Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsza praca w wakacje

Ewelina Skowron
Małgorzata Brdej (z lewej) i Elżbieta Piotrowska wypełniają wnioski o pracę sezonową. Mają po 17 lat, byłaby to ich pierwsza w życiu praca. Małgosia chce opłacić kurs rysunku, Ela mieć własne konto.
Małgorzata Brdej (z lewej) i Elżbieta Piotrowska wypełniają wnioski o pracę sezonową. Mają po 17 lat, byłaby to ich pierwsza w życiu praca. Małgosia chce opłacić kurs rysunku, Ela mieć własne konto. Fot. Ewelina Skowron
Nowy Sącz. Od 8 do 14 złotych za godzinę mogą zarobić młodzi korzystając z sezonowych ofert w OHP. Można pracować w Polsce na zmywaku albo w Niemczech opiekować się starszą osobą za 12 euro. Za kilka dni jedna z agencji pośrednictwa zorganizuje specjalne spotkanie.

Małgorzata Brdej i Elżbieta Piotrowska z Rdziostowa mają dopiero po 17 lat. Za rok o tej porze będą miały już za sobą egzamin dojrzałości. Na razie jednak chcą podjąć pierwszą w swoim życiu pracę. Parę dni temu zgłosiły się do sądeckiego Ochotniczego Hufca Pracy, żeby wypełnić formularze. - Chętnych do podjęcia wakacyjnej pracy jest bardzo dużo, a będzie jeszcze więcej - mówi Agata Fołta, dyrektor sądeckiego OHP. - Codziennie odwiedza nas około 20 młodych ludzi.

W OHP przy ul. Rejtana 18 w Nowym Sączu na młodych ludzi czeka ponad 40 ofert pracy. Dominują propozycje z Sądecczyzny, ale można też załapać się na wyjazd za granicę. Od stycznia OHP działa bowiem w ramach europejskiej sieci ofert pracy Eures.

- Nie zastanawiałam się, co właściwie chcę robić - mówi Małgorzata Brdej. - Pracy za granicą nie mogę podjąć, bo nie mam jeszcze 18 lat. Ale mogłabym pracować w Polsce, na przykład przy zbiorach. Myślę, że sprawdziłabym się również jako opiekunka do dzieci.

Na młodych czeka praca sezonowa w branży gastronomicznej i turystycznej. - Mamy oferty pracy dla kelnerek, sprzątaczek, dla pomocy kuchennej i opiekuna kolonii - wymienia Agata Fołta. - Z zagranicznych ofert mamy pracę przy zbiorach papryki, pomidorów oraz kwiatów w Holandii.

W Polsce stawka godzinowa dla sezonowego pracownika waha się od 8 do 14 złotych brutto. Jeśli komuś uda się wyjechać za granicę, może liczyć nawet na 12 euro za godzinę.

Z ofert pracy, które znajdziemy w sądeckim OHP mogą korzystać osoby między 16 a 25 rokiem życia. Większość, bo nawet 80 proc. propozycji, jest skierowana do osób pełnoletnich. Pracę może również podjąć osoba przed 16 rokiem życia, ale potrzebuje na to pisemnej zgody rodziców. W większości przypadków pracodawcy nie mają wielkich wymagań względem młodych pracowników. Jeżeli chodzi o wyjazdy zagraniczne, nie trzeba nawet znać języka.

- Jeżeli chodzi o pracę w gastronomii, warto mieć jednak ważne badania sanepidowskie - wyjaśnia Agata Fołta. - Podjęcie pierwszej pracy jest dla młodego człowieka bardzo ważne, dlatego wysyłając do pracy nieletnich sprawdzamy skrupulatnie wszystkie firmy, z którymi współpracujemy.

W Sądeckim Urzędzie Pracy młodzi ludzie nie znajdą zbyt wielu ofert pracy sezonowej, bo te trafiają głównie do OHP. Zagranicznych ofert pracy można szukać w prywatnych agencjach pośrednictwa. - Oferujemy wyjazdy głównie do Niemiec i Anglii. Jeżeli ktoś chce podjąć się opieki nad osobą starszą, to serdecznie zapraszam na spotkanie, na którym opowiem o naszej działalności - mówi Marta Jaroszewska z firmy Promedical. 17 czerwca, o godz. 10 w SUP odbędzie się spotkanie z przedstawicielem tej agencji pośrednictwa pracy.

Siedemnastoletnia Małgorzata Brdej zaplanowała, że swoje pierwsze zarobione pieniądze przeznaczy na opłacenie kursu rysunku. Chce studiować architekturę. - Takie kursy są bardzo drogie. Mam nadzieję, że zdobędę pieniądze, żeby je opłacić, bo bez dodatkowych lekcji trudno mi będzie dostać się na wymarzone studia - mówi.

Jeśli Elżbieta Piotrowska dostanie pracę i zarobi swoje pierwsze pieniądze, w końcu założy sobie konto bankowe. - Wiem, że mogę zrobić to już teraz, ale czekam aż coś zarobię. Będzie to dla mnie krok w dorosłość. Mam nadzieję, że znajdę tę pracę - mówi.

UWAGA FACHOWCA
Jarosław Gliński (Sądecki Urząd Pracy):
Młodzi ludzie, którzy korzystają z innych biur pośrednictwa pracy niż OHP muszą zachować szczególną ostrożność. Jeżeli zdecydujecie się korzystać z usług agencji pośrednictwa pracy w pierwszej kolejności musicie sprawdzić, czy jest ona wpisana do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia.

Znajdziecie go pod adresem strony internetowej: www.kraz.praca.gov. Dokumentem potwierdzającym wpis do tego rejestru jest wydawany agencji zatrudnienia certyfikat.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski