MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W Krakowie wynajem mieszkania to prawdziwy biznes. Liczba zeznań podatkowych wystrzeliła w górę

Marcin Banasik
Marcin Banasik
K.Dobuszynski
W 2015 r. w Krakowie z zarabiania na wynajmie mieszkań rozliczyło podatek niecałe 50 tys. osób. Pięć lat później liczba ta wzrosła do 90. tys., a w 2023 r. liczba zeznań podatkowych wyniosła już 127 tys. zł. Rekordy w skali Małopolski padły w krakowskim Podgórzu, gdzie z 5200 rozliczeń podatkowych przez 8 lat liczba ta wzrosła do ponad 15 tys. Powodem tak dużych wzrostów jest zmniejszenie ryczałtu w 2018 r. z 18 proc. do 8,5 proc. dla osób, które zarabiają na wynajmowaniu mieszkań. - Większość posiadaczy lokali na wynajem wynajmuje legalnie, bo 8,5 proc. podatku nie jest dużym obciążeniem finansowym - mówi Piotr Krochmal, ekspert z Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości

Z całą pewnością widać wzrost

Magdalena Kobos z Izby Administracji Skarbowej w Krakowie zauważa, że dane statystyczne dotyczą osób, które rozliczyły najem w PIT i rozliczyły się w Krakowie.

- To oznacza, że ze statystyki nie "wyciągniemy" danych o liczbie mieszkań; w jednym PIT może być kilka mieszkań lub jedno mieszkanie w kilku PIT-ach, bo każdy ze współwłaścicieli rozlicza swoją część. Poza tym miejsce zamieszkania nie oznacza zawsze lokalizacji nieruchomości - podatnik może mieszkać w Bochni i wynajmować mieszkanie w Krakowie, ale równie dobrze może rozliczać się jako mieszkaniec Warszawy i mieć mieszkanie do wynajmu w Krakowie. Wtedy będzie "widoczny" w statystykach woj. mazowieckiego. Jedyna rzecz, którą można stwierdzić z całą pewnością to to, że rośnie liczba zeznań z wykazanym do opodatkowania najmem - wyjaśnia Magdalena Kobos.

Mniejsza szara strefa

Piotr Krochmal zauważa, że w 2018 r. wszedł ryczałt 8,5 proc, co automatycznie zwielokrotniło ilość deklaracji podatkowych z tytułu wynajmu mieszkania.

- To świadczy, że im mniejsze podatki, tym mniejsza szara strefa - dodaje ekspert.

Ceny wynajmu w Krakowie

Z danych Otodom Analytics wynika, że w Krakowie za mieszkanie do 40 m2 trzeba zapłacić średnio do 2,5 tys. zł, lokum do 60 m2 kosztuje lekko ponad 3 tys. zł, natomiast większe lokale trzeba zapłacić ok. 4 tys. zł miesięcznie.

Jak wynika z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl, ceny krakowskich mieszkań na początku tego roku br. uplasowały się na poziomie 15 772 zł/m kw. Natomiast pod koniec 2023 roku średnia cena wynosiła 15 580 zł/m kw.

W wielu krakowskich dzielnicach ceny mieszkań kształtują się dużo powyżej średniej. Najdrożej jest w dzielnicy Grzegórzki. Tutaj za m kw. nowego M zapłacimy ok. 20 934 zł. Niewiele taniej jest w dzielnicy Krowodrza - 18 831 zł/m kw. i Starym Mieście - 18 467 zł/m kw.

8 rocznych pensji w zamian za mieszkanie

Wynajem mieszkania staje się coraz bardziej popularne głównie z powody szybkiego wzrostu cen lokali. Widać to po analizie dotyczącej tego, ile trzeba pracować, żeby uzbierać na 70-metrowe mieszkanie. Według raportu Deloitte najdłużej muszą na niego pracować Słowacy (14,1 rocznych pensji brutto), Czesi (13,3 rocznych pensji brutto) oraz Serbowie (11,8 rocznych pensji brutto). W Polsce trzeba na ten cel odłożyć 8,1 rocznych pensji, co plasuje nas mniej więcej w europejskiej średniej. Najlepiej pod tym względem wypadają m.in. Holandia (7,5 rocznych pensji), Portugalia (7,3), Włochy (6,2), a także Norwegia i Belgia (odpowiednio 4,7 oraz 4,3 r. pensji)

- Musimy pamiętać, że takie wyliczenia nie uwzględniają faktu, jak dużo pieniędzy pochłaniają codzienne wydatki. Ceny mieszkań w Polsce są natomiast na tyle wysokie, że średnie wynagrodzenie często nie pozwala na to, aby w krótkim czasie uzbierać sumę potrzebną na zakup lokalu na własność. Między innymi dlatego w naszym kraju obserwuje się odchodzenie od kultury własności jako jedynej akceptowalnej formy zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych - mówi Magdalena Rybicka, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu LifeSpot.

Nie tylko cena

Nie tylko wysokie ceny mieszkań zaczynają skłaniać nas do wynajmu. Niebagatelne znaczenie mają również inne czynniki, kluczowe w codziennym funkcjonowaniu. Jednym z głównych powodów jest poszukiwanie odpowiednich udogodnień oraz atrakcyjnej lokalizacji. Wynajem często pozwala na dostęp do mieszkań w wyższym standardzie, znajdujących się w centrum miasta lub w pobliżu kluczowych punktów usługowych, biur czy szkół, co znacznie ułatwia życie codzienne

- Wynajem mieszkania staje się coraz bardziej popularną opcją w naszym kraju i to wcale nie z konieczności. Polacy zaczęli doceniać elastyczność oraz komfort, jaki zapewnia ta forma zamieszkania. W dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie, gdzie mobilność zawodowa często staje się normą, wynajem daje możliwość szybkiej adaptacji do nowych warunków życiowych bez konieczności zaciągania długoterminowych zobowiązań finansowych związanych z zakupem nieruchomości. Jest to szczególnie ważne dla ludzi młodych, którzy nie potrzebują własności tak bardzo, jak wcześniejsze pokolenia. Wolą mieć świadomość, że w każdym momencie mogą zrezygnować z danego lokum, by przenieść się np. do innego miasta. Jednak młodzi ludzie to nie jedyni najemcy. W naszym kraju przybywa jednoosobowych gospodarstw domowych, a wielopokoleniowe rodziny mieszkające razem to już rzadkość. Sądzę, że w najbliższych latach ten trend będzie się nasilał, a wśród najemców przybędzie także osób starszych - mówi Magdalena Rybicka, Dyrektor Sprzedaży i Marketingu LifeSpot.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W Krakowie wynajem mieszkania to prawdziwy biznes. Liczba zeznań podatkowych wystrzeliła w górę - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski