Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas choroby nowotworowej leczenia potrzebuje nie tylko ciało, ale również psychika

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Gospodarzami Forum na Rzecz Onkologii byli Barbara i Jerzy Stuhrowie.
Gospodarzami Forum na Rzecz Onkologii byli Barbara i Jerzy Stuhrowie. Fot. Michał Gąciarz
Zdrowie. Kilkaset osób wzięło udział w pierwszym „Forum na Rzecz Onkologii”, zorganizowanym przez Stowarzyszenie Unicorn oraz Urząd Miasta Krakowa.

W krakowskim Centrum Kongresowym spotkali się onkolodzy, psychoonkolodzy, studenci medycyny, pacjenci oraz ich bliscy. Wspólnie dyskutowali o oferowanych sposobach pomocy w sytuacji zetknięcia z chorobą nowotworową.

Forum miało na celu przede wszystkim zwrócenie uwagi na wsparcie psychologiczne chorych onkologicznie. Choć stanowi ono ważny element leczenia, często jest pomijane przez lekarzy i oferowane jedynie poza placówkami szpitalnymi.

- Swoją diagnozę usłyszałem pięć lat temu i od tego momentu wiedziałem, że muszę znaleźć energię, walczyć sam, poukładać sobie raka. Największego wsparcia w chorobie udzieliła mi żona oraz przyjaciele z Centrum Psychoonkologii Unicorn, oczywiście terapia, której się poddałem, też była ważna, ale to nie w szpitalu przywrócono mi nadzieję i wiarę - wspominał własne doświadczenia walki z nowotworem Jerzy Stuhr, ambasador stowarzyszenia Unicorn i gospodarz imprezy.

Uczestnicy wczorajszego forum mieli możliwości udziału w kilku tematycznych panelach dyskusyjnych i warsztatach.

Dotyczyły one m.in. profilaktyki nowotworów, metod ich leczenia, radzenia sobie ze stresem w chorobie, właściwego odżywania, rehabilitacji oraz roli osób wspierających w terapii.

Informacji o ofercie kierowanej do pacjentów i ich rodzin udzielali również obecni w Centrum Kongresowym przedstawiciele organizacji pozarządowych, działających na rzecz chorych onkologicznych.

Stowarzyszenie Unicorn, z inicjatywy którego zorganizowano pierwsze „Forum na Rzecz Onkologii” od ponad roku prowadzi w Krakowie stacjonarne Centrum Psychoonkologii.

Ośrodek powstał we współpracy z Collegium Medicum oraz Szpitalem Uniwersyteckim i jest pierwszą tego typu placówką w Polsce. Oferuje terapie indywidualne i grupowe, konsultacje z psychoonkologami i onkologami, warsztaty oraz zajęcia ruchowe.

W Centrum organizowane są również specjalne tygodniowe turnusy wsparcia, dedykowane chorym onkologicznym oraz ich bliskim.

- Mamy możliwości i chcielibyśmy przygotowywać takie turnusy co tydzień, nie tylko dwa razy w miesiącu. Niestety, poziom świadomości i wiedzy o tego rodzaju wsparciu jest ciągle za niski - mówi Iwona Nawara, psychoonkolog z Unicornu. - Jestem pewna, że gdyby zapytać 20 krakowskich lekarzy, czy wiedzą o istnieniu Centrum Psychoonkologii większość nie miałaby pojęcia, o czym mowa - dodaje.

Pomóc w tym, by personel medyczny chętniej i częściej kierował swoich pacjentów po wsparcie psychologiczne, ma m.in. właśnie „Forum na Rzecz Onkologii”. Stowarzyszenie chce, żeby impreza odbywała się co roku, w okolicach Międzynarodowego Dnia Walki z Rakiem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski