Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poczet rektorów

Redakcja
Mikołaj, syn Jana, pochodził z miasteczka Bodzentyn, gdzie biskupi krakowscy mieli letnią rezydencję. Studentem Wydziału Sztuk Wyzwolonych Uniwersytetu Krakowskiego został w semestrze letnim 1531 r. Na stopień magistra filozofii promowano go dopiero w 1539 r.

CXXIV. Mikołaj z Bodzentyna

   W latach 1537-1538 r. Mikołaj jako bakałarz artium pełnił funkcję notariusza publicznego, był także notariuszem sądu rektorskiego. Po zakończeniu studiów filozoficznych podjął pracę na Wydziale Artium jako docent extraneus od semestru letniego 1539 r. Od semestru letniego 1547 r. został włączony w skład Collegium Minus. W 1550 r. pełnił obowiązki prowizora Bursy Filozofów. Do Collegium Maius inkorporowano go w 1553 r. Jako profesor na Wydziale Artium wykładał i komentował dzieła Arystotelesa, Cycerona, Horacego i Persjusza.
   W semestrze zimowym 1556/57 r. powierzono mu obowiązki dziekana Wydziału Filozoficznego. W tym czasie studiował teologię. W 1559 r. opuścił Wydział Artystów i przeszedł na Wydział Teologiczny. Doktorat teologii uzyskał 12 października 1569 r.
   16 października 1571 r. Mikołaj z Bodzentyna został wybrany na semestr zimowy 1571/72 r. rektorem Uniwersytetu Krakowskiego. Obowiązki rektora pełnił jeszcze w dwóch następujących po sobie semestrach letnim 1572 r. i zimowym 1572/73 r.
   W latach 1567-1574 Mikołaj z Bodzentyna i Marcin Glicjusz byli prowizorami biblioteki Collegium Maius. Mikołaj osobiście kupował i polecał kupować książki do zbiorów biblioteki Collegium Maius za środki z fundacji Benedykta z Koźmina. Cieszył się zaufaniem kolegów uniwersyteckich; w 1570 r. był wraz z Marcinem Glicjuszem i Zygmuntem ze Stężycy egzekutorem testamentu Marcina Krokiera.
   Mikołaj z Bodzentyna zmarł we Wrocławiu 1 stycznia 1586 r.
ZDZISŁAW PIETRZYK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski