OPRAC.:
Mateusz Pietras
Zwycięstwo Danii w drugim półfinale mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych
Zwycięstwo Danii w drugim półfinale mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych PAP/EPA/CHRISTOPGER NEUNDORF
Mistrzowie świata Duńczycy pokonali gospodarzy Niemców 29:26 w drugim półfinale mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych w Kolonii. Dwa ostatnie spotkania turnieju zostaną rozegrane w niedzielę. Jako pierwsi do finału awansowali francuscy szczypiorniści, którzy pokonali obecnych mistrzów Europy Szwedów. Po rywalizacji Szwecja złożyła protest w związku ostatnią akcją regulaminowego czasu gry. Odpowiedź zostanie ogłoszona jutro. Piąte miejsce zajęli Węgrzy.

Wieczorem w Kolonii gospodarze turnieju Niemcy mierzyli się z mistrzem świata Danią, która do tej pory nie zanotowała straty choćby punktu. Z kolei niemieccy szczypiorniści przegrali z Francją w fazie grupowej oraz z Chorwacją na drugim etapie mistrzostw Europy. Również w tej fazie zremisowali z Austriakami, choć w pewnym momentami przegrywali różnicą pięciu bramek.

Porażka gospodarzy i finał dla Skandynawów

W drugim półfinale wynik otworzył lewoskrzydłowy reprezentacji Niemiec Rune Dahmke. Gospodarze prowadzenia nie oddali do końca pierwszej połowy. Największa przewaga wynosiła trzy trafienia (13:10). Pretendent do tytułu nie potrafił sforsować twardej oraz solidnej defensywy niemieckiej drużyny. Z bardzo dobrej strony pokazywał się bramkarz Industrii Kielce Andreas Wolff, który powstrzymywał rozgrywających oraz skrzydłowych brązowych medalistów ME (20222).

Do przerwy Niemcy prowadzili 14:12.

Po wznowieniu gry Skandynawowie błyskawicznie odrobili straty. Do remisu doprowadził lewoskrzydłowy Landin. Pierwsze prowadzenie w meczu nastąpiło w 36. minucie, po bramce kołowego Simona Halda Jensena. Od stanu 17:18 Niemcy nie potrafili znaleźć sposobu na wicemistrza olimpijskiego jak i na rezerwowego Emila Nielsena. W pewnym momencie 26-letni zmiennik Niklasa Landina miał 71 proc. skutecznych interwencji.

Nieskuteczność niemieckiej drużyny była skrzętnie wykorzystywana przez duńskich zawodników. W 53. minucie Skandynawowie mieli o pięć trafień więcej. Do końca spotkania kontrolowali wynik. Ostatnią bramkę półfinału zdobył Mikkel Hansen. Starcie zakończyło się rezultatem 29:26.

Węgrzy piątą drużyną na Starym Kontynencie

Piłkarze ręczni Węgier w meczu o piąte miejsce w mistrzostwach Europy pokonali w Kolonii Słowenię 23:22. To najlepszy w historii wynik Madziarów, którzy dotąd legitymowali się szótą pozycją wywalczoną podczas Euro w 1998 roku.

O piąte miejsce: Węgry - Słowenia 23:22 (12:13)

Najwięcej bramek: dla Węgier - Bence Banhidi i Mate Lekai po 5, Bendeguz Boka 4; dla Słowenii - Blaz Blagotinsek, Miha Zarabec, Aleks Vlah po 4.

Jako pierwsi do finału europejskiego czempionatu awansowała Francja, która pokonała po dogrywce Szwecję 34:30.

Po meczu Szwedzi wnieśli protest odnoszący się do ostatniej akcji regulaminowego czasu gry. To właśnie wtedy Francuz Prandi doprowadził do dogrywki. Zdaniem mistrza Europy zdobył bramkę w sposób nieprzepisowy.

Mecz Francja - Danina zaplanowano na niedzielę. Wcześniej odbędzie się spotkanie o 3. miejsce między Niemcami, a Szwedami.