Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Planują reaktywować bractwo, a potem order miechowski

Magdalena Uchto
Modlitwie w Kaplicy Grobu przewodniczy ks. dr Andrzej Kwaśniewsk
Modlitwie w Kaplicy Grobu przewodniczy ks. dr Andrzej Kwaśniewsk Magdalena Uchto
Wiara. W drugą sobotę po Wielkanocy do Miechowa przybywają pielgrzymi. Przyciąga ich odpust Pustego Grobu

- Dla mnie to cenne miejsce, bo jest to "polska Jerozolima". I choć to określenie jest już znane i często powtarzane, to jednak nie można zapominać, że właśnie tu jest szczególnie obecna prawda o Zmartwychwstaniu - mówi ks. dr Andrzej Kwaśniewski, dyrektor Archiwum Diecezjalnego w Kielcach.

Zwraca uwagę, że miechowskie sanktuarium - w odróżnieniu od takich, które powstały niedawno - związane jest z długowiekową tradycją ludzi, którzy to miejsce stworzyli. Podkreśla, że bazylika i klasztor były miejscem życia i pracy wspólnoty, która krzewiła kult Grobu Bożego. To ojcowie z Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego zapoczątkowali w Polsce zwyczaj budowania grobów czy obrzędy Liturgii Wielkiego Piątku.

- Dziś, gdy tego zakonu nie ma (uległ kasacie w 1819 roku - red.), rolę tej wspólnoty pełnią parafianie, księża tu pracujący oraz damy i kawalerowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie zaangażowani w promocję "polskiej Jerozolimy". Nie można zapominać, że odnowa bazyliki, dawnego klasztoru, jest zasługą nieżyjącego już dziś księdza infułata Jerzego Gredki. Jak przyjeżdżałem tu jako doktorant Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego z uwagą słuchał tego, co mówiłem. I zawsze powtarzał: "Robić, działać". Imponował mi zaangażowaniem w odnowienie i promocję tego miejsca - mówi ks. dr Kwaśniewski.

Parafianie i straż przy Grobie
Ksiądz Kwaśniewski auważa, że w diecezji kieleckiej nie ma drugiej takiej parafii, która potencjałem religijnym mogłaby się równać z Miechowem. - Działa tu ponad 30 grup parafialnych. Zaproponowaćliśmy zorganizowaną formę modlitwy przy Grobie Bożym - mówi ks. Andrzej Kwaśniewski. Ma to być tzw. sztafeta, w którą będą włączeni wszyscy parafianie. Dyrektor Archiwum podkreśla, że biorąc pod uwagę, iż parafia liczy około 15 tysięcy parafian, na każdego, rocznie, przypadałaby godzina modlitwy przy Grobie Bożym.

- Doszliśmy do wniosku, że lepiej jeśli każdy będzie pełnił straż przy Grobie przez 30 minut dwa razy w roku - dodaje.To rozwiązanie byłoby zalążkiem do powstania w Miechowie Bractwa Grobu Bożego, które miałoby status organizacji kościelnej. - W jego skład weszliby przedstawiciele parafii, diecezji, kraju i świata. To byłaby reaktywacja bractwa, bo takie istniało tu już w połowie XVIII wieku.

Z nim związany był także order miechowski, jedno z najstarszych odznaczeń w kraju. Planujemy więc - obok ożywienia modlitewnego wokół Grobu - znów nadawać order osobom zasłużonym dla miechowskiego sanktuarium. Trwają prace nad reaktywacją zarówno bractwa, jak i orderu - zdradza ks. dr Andrzej Kwaśniewski.

Szkoła się nowi przewodnicy
Mimo, iż ksiądz na co dzień mieszka i pracuje w Kielcach, to jednak z zaangażowaniem promuje "polską Jerozolimę" i propaguje modlitwę przy Grobie Bożym. W Miechowie, w ramach programu Archiwum Diecezjalnego w Kielcach, prowadzi kurs przewodników. Wykłady odbywają się w budynku dawnego klasztoru bożogrobców. Rozpoczyna je modlitwa z miechowskimi paschalikami, w Kaplicy Grobu Bożego.

Ks. Andrzej Kwaśniewski jest przekonany, że większość kursantów będzie służyła pielgrzymom pomocą już podczas planowanej 9 maja II Diecezjalnej Pielgrzymki do Miechowa. W tym roku zorganizowanej pod hasłem "Pogłębij wiarę przy Pustym Grobie". - Celem pielgrzymki jest zapoznanie mieszkańców diecezji kieleckiej, a także innych diecezji z historią tego miejsca oraz modlitwa - mówi ks. Kwaśniewski.

Dbać o turystów, promować miejsce
Ks. Mirosław Kaczmarczyk, proboszcz Parafii Grobu Bożego w Miechowie, podkreśla, że zarówno odpust, jak i pielgrzymka diecezjalna przyciągają do Miechowa większe grupy pątników. - Kazdego turystę musimy przyjąć jak najlepiej. Pielgrzymi przybywają do Miechowa, w którym jest replika Grobu Bożego. Sama nazwa może u wielu wywołuje smutek. Dlatego trzeba głosić kult Chrystusa Zmartwychwstałego, mówić o radości i nadziei jakie daje chrześcijaństwo - zaznacza ksiądz proboszcz.

Największym skarbem tego miejsca jest Kaplica Grobu Bożego. Dlatego planowana gra miejska pn. "Szukamy skarbu bożogrobców" będzie się kończyła właśnie tem. Jej stworzenie będzie możliwe dzięki dofinansowaniu w ramach programu "Małopolska Gościnna".
Grób Boży w Miechowie jest miejscem z wielowiekową tradycją i powinno przyciągać rzesze pielgrzymów, by szerzony był kult Grobu Bożego.

Uroczystość
*ODPUST PUSTEGO GROBU - sobota, 18 kwietnia
godz. 11 - droga krzyżowa na krużgankach
godz. 12 - Msza św. w bazylice

*PIELGRZYMKA DIECEZJALNA - sobota, 9 maja
od godz. 9 - m.in. nawiedzenie Kaplicy Grobu Bożego, zwiedzenie muzeum i bazyliki, droga krzyżowa wokół bazyliki
godz. 13 - msza św. pod przewodnictwem ks. bpa Mariana Florczyka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski