Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Platforma rozmawia z prezydentem o poparciu

Agnieszka Maj
Bogusław Kośmider (z prawej) rozmawia z Jackiem Majchrowskim codziennie, ale ponoć jeszcze nie o koalicji
Bogusław Kośmider (z prawej) rozmawia z Jackiem Majchrowskim codziennie, ale ponoć jeszcze nie o koalicji FOT. ADAM WOJNAR
Polityka. Choć to Jacek Majchrowski powinien zabiegać o poparcie przed drugą turą, to tak naprawdę najbardziej na tych rozmowach zależy działaczom Platformy. Bez koalicji z urzędującym prezydentem trafią na margines życia politycznego.

Krakowska Platforma Obywatelska rozpoczęła rozmowy z prezydentem Jackiem Majch­rowskim. Na razie w sprawie poparcia tej partii dla kandydatury prof. Majchrowskiego w drugiej turze, potem będą dotyczyć one także przyszłej koalicji w Radzie Miasta.

– Rozmawialiśmy dwukrotnie przez telefon. Spotkać mamy się w ciągu najbliższych dni – mówi Grzegorz Lipiec, przewodniczący małopolskiej Platformy.

Mogą tylko prosić o przedłużenie koalicji

Dzisiaj wieczorem zarząd krakowskiej Platformy zadecyduje, czy poprze prezydenta w drugiej turze wyborów. W poniedziałek będzie się nad tym zastanawiać rada powiatu PO. Wszystko wskazuje jednak na to, że do takiego sojuszu dojdzie: osłabiona krakowska Platforma nie ma innego wyjścia.

Po przegranych wyborach do Rady Miasta jest w znacznie gorszej sytuacji niż cztery lata temu.

W poprzedniej kadencji kiedy miała większość w samorządzie (24 mandaty na 43) mogła dyktować warunki prezydentowi Majchrowskiemu. Teraz może tylko prosić o przedłużenie koalicji.

Działaczom Platformy zresztą zależy na kontynuowaniu współpracy z urzędującym prezydentem, jeśli wygra on w drugiej turze wyborów.

– Jeśli nie będziemy w koalicji z prezydentem Jackiem Majchrowskim, to ta kadencja Rady Miasta będzie całkowitą porażką. Musi być spójna większość, która pozwoli na prowadzenie stabilnej polityki – uważa Grzegorz Stawowy, dotychczasowy szef klubu PO w Radzie Miasta.

Koalicji z prezydentem Majchrowskim nie wyklucza także PiS.

– W klubie radnych prezydenta Majchrowskiego są wspaniali ludzie. Chcielibyśmy z nimi współpracować – mówi Józef Pilch z PiS, dotychczasowy wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Dodaje jednak, że na razie działacze tej partii skupiają się na przygotowaniu do drugiej tury wyborów. – Wierzymy, że wygra Marek Lasota, a wtedy zupełnie inaczej będzie wyglądała sytuacja w Radzie Miasta – dodaje radny Pilch.

Doraźne koalicje to najgorsze rozwiązanie

Możliwy jednak jest także taki scenariusz, że nie dojdzie do koalicji prezydenta ani z PiS, ani z Platformą Obywatelską. Ponieważ w nowej Radzie Miasta Krakowa nie ma wyraźnie dominującego klubu (PiS ma 19 mandatów, PO, – 18, klub prezydencki – 6) możliwe jest tworzenie doraźnych porozumień, które powstana tylko po to, aby przegłosować jedną uchwałę, albo nawet tylko jedną poprawkę. – I taka sytuacja byłaby najgorsza dla Krakowa – uważa Grzegorz Stawowy.

Jego zdaniem wprowadziłoby to chaos w pracach Rady Miasta, ponieważ radni z przeciwnych obozów mogliby robić na złość sobie nawzajem, a także prezydentowi i głosować przeciwko sensownym pomysłom tylko z chęci zemsty za to, że ci nie pomogli w przeforsowaniu ich projektów

Działacze Platformy Obywatelskiej nie mają innego wyjścia niż koalicja z radnymi prezydenckimi także z innego powodu. Jeśli wygra Marek Lasota, to tym bardziej będą zabiegać o sojusz z radnymi Jacka Majchro­w­skiego.

Bez nich nie są w stanie stworzyć większościowej siły w Radzie Miasta, a razem mają 26 mandatów z 43. Bez klubu prof. Majchrowskiego znajdą się więc na marginesie życia politycznego w Krakowie.

Najmniej prawdopodobna jest koalicja PO z PiS-em, choć teraz politycy obu tych ugrupowań niczego nie wykluczają. – My możemy być w koalicji nawet z PO. Na razie jednak pokazaliśmy im, że potrafimy z nimi wygrać. A jeśli pozostaniemy opozycją, to konstruktywną – zapowiada Józef Pilch.

Sojuszu z PiS nie wyklucza także Dominik Jaśkowiec z zarządu krakowskiej PO.

– Wszystko jest możliwe. Zobaczymy najpierw, jakie będą wyniki drugiej tury wyborów – mówi Jaśkowiec.

Największym zwycięzcą tych wyborów może znów okazać się prezydent Jacek Majch­rowski, chociaż kandydaci z jego listy nie odnieśli spektakularnego sukcesu. Zdobyli tylko sześć mandatów, choć prezydent liczył na znacznie więcej – nawet 12.

Prezydent Majchrowski rozdaje karty

Nowa sytuacja w Radzie Miasta może okazać się najbardziej korzystna dla urzędującego prezydenta. Jeśli wygra wybory, będzie mógł współpracować po cichu z oboma klubami, choć oficjalnie nie będzie żadnej koalicji. ­Prof. Majchrowski znów więc może stać się głównym rozgrywającym, ogrywać dwa największe kluby i po kolei osiągać wszystkie swoje cele.

W poniedziałek okaże się, czy w drugiej turze wyborów na prezydenta Krakowa po raz pierwszy dojdzie do takiej sytuacji, że PO poprze Jacka Majchrowskiego. Do tej pory choć nigdy nie było oficjalnego przekazanie głosów i to i tak urzędujący prezydent wygrywał dzięki głosom części zwolenników PO.

Po zakończeniu rozmów o poparciu rozpoczną się rozmowy o przyszłej koalicji. Być może już w przyszłym tygodniu. – Dopiero wtedy będziemy poruszać sprawy programowe i personalne – mówi Grzegorz Lipiec. PO

RADA MIASTA TEJ KADENCJI, WIELCY PRZEGRANI I NOWE TWARZE W SAMORZĄDZIE

Klub Platformy w nowo wybranej Radzie Miasta będzie miał sześciu debiutujących radnych. Należy do nich Jakub Kosek – przewodniczący rady dzielnicy Prądnik Biały, a także Wojciech Krzysztonek, szef rady dzielnicy Czyżyny. Dołączy do nich Jerzy Popiel – sekretarz małopolskiej PO, a zarazem zaufany Grzegorza Lipca, szefa małopolskiej Platformy.

Nową twarzą będzie także Anna Szybist, aktywistka walcząca o prawa zwierząt, zaliczająca się do drużyny europosłanki PO Róży Thun.

Do Rady Miasta dostała się także Teresa Kwiatkowska, historyk, kustosz w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.

Nowymi radnymi w klubie PiS będą m.in. Wojciech Kolarski – były doradca Jana Rokity, a obecnie asystent europosła Andrzeja Dudy, Małgorzata Popławska, przewodnicząca Forum Młodych PiS w Krakowie oraz Arkady Rzegocki, politolog z UJ, zaufany posła Jarosława Gowina.

Klub PiS zasili również Michał Drewnicki – radny Mistrzejowic, który zasłynął także jako autor książki „Zlikwidować rady”, w której przedstawia się jako zwolennik rezygnacji z rad dzielnic w Krakowie. Oprócz tego mandaty dla PiS zdobyli: Mariusz Kękuś i Aleksandra Chrabąszcz. Do rady powróci też Jan Franczyk, psycholog i dziennikarz, piszący o sprawach Nowej Huty.

Nową osobą w klubie prezydenta Jacka Majchrowskiego będzie jedynie Kazimierz Chrzanowski, poseł trzech kadencji, działacz SLD. Do Rady Miasta dostali się także prof. Jacek Majchrowski i jego zastępca Tadeusz Trzmiel, ale – jeśli urzędujący prezydent wygra – złożą swoje mandaty, a na ich miejsce wejdą następne osoby z listy.

Samorządowe wybory mają także swoich wielkich przegranych. Z listy PO do Rady Miasta nie weszła Magdalena Bassara, nie zdobyła także mandatu w radzie dzielnicy II Grzegórzki, gdzie wcześniej pełniła funkcję przewodniczącej.

Mandatu nie dostał także Jerzy Woźniakiewicz (PO), dotychczasowy przewodniczący Komisji Praworządności Rady Miasta, a także dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

W klubie PO nie będzie także przedsiębiorcy, kamieniarza Janusza Chwajoła, pracownika UJ Pawła Węgrzyna i lekarza Roberta Pajdy.

W klubie prezydenckim niespodzianką jest brak w nowej Radzie Miasta Adama Migdała, dotychczasowego przewodniczącego klubu Przyjazny Kraków.

W samorządzie nie będzie już także działać Anna Mroczek, która reprezentowała interesy mieszkańców Dzielnicy XII Bieżanów -Prokocimi zasłynęła swoimi działaniami, które miały poprawić zabezpieczenie przed powodzią tej części Krakowa. Do Rady Miasta nie dostał się także Bartłomiej Garda, radny dwóch poprzednich kadencji i pracownik AGH.

Z dotychczasowych radnych PiS swojej kariery w samorządzie nie będzie kontynuował m.in. Marcin Szymański, który zdobył popularność w czasie protestów przeciwko budowie spalarni śmieci.

Zabraknie także Stanisława Rachwała, zwolennika wprowadzenia w Krakowie zakazu handlu w niedzielę oraz zmniejszenia liczby sklepów z alkoholem.

OFICJALNY SKŁAD NOWEJ RADY MIASTA:

Okręg 1 (Dzielnice I Stare Miasto, VI Bronowice oraz VII Zwierzyniec).
PiS: Wojciech Kolarski, Małgorzata Popławska,
PO: Andrzej Hawranek, Aleksander Miszalski, Anna Szybist

Okręg 2 (Dzielnice II Grzegórzki i III Prądnik Czerwony)
PiS: Arkady Rzegocki, Adam Kalita,
PO: Dominik Jaśkowiec, Małgorzata Jantos,
KWW J. Majchrowskiego: Jerzy Friediger

Okręg 3 (Dzielnice IV Prądnik Biały oraz V Krowodrza),
PiS: Bolesław Kosior, Agata Tatara,
PO: Grzegorz Stawowy, Jakub Kosek, Teodozja Mali­szewska,
KWW J. Majchrowskiego: Anna Prokop-Staszecka

Okręg 4 (Dzielnice VIII Dębniki, X Swoszowice oraz XI Podgórze Duchackie)
PiS: Marek Lasota, Ryszard Kapuściński, Mirosław Gilarski, Józef Jałocha,
PO: Marta Patena, Jerzy Popiel, Bogusław Kośmider,
KWW J. Majchrow­skiego: Jacek Majchrowski

Okręg 5 (Dzielnice IX Łagiew­niki-Borek Fałęcki, XII Prokocim-Bieżanów oraz XIII Podgórze),
PiS: Krzysztof Durek, Aleksandra Chrabąszcz, Mariusz Kękuś,
PO: Wojciech Wojtowicz, Grażyna Fijałkowska, Katarzyna Pabian,
KWW J. Majchrowskiego: Tadeusz Trzmiel

Okręg 6 (Dzielnice XIV Czyżyny, XV Mistrzejowice, XVII Wzgórza Krzesławickie),
PiS: Józef Pilch, Barbara Nowak, Michał Drewni­cki,
PO: Stanisław Zięba, Wojciech Krzysztonek,
KWW J. Majchrowskiego: Kazimierz Chrzanowski

Okręg 7 (Dzielnice XVI Bieńczyce oraz XVIII Nowa Huta)
PiS: Włodzimierz Pietrus, Jan Franczyk, Edward Porębski,

PO: Tomasz Urynowicz, Teresa Kwiatkowska,
KWW J. Majchrowskiego: Sławomir Pietrzyk

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski