MKTG SR - pasek na kartach artykułów

PIT w ostatniej chwili

Redakcja
- Czy zwykli podatnicy, nieprowadzący działalności gospodarczej, korzystają często z usług doradców?

Rozmowa z profesorem Witoldem Modzelewskim - przewodniczącym Krajowej Rady Doradców Podatkowych

   - Zaglądają do naszych biur stosunkowo rzadko. Jeśli już zdecydują się skorzystać z usług doradcy, to najwyżej raz w roku, przy okazji wypełniania zeznań podatkowych. Doradcy przede wszystkim służą pomocą podmiotom gospodarczym. Przedsiębiorcy, fundacje, stowarzyszenia stanowią 80-90 proc. naszych klientów.
   - Skąd to małe zainteresowanie działalnością doradców wśród zwykłych podatników?
   - Sądzę, że zwyczajnie nie jesteśmy im potrzebni. Comiesięczny podatek rozlicza za nich pracodawca, a wypełnienie zeznania, składanego raz do roku w urzędzie skarbowym nie jest szczególnie trudne. Chyba że ktoś ma poważniejszy, nietypowy problem: na przykład pracował za granicą albo nie wie, jak rozliczyć ulgi, z których korzystał.
   - Kiedy zgłasza się do doradcy?
   - Niestety, najczęściej w ostatniej chwili. Podatnicy rozliczający PIT-y trafiają do nas zwykle w marcu i kwietniu.
   - PIT-y wypełniamy już od trzynastu lat. Co się przez ten czas zmieniło?
   - Coraz więcej osób składa zeznania, zaś przepisy podatkowe - paradoksalnie, mimo ciągłych prób ich upraszczania, dziesiątek nowelizacji - stają się coraz bardziej skomplikowane. Na szczęście większość podatników nie styka się z tymi dylematami - wypełnienie PIT-ów mieści się w granicach przeciętnych umiejętności.
   - Nauka na własnych błędach czy łatwa dostępność różnego rodzaju pomocy podatkowych - poradników, programów do rozliczeń?
   - Na pewno jedno i drugie. Z biegiem czasu mamy coraz większą wiedzę, a i dostępność różnych materiałów pomocniczych działa na korzyść podatników. Warto jednak sprawdzać, czy nie zawierają one błędów - nawet brak przecinka w odpowiednim miejscu może przysporzyć poważnych kłopotów.
   - Jakie popełniamy błędy?
   - Podatnicy nie nadążają za ciągłymi zmianami prawa, a jeśli nawet znają konkretne przepisy, często nie umieją ich interpretować. Tego zadania nie ułatwiają im urzędy skarbowe - często kilka urzędów ma w tej samej kwestii zupełnie inne zdanie. Sporą trudność, tradycyjnie już, sprawiają nam też przepisy dotyczące rozmaitych ulg.
   - Niedawna nowelizacja Ustawy o doradztwie podatkowym, która zrównała uprawnienia doradców z osobami usługowo prowadzącymi księgi rachunkowe, może sprawić, że tych "jednorazowych" klientów wśród nieprzedsiębiorców będzie jeszcze mniej. Po co bowiem płacić doradcy, skoro można pójść do zaprzyjaźnionej pani księgowej, która za darmo wypełni nam PIT?
   - Wspomniana ustawa jest kolejnym bublem legislacyjnym. Nowe przepisy nadały podmiotom usługowo prowadzącym księgi rachunkowe prawo do wszelkich usług doradczych w dziedzinie wszystkich deklaracji podatkowych, a nie tylko "prostych PIT-ów", nie nakładając jednocześnie na nich żadnych obowiązków, którym podlegają doradcy oraz radcowie prawni czy biegli rewidenci. Jest to niekorzystne nie tylko dla nas, ale i dla podatników.
   - Dlaczego?
   - Doradców podatkowych, którzy podobnie jak adwokaci, radcy prawni czy biegli rewidenci należą do zawodów zaufania społecznego, wiąże tajemnica zawodowa. Gdyby doradca ujawnił informacje o swoim kliencie, grozi mu odpowiedzialność karna. Tymczasem ktoś, kto nie jest związany taką tajemnicą, może potraktować te dane jak zwykłą informację handlową, którą można sprzedać. Inna kwestia: osoba zajmująca się podatkami powinna być oddzielona od działalności administracyjnej. Tymczasem w świetle nowych przepisów może być zarówno pracownikiem aparatu skarbowego, jak i zleceniobiorcą. Doradców obowiązuje zakaz reklamy, zaś osoba prowadząca księgi rachunkowe może bez ograniczeń reklamować swoje usługi. Co więcej, jeśli okaże się, że popełniła błąd, nie grożą jej konsekwencje w postaci wykluczenia z zawodu. Klient może co najwyżej dochodzić odszkodowania przed sądem powszechnym. Dlatego też zamierzamy wkrótce zaskarżyć nowelizację ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.
Rozmawiała: BEATA CHOMĄTOWSKA
   
   W jutrzejszym "Dzienniku" praktyczny poradnik przeznaczony dla osób, które zamierzają skorzystać z pomocy doradców podatkowych - Czytelnicy znajdą w nim m.in. aktualną listę doradców podatkowych z Małopolski i Podkarpacia.

od 7 lat
Wideo

Materiał partnera zewnętrznego NBP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski