Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Platforma Obywatelska przedstawiła postulaty dla dzielnic Krakowa. Łączone wybory i więcej pieniędzy dla dzielnic na inwestycje

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
Jan Hubrich / Polskapresse
W czwartek, 16 listopada w Krakowie politycy Platformy Obywatelskiej zaprezentowali postulaty dla krakowskich dzielnic. Znalazły się wśród nich te, aby wybory do rady dzielnic odbywały się z wyborami samorządowymi oraz te, by miasto przeznaczało większe pieniądze na funkcjonowanie rad dzielnic.- Była umowa z obozem prezydenckim, że kwota przeznaczana na funkcjonowanie rady dzielnic będzie corocznie zwiększana o 10 milionów, natomiast ta umowa jest już łamana - mówił radny Szczęsny Filipiak.

Poseł Aleksander Miszalski wskazał na to, że dzielnice są kręgosłupem krakowskiej Koalicji Obywatelskiej i odgrywają bardzo ważną rolę w mieście.

-Koalicja zawsze stała po stronie samorządów, po stronie ich finansowania, po stronie tego by decyzje były zawsze jak najbliżej mieszkańców, zawsze wspieraliśmy Rady Dzielnic, budżety obywatelskie i wszystkie inne możliwości partycypacji lokalnej. Chcielibyśmy zachęcić wszystkich mieszkańców do tego by o tym pamiętali, by tego 10 grudnia poszli na wybory i wybrali tych radnych, którzy będą najbliżej mieszkańców - mówił

Przypomnijmy. Frekwencja w poprzednich wyborach w 2018 roku była na poziomie 11,5 procenta. Zdarzało się, że w niektórych okręgach radni dostawali po kilka, kilkanaście głosów.

My oczywiście sami będziemy nagłaśniać te wybory, ale będziemy mieli także taki postulat aby wybory do rady dzielnic odbywały się z wyborami samorządowymi, aby to nie było ustawowo rozdzielone, bo to wzmacnia jednak ten poziom świadomości, partycypacji i frekwencje - dodał Miszalski.

Szczęsny Filipiak, przewodniczący Platformy Obywatelskiej dodał, że rezolucja w tej sprawie została uchwalona, a teraz wszystko w rękach parlamentu.

- Są trzy istotne dziedziny dla dzielnic na poprawę ich działania: pierwszą są finanse. Była umowa z obozem prezydenckim, że kwota przeznaczana na funkcjonowanie rady dzielnic będzie corocznie zwiększana o 10 milionów, natomiast ta umowa jest już łamana, a rady dzielnicy muszą mieć środki na poprawę funkcjonowania miasta. Dwie kolejne kwestie to są inwestycje oraz poprawa relacji z mieszkańcami - tłumaczył Szczęsny Filipiak

Jak tłumaczył Witold Górny, radny dzielnicy VII Zwierzyniec, chodzi o inwestycje duże, ale również o inwestycje drobne. Na te drugie, rady dzielnicy mają swoje fundusze. Ale jego zdaniem wielomilionowe, realizowane przez miasto też powinny być na każdym etapie konsultowane z radami dzielnic. - Powinno być zatem zasadą, że radni dzielnic uczestniczą w konsultacji i realizacji codziennych inwestycji w radach dzielnic - mówił.

Iwona Chamielec, radna miasta Krakowa dodała, że w tym momencie limit na konsultacje z mieszkańcami, wynosi maksymalnie 2 procent ich budżetu.

- Chcemy aby każda dzielnica mogła zwiększyć ten budżet, przeznaczyć większość środków na komunikacje z mieszkańcami. Chcielibyśmy konsultować wszystkie sprawy z mieszkańcami, zanim trafią pod obrady Rady Miasta - zaznaczyła.

Poseł PiS o mediach publicznych: Chodzi im o reklamy, które pójdą do TVN

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski