MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Płacisz niewielki podatek? Nie będzie z tym kłopotu

Mariusz Urbanke
Podatki. Osoby fizyczne płacą podatek od nieruchomości w ratach – do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego.

W maju przypadał termin zapłaty kolejnej raty podatku od nieruchomości. Jak zwykle pewnie wielu podatników zapomniało. Dlatego ucieszy nas informacja, że dla niektórych podatników fiskus szykuje ułatwienie. Niski podatek od nieruchomości będzie płatny jednorazowo, a nie w ratach. W najlepszym przypadku może też go nie trzeba będzie płacić.

Podatek nie w ratach, lecz płatny jednorazowo
Jak to będzie wyglądać w praktyce? – Otóż resort finansów planuje, by podatek od nieruchomości, który nie przekracza 100 złotych, był płatny jednorazowo, a nie jak obecnie w __ratach – informuje Agata Szymborska-Sutton, ekspert Tax Care. – A gdy jego wysokość będzie niższa niż koszty doręczenia decyzji o wymiarze tego podatku, nie będzie on pobierany. Zmiany mają wejść w życie od stycznia 2015 roku.

Sporo podatników może więc zyskać. Osoby fizyczne płacą podatek w ratach do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada roku podatkowego, natomiast osoby prawne do 15 każdego miesiąca. – Podatek odnieruchomości jest rozkładany na części nawet wtedy, gdy jego kwoty nie są wysokie, w granicach kilkudziesięciu złotych rocznie – wyjaśnia ekspertka. – Resort finansów planuje więc zmiany w celu obniżenia kosztów administracyjnych związanych z poborem wspomnianych podatków. Każda rata wymaga bowiem odrębnego księgowania.

Zmiany w tym zakresie od 1 stycznia 2015 r. są przewidziane także dla podatków rolnego i leśnego.

Dużo papierkowej roboty i czekanie na decyzję
Choć niewielki podatek często nie jest dużym obciążeniem dla właścicieli, to już mechanizm jego obliczania bywa skomplikowany. Trudno się więc dziwić, że w odróżnieniu od podatków dochodowych, wysokość daniny od nieruchomości jest określana przez urzędnika w decyzji. Tu warto jednak dodać, że jeśli podatnik stosownej decyzji nie otrzymał z odpowiednim wyprzedzeniem (14 dni), nie musi płacić podatku w ustawowym terminie. Jeśli gmina wyda decyzję spóźnioną, podatek trzeba zapłacić najpóźniej w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji (zgodnie z regulacjami ordynacji podatkowej).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski