Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po dekadzie krakowianin może kupić o 1,01 metra kw. więcej

(SzSz)
Przemysław Świderski
Standard życia. Według GUS, Polacy mieszkają w coraz większych mieszkaniach. W przeliczeniu na jednego mieszkańca w najlepszej sytuacji są mieszkańcy Wrocławia, którzy dysponują lokalami większymi średnio o 10 metrów kwadratowych (wzrost z 23,2 do 32,9 mkw.).

Za roczne średnie wynagrodzenie mieszkaniec Warszawy może kupić 4,59 mkw. mieszkania w stolicy. To tylko o 0,36 mkw. więcej niż przed 10 laty. W najlepszej sytuacji znaleźli się mieszkańcy Łodzi - mogą kupić o 2,6 mkw. mieszkania więcej niż w 2005 roku. W Krakowie nastąpił wzrost o 1,01 mkw., a Wrocławiu o 0,8 mkw. Mniej kupimy w Poznaniu - spadek o 0,73 mkw. Spośród największych miast, to właśnie tutaj mieszkania najbardziej zyskały na wartości - z 3300 zł/mkw. do 6200 zł/mkw. To dobra wiadomość dla inwestorów, których wciąż przybywa.

Według GUS, Polacy mieszkają w coraz większych mieszkaniach. O 5,5 mkw. więcej mają do dyspozycji warszawiacy (wzrost z 25 mkw. do 30,5 mkw.), o 5,1 mkw. krakowianie (wzrost z 21,7 do 26,8 mkw.).

W Poznaniu średnia powierzchnia dla jednego mieszkańca wzrosła o 4,6 mkw. (wzrost z 24,8 do 29,4 mkw.). Najmniej „zyskali” łodzianie - 3,9 mkw. (wzrost z 22,8 do 26,7 mkw.).

Trwający 2015 rok jest również rekordowy pod względem rozpoczętych inwestycji. Z raportu Lion’s Banku wynika, że od początku roku firmy budowlane rozpoczęły 54 tysiące inwestycji. To najwięcej nie tylko w minionej dekadzie, ale również w całej historii. Tak dobrze nie było nawet w czasie ostatniego boomu w 2007 roku. Najwięcej buduje się w segmencie popularnym, który znalazł odbicie w rządowym dofinansowaniu Mieszkanie dla Młodych.

- Średnia za metr kwadratowy jest bardzo atrakcyjna, deweloperzy mają szeroką ofertę, a klienci duży wybór - mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży w Alpha Park. - Nie bez znaczenia pozostają niskie stopy procentowe, które skłaniają do zaciągania tanich kredytów oraz szukania alternatywnych form lokowania pieniędzy.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że od 2016 roku wzrośnie wymagany wkład własny z 10 do 15 proc., a za dwa lata bedzie to już 20 proc.

Pula pieniędzy przeznaczona na program Mieszkanie dla Młodych jest ograniczona - w 2015 roku do 715 mln zł rocznie. Środki mogą szybko się skończyć, a wraz z nimi możliwość skorzystania z dofinansowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski