, zagraniczne szkolenia, świetnie wyposażone stanowiska pracy i samochody dobrych marek, których można używać prywatnie, czekają tylko na niewielki procent najlepie wykształconych osób.
 Pracownicy, którzy posiadają średnie lub tylko zawodowe wykształcenie i dysponują mniej poszukiwanymi umiejętnościami, raczej nie mogą liczyć na zbyt atrakcyjne zatrudnienie. Większość firm przy obecnej, nie najlepszej koniunkturze, nie planuje w najbliższym czasie zatrudniania osób o niższych kwalifikacjach.
 Nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja mogła ulec zmianie. Najatrakcyjniejsze miejsca pracy pozostaną więc dla tych, którzy dysponują umiejętnościami poszukiwanymi na rynku.
ANNA
BEREŻNICKA - PŁOŃSKA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski