Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Piramidę przy Muzeum Lotnictwa coraz bardziej niszczą wandale

Marzena Rogozik
Marzena Rogozik
Piramidę pokrywają graffiti, jest ich ostatnio coraz więcej
Piramidę pokrywają graffiti, jest ich ostatnio coraz więcej Fot. Joanna Jagiełka
Czyżyny. Na instalacji w kształcie piramidy, która rok temu stanęła w parku obok Muzeum Lotnictwa Polskiego, przybywa szpecącego graffiti.

Drewnianą instalację pomalowaną w biało-czerwone pasy wykonał Maurycy Gomulicki. To część projektu „Wielokulturowość nie działa?” i stoi w parku od czerwca zeszłego roku.

Niedawno spacerująca tamtędy mieszkanka zaalarmowała nas, że piramida została zniszczona. - Jacyś wandale namalowali na niej kolorowe napisy, ostatnio jest ich coraz więcej i to nawet na samym szczycie - oburza się pani Renata, która mieszka przy al. Jana Pawła II i po parku spaceruje z dzieckiem.

Problemy z pseudografficiarzami potwierdza dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego. - Park jest ogólnodostępny, a niestety nie wszyscy wykazują się kulturą - mówi dyrektor Krzysztof Radwan i dodaje, że grafficiarze nie omijają także innych rzeźb na terenie muzeum. - Ze stowarzyszeniem, które jest pomysłodawcą projektu, umawialiśmy się, że to rzeźba czasowa i możemy ją w każdej chwili rozebrać - wyjaśnia dyrektor Radwan. - Zastanawialiśmy się nas tym, ale chyba raczej to odmalujemy - dodaje.

Tymczasem sam artysta, który wykonał Piramidę, nie traktuje graffiti jako aktu wandalizmu, jeśli pojawiają się np. na murach przemysłowych, które są w ten sposób ożywiane, a nie niszczone. - W przypadku Piramidy wolałbym by nie była pokryta graffiti, by ekspresja młodych ludzi szła w innym kierunku, ale bardzo mnie to nie dziwi, ani nie boli, że tak się stało - twierdzi Maurycy Gomulicki. - Trzeba się po prostu zastanawiać na czym się maluje - podkreśla Gomulicki.

Tymczasem na inną nowohucką instalację - metalowe muchomory przed Nowohuckim Centrum Kultury nikt nie podnosi ręki ze sprayem.

- Nie odnotowaliśmy żadnych aktów wandalizmu, wręcz przeciwnie. Muchomory budzą pozytywne emocje i są nawet wykorzystywane jako plener do sesji ślubnych - wyjaśnia Magdalena Gajoch z NCK.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski