Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pieskowa Skała odzyska dawny blask

Łukasz Gazur
Zamek w Pieskowej Skale to jeden z cenniejszych zabytków renesansu
Zamek w Pieskowej Skale to jeden z cenniejszych zabytków renesansu Fot. Wojciech Godorowski
Sztuka. Zamek, będący muzealnym oddziałem Wawelu, czeka renowacja i badania konserwatorskie wycenione na 12,8 miliona złotych

Zamek w Pieskowej Skale to obiekt wyjątkowy z kilku powodów. Po pierwsze, jest jedyną warownią ze szlaku Orlich Gniazd, która do naszych czasów nie dotrwała jako ruina. Po drugie, uchodzi dziś – głównie dzięki arkadowemu krużgankowi i loggii widokowej – za jeden z najwspanialszych zabytków architektury renesansu w Polsce.

To przepiękny zamek i oczywiście może się podobać. Jednak kilka lat temu zapadła się np. część dachu, co w przyszłości mogło doprowadzić do zniszczenia części zbiorów. W ubiegłym roku wymieniliśmy więc dach. Takich problemów z __pewnością oko turysty nie dostrzega _– mówi Marcin Fabiański, zastępca dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu, którego oddziałem jest Pieskowa Skała. – Budynki mają to do siebie, że wymagają stałego utrzymania i różnych robót. W ostatnich latach prowadziliśmy tam już sporo prac konserwatorskich i restauratorskich _– dodaje.

Zamek czeka teraz spory zakres robót: naprawa zagrożonych konstrukcji murów i pęknięć okiennych, zabezpieczenie przeciwwilgociowe murów, prace konserwatorskie przy kamieniarce (częściowo w krużgankach), odnowienie stolarki drzwiowej i okiennej. Tak szeroko zakrojonych prac konserwatorskich obiekt nie przechodził od lat sześćdziesiątych XX wieku.

Do tego dodać trzeba plan zaadaptowania pomieszczeń w oficynach na cele edukacyjno-kulturalne: w jednej z sal pojawi się m.in. nowy sprzęt komputerowy, projektor, tablica multimedialna. W programie odnowienia zamku znalazł się także plan digitalizacji zbiorów i udostępnienie ich jako wirtualnego muzeum.

Moim zdaniem największym wyzwaniem będzie nadwieszenie rusztowań nad przepaścią. Jest to przecież zamek na stromej skale. Wyzwaniem są także badania nad wystrojem wnętrza kaplicy św. Michała Archanioła. O oryginalnym jej urządzeniu wiemy niewiele, więc mogą tu pojawić się jakieś nowe, interesujące informacje – dodaje Marcin Fabiański.

Remont powinien zakończyć się w 2016 r. Koszt całości planowanych w Zamku w Pieskowej Skale zmian to około 12,8 mln zł. Pieniądze pochodzą z przyznanych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego sum z tzw. funduszy norweskich.

W zamku mieści się dziś muzealny oddział Wawelu: prezentowane są tu m.in. „Śmierć św. Józefa” pędzla Giandomenico Tiepolo, „Porwanie Sabinek” Eugene Delacroix (to jeden z nielicznych jego obrazów w zbiorach polskich), pejzaże Theodore’a Rousseau, Narcisse’a Diaz de la Pena i Charlesa Daubigny’a, przedstawicieli słynnej tzw. szkoły z Barbizon, realistyczne dzieła Goustave’a Courbeta i Constantina Troyona. Do tego dochodzą jeszcze ekspozycje wyposażenia wnętrz.

To dzisiaj najlepsza ekspozycja sztuki europejskiej, prezentowana poza dużymi ośrodkami miejskimi.

Warto zaznaczyć, że w Pieskowej Skale oglądać można także malarstwo polskie, które reprezentują m.in. obrazy Piotra Michałowskiego, Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Henryka Siemiradzkiego, Józefa Chełmońskiego czy Jana Cybisa.

Napisz do autora:
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski