Pod dyktando AZS AGH [ZDJĘCIA]

(PAN)
Zgodnie z nazwą biegu, uczestnicy kończyli imprezę pod Kopcem Kościuszki, a startowali z Rynku Gł. fot. Adam Wojnar
Lekkoatletyka. W 39. Biegu Kościuszkowskim w Krakowie wystartowało 41 sztafet.

Prawie 200 zawodniczek i zawodników wystartowało w 39. Ulicznym Biegu Sztafetowym Szlakiem Pomników Pamięci Tadeusza Kościuszki. Organizatorem głównym imprezy jest od lat Politechnika Krakowska, a puchary i nagrody fundowały władze samorządowe oraz prywatni sponsorzy. W zawodach od lat startują w większości studenci, ale także zwykli mieszkańcy Krakowa i okolic, osoby niepełnosprawne, organizowany jest też bieg VIP-ów.

Nad całością czuwała szefowa Centrum Sportu i Rekreacji Politechniki Krakowskiej Barbara Grabacka-Pietruszka, pomagali jej działacze Klubu Uczelnianego PK, policja oraz prawie 200 wolontariuszy. Impreza została sprawnie przeprowadzona, na co spory wpływ miała piękna pogoda. Za rok odbędzie się jubileuszowa 40. edycja, organizatorzy zapewniają, że nie zabraknie niespodzianek.

Rywalizację sztafet mężczyzn wygrał AZS AGH II przed AZS Uniwersytetem Pedagogicznym, AZS AWF i Cracovią 1906. Zwycięska ekipa biegła w składzie: Michał Górkiewicz, Tomasz Kawik, Jakub Woźniak, Dawid Malina i Mateusz Chyliński.

Wśród mężczyzn na pierwszej zmianie najszybszy był Dawid Walowski, wygrywając Memoriał im Piotra Jeża, jednego z pomysłodawców Biegu Kościuszkowskiego. Drugi był Michał Górkiewicz, a trzeci Bartosz Karoń.

Jestem bardzo zadowolony – mówił po zawodach Dawid Walowski. – To mój pierwszy start w tej imprezie, pochodzę z Kielc i dopiero od niedawna studiuję w Krakowie na Akademii Wychowania Fizycznego. To bardzo sympatyczna impreza, trasa była trudna, ale biegło się dobrze. Po przeprowadzce do Krakowa reprezentuję Wawel, a to zwycięstwo nie jest moim największym sukcesem, bo w mistrzostwach Polski juniorów na __800 metrów zdobyłem brązowy medal – dodaje.

W klasyfikacji sztafet kobiecych wygrał MOSM Bytom przed AZS AWF Kraków i AZS AGH Kraków. Piąte miejsce zajęła Cracovia 1906, a szóste AZS Centrum Medicium Uniwersytetu Jagiellońskiego, które w klasyfikacji uczelni krakowskich zajęło miejsce na najniższym stopniu podium.Klasyfikację o Puchar ZG AZS wygrała Oliwia Olszok przed Sarą Marmon i Katarzyna Chryczyk.

W konkurencji sztafet niepełnosprawnych wygrał AGH przed Politechniką Krakowską, Uniwersytetem Pedagogicznym, Uniwersytetem Rolniczym i Uniwersytetem Ekonomicznym.

W kategorii służb mundurowych najlepsza okazała się 6. Brygada Powietrznodesantowa, za którą uplasowała się Szkoła Aspirantów PSP Kraków II oraz 3. Regionalna Baza Logistyczna II.

– Staramy się dbać o kondycję, zresztą nie mamy wyjścia, bo co roku mamy test sprawnościowy, którego jedną z części jest bieg. Zawsze startujemy w Biegu Kościuszkowskim, ostatnio z coraz lepszym skutkiem – powiedział Tomasz Ogorzały ze zwycięskiego teamu.