Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pies w domu - „koty” w kątach

Dorota Dejmek
Warto zainwestować w dobrze ssący odkurzacz z odpowiednimi końcówkami oraz specjalne worki
Warto zainwestować w dobrze ssący odkurzacz z odpowiednimi końcówkami oraz specjalne worki Fot. Worwo
W okresie intensywnego linienia naszego pupila, gromadzące się w kątach i na dywanach kłębki sierści po pierwsze, wyglądają nieestetycznie, a po drugie są siedliskiem kurzu i alergenów. Mówiąc wprost - jeśli mamy w domu psa, nie możemy sprzątać zbyt rzadko

Płaszcz oblepiony psią sierścią, psie kłaczki unoszące się w kuchni i fotel, na którym strach usiąść. Właściciele domowych zwierzaków znają takie sytuacje aż za dobrze. Zrzucanie sierści u psa następuje przynajmniej dwa razy w roku: wiosną i jesienią. To naturalny proces, który musimy przetrwać, mimo że przysparza nam dodatkowych obowiązków - wszak dbanie o dom, w którym żyje kudłaty pupil to nie lada wyczyn. Wymaga od nas dyscypliny, dodatkowego czasu i cierpliwości. Mieszkanie potrzebuje skrupulatnych porządków, bo rozrzucone po kątach kłaczki są wyjątkowo uciążliwe, szczególnie w miejscach pokrytych tkaniną - na dywanie, kanapie i innym meblach tapicerowanych oraz ubraniach. Nieregularnie usuwane mogą głęboko wniknąć w materiał lub unosić się w powietrzu, powodując reakcje alergiczne. Mówiąc wprost - jeśli mamy psa, nie możemy sprzątać zbyt rzadko. Musimy przynajmniej raz dziennie odkurzać dywany i podłogi, co w sumie zaoszczędzi nasz czas, gdyż nie będzie konieczne ręczne usuwanie sierści.

Mając w domu futrzaka warto zainwestować w dobrze ssący odkurzacz (alergicy powinni rozważyć zakup odkurzacza z filtrem HEPA) ze specjalnymi końcówkami, m.in. turboszczotką i szczelinówką, które usuną sierść z dywanów i zakamarków mieszkania. Turboszczotki mają mechanizm obracającej się rolki, która jest napędzana siłą przepływającego powietrza. Do niektórych odkurzaczy dołączane są też turboszczotki w wersji mini, ułatwiające czyszczenie np. tapicerowanych mebli. Nowością na polskim rynku jest tzw. futrossawka - produkt duńskiej firmy, który pasuje do rur odkurzaczy o średnicach 32 i 35 mm (jeśli ssawka nie pasuje do uchwytu średnicy rurki, można zakupić odpowiednią przejściówkę). Ssawka działa za pomocą małych miękkich lamelek, które przez tarcie o powierzchnię z łatwością zbierają z niej sierść i zanieczyszczenia.

Nie bez znaczenia są także worki do odkurzacza, jakie zastosujemy. Najlepszym rozwiązaniem będą worki syntetyczne, które pozwalają na dokładniejsze odkurzanie, a przy tym neutralizację zapachów, np. mokrej sierści naszego pupila.

- Materiał, z którego produkowane są worki syntetyczne składa się z trzech warstw o różnych strukturach, dzięki czemu zapewnia niemal stuprocentową szczelność - mówi Piotr Bieńkowski, ekspert polskiego producenta worków do odkurzaczy. - Taki produkt to ukłon w stronę alergików, a także właścicieli zwierząt domowych. Zatrzymuje cząsteczki nawet o rozmiarze 0.3 tysięcznych milimetra. Pyłki, zarodniki pleśni i roztocza, rozwijające się tam, gdzie przebywają zwierzaki, nie będą już straszne dla nikogo, a charakterystyczny dla sierści zapach pozostanie w worku wraz z zakończeniem odkurzania.

Oprócz odkurzacza sierść pomogą usunąć również gumowe akcesoria, np. wałek lub miotła z silikonowym wykończeniem (miotła, zamiast włosia z tworzywa sztucznego, ma rzadsze i grube gumowe słupki). Przykładając je do dywanu i przesuwając po powierzchni krótkimi i szybkimi ruchami, wyciągniemy nawet najmniejsze włoski. Kanapy i fotele, na których lubi wylegiwać się nasz czworonóg, najlepiej czyścić za pomocą lateksowych lub grubych gumowych (zmoczonych wodą) rękawiczek nałożonych na dłonie. Sierść powinna przyczepić się do lepkiego materiału. W tym wypadku sprawdzi się również klejąca rolka do ubrań, która w prosty i niewymagający siły sposób ułatwi nam zbieranie drobnych kłaczków. Jeśli nie mamy gumowej rolki lub rolki z wymienną taśmą klejącą, pomóc może zwilżona wodą gąbka lub zwykła ściereczka lub ściereczka z mikrofibry.

Prócz odkurzania, zmiatania i zbierania sierści, należy także często zmywać podłogi. Do mycia podłóg idealny będzie np. mop antystatyczny, który nie będzie rozmazywał kłaczków, lecz dokładnie je wszystkie zbierze. Po sprzątaniu mop trzeba porządnie wypłukać.

Najwięcej sierści gromadzi się na legowisku naszego pupila. Miejsce spania psa należy więc codziennie potraktować odkurzaczem lub w inny sposób zebrać sierść. Wszelkie psie kocyki, poduszki przed praniem i po wyschnięciu dokładnie trzepiemy. Należy też pamiętać, aby po wypraniu wypłukać je w płynie antyelektrostatycznym. W sprzedaży są pralki automatyczne, mające m.in. specjalne programy do spierania psiej sierści z tkanin. Jeśli w naszej pralce nie ma takiego programu, warto skorzystać z opcji dodatkowego płukania i koniecznie używać płynu antyelektrostatycznego, dzięki czemu sierść nie będzie przylegać do ubrań.

W okresie linienia bardzo ważna jest także pielęgnacja sierści zwierzaka, co może oszczędzić nam pracy przy sprzątaniu. W sklepach znajdziemy bogaty asortyment szczotek i grzebieni dla psów. Inne szczotki przeznaczone są dla ras długowłosych, inne dla tych z nieco krótszą sierścią. Do wyboru mamy metalowe grzebienie, aluminiowe szczotki, czy szczotki z naturalnego włosia i wiele innych akcesoriów. Systematyczne czesanie psa pomoże mu zmienić sierść w okresie jej zrzucania. Można też pomyśleć o fachowym ostrzyżeniu psiej szaty przez groomera.

W okresie zmiany futra zdrowego psa warto także zadbać o wzbogacenie jego diety w składniki, które wpływają korzystnie na kondycję sierści i skóry. Suplementy diety powinien dobrać weterynarz. My możemy dodawać do karmy olej z lnu, olej z wiesiołka lub oliwę z oliwek.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak wygląda praca weterynarza?

Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski