MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pierwsze siedem lat z życia wcześniaka

E
MEDYCYNA. Przez siedem lat grupa krakowskich lekarzy prowadziła unikatowe w skali kraju obserwacje życia 81 dzieci urodzonych w woj. małopolskim z ekstremalnie niską wagą ciała.

Do badań zaproszone zostały dzieci urodzone siedem lat temu w trzech ośrodkach: w Klinice Neonatologii w Krakowie, oddziale patologii i intensywnej terapii noworodka Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie i oddziale intensywnej terapii noworodka specjalistycznego szpitala w Tarnowie. Średnia waga badanych wcześniaków wynosiła 845 gramów w momencie urodzenia, a rodziły się średnio w 27. tygodniu ciąży.

- Nie chodzi już tylko o to, by uratować życie, ale by jego standard był maksymalnie wysoki - mówi prof. Jacek J. Pietrzyk z Katedry Pediatrii CMUJ, członek zespołu, który podjął się badań wcześniaków. - Stąd nasze obserwacje, unikatowe w skali kraju. Postanowiliśmy sprawdzić, jak dzieci zachowują się po siedmiu latach życia. Jakie mają parametry rozwoju fizycznego i umysłowego, kiedy zaczynają wchodzić w wiek szkolny.

Wnioski, dotyczące rozwoju fizycznego: wcześniaki są o ok. 10 cm niższe, ok. 5 kg lżejsze, a różnica w obwodzie głowy wynosi ok. 2,5 cm. I to jest najbardziej niepokojące, bo obwód głowy jest związany ze wzrostem mózgu.

Przeprowadzono też testy psychologiczne - ponad 85 proc. dzieci wykazuje nie najgorsze wyniki. Pozostałe mają problemy z myśleniem abstrakcyjnym, arytmetyką, zapamiętywaniem liczb. W stosunkowo niewielkim odsetku stwierdza się niedowidzenie i niedosłyszenie.Wnioski ostateczne wskazują na to, że w wieku siedmiu lat dzieci, urodzone za wcześnie i z wagą mniejszą niż 1000 g, nie wyrównują rozwoju ze swoimi narodzonymi o czasie rówieśnikami. Obserwacja tej grupy dzieci nie skończy się więc na opracowaniu wyników. Nadal będą obserwowane i zostaną skontrolowane w wieku 14 lat oraz po osiągnięciu dojrzałości płciowej.

W związku z rozwojem neonatologii i postępem, jaki dokonał się w opiece nad noworodkiem, przeżywa coraz więcej wcześniaków. W dysponującym doskonałym sprzętem szpitalu, udaje się uratować życie nawet noworodkom, które ważą nie więcej niż pół kilo.

Rezultaty badań nad wcześniakami zaprezentowane zostały podczas dwudniowych 35. Spotkań Klinicznych Chirurgów Dziecięcych z Pediatrami w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu.

(E)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski