Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Pieśń" dla Kai

Redakcja
XXVII Festiwal Muzyki Dawnej

XXVII Festiwal Muzyki Dawnej

XXVII Festiwal Muzyki Dawnej

BARCICE. Kaja Danczowska (skrzypce), Krzysztof Sadłowski (gitara) i Andrzej Białko (organy) byli bohaterami środowych koncertów w Barcicach. Widzowie owacjami nagrodzili znakomitych krakowskich artystów.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Barcicach od kilku lat jest jedną z trzech festiwalowych świątyń. Budowla konsekrowana była w roku 1901. W pobielonych murach, przyzdobionych malowidłami, jest bardzo dobra akustyka. W środę najpierw wystąpili: Kaja Danczowska i Krzysztof Sadłowski. Wykonali oni m. in. utwory Paganiniego, który tworzył nie tylko kompozycje na skrzypce, ale - o czym się nie pamięta - także na gitarę. I takie mistrzowskie połączenie obu tych strunowych instrumentów zaprezentowali krakowianie. Usłyszeliśmy ponadto utwory Locatelliego, Elgara, Sarasate'a i Albeniza. Goszcząca po raz kolejny na tym festiwalu Kaja Danczowska pokazała wielki kunszt. A przy tym nie sprowadziła bynajmniej Krzysztofa Sadłowskiego do roli jedynie asystenta, zwłaszcza, że muzyk to nie lada. Po zakończeniu koncertu burmistrz Marian Cycoń wręczył słynnej skrzypaczce album "Pieśń o Starym Sączu".

Po godz. 21 do organów zasiadł Andrzej Białko, który po raz drugi został zaproszony z recitalem. Krakowski instrumentalista, adiunkt Akademii Muzycznej i mistrz z kolegiaty św. Anny rozpoczął od anonimowego dzieła z XVI wieku "Prosa de Resurectione Domini Nostri Jesu Christi". Później zaprezentował Preludium, Fugę i Ciaconę Pachelbela. W takim popisie nie mogło zabraknąć Bacha (z Preludium i fugą G-dur na czele). Były też dzieła Schoenberga, Mendelssohna oraz "Ave Maria" i "Tu es Petrus" Liszta. Ten piękny koncert dedykowany był Janowi Pawłowi II.

Warto wiedzieć, że organy w miejscowym kościele pochodzą z końca XIX wieku. Instrument wybudowany przez Jana Śliwińskiego ze Lwowa został kupiony od grybowian. Na furmankach przywieźli go barciczanie i wstawili do nowej świątyni. Od ponad trzydziestu lat na tym instrumencie, który zachował dawne brzmienie, gra Józef Andrzej Puścizna. Wcześniej przez długi czas czynił to jego ojciec - Antoni, a przed nim - członkowie rodziny Graczyńskich.

Barcickie koncerty mają swoją specyfikę. Artyści nagradzani są brawami, ale też po każdym występie ks. proboszcz Stanisław Dziekan wspólnie z parafianami modlitwą za znakomitych gości wyraża wdzięczność za duchowe przeżycia.

Piotr Gryźlak

Dziś w Starym SĄczu

PIĄTEK

KOŚCIÓŁ PARAFIALNY P. W. ŚW. ELŻBIETY

19.30 - Wielka tradycja religijna w muzyce współczesnej Ukrainy

Chór Kameralny GLORIA, orkiestra LEOPOLIS (Lwów) - dyr. Volodymyr SYVOCHIP.

21.00 - Il Stile Moderno - Włoski barok instrumentalny

CONSORTIUM SEDINUM: Anna ŚLIWA - skrzypce barokowe, Violetta SZOPA-TOMCZYK - skrzypce barokowe, instrumenty perkusyjne, Justyna REKŚĆ-RAUBO - viola da gamba, wiolonczela barokowa, Milena DOBROĆ - teorba, Urszula STAWICKA - klawesyn, kierownictwo artystyczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski