MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podróż na jednym bilecie nie tylko w Krakowie, Małopolsce, ale w całym kraju. Rząd ma plan

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
PPG
W ministerstwie infrastruktury będą pracować nad tym, by można było kupić jeden bilet i na jego podstawie podróżować pojazdami komunikacji zbiorowej (pociągi, autobusy, tramwaje) po całym kraju. Oznaczałoby to więc także przejazdy na jeden bilet po całej Małopolsce. Nowe rozwiązanie mogłoby wejść w życie za około trzy lata.

- Ogólnopolski bilet to temat, który jest koniecznością w dobrze zorganizowanych państwach, które mają rozwinięty transport publiczny. U nas wspólne bilety funkcjonują już regionalnie, dając możliwość podróży koleją i komunikacją miejską. A tu idea jest taka, aby to był wspólny bilet obejmujący swoim zasięgiem cały kraj - mówi wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak.

Podróż na jednym bilecie po całej Polsce

Jak funkcjonowałby bilet ogólnopolski? Obrazowo mogłoby to wyglądać tak, że kupiliśmy jeden bilet i na jego podstawie jedziemy przykładowo pociągiem z Warszawy do Krakowa, tu jeździmy miejskimi tramwajami i autobusami albo przesiadamy się do autobusu jadącego do Krynicy-Zdroju. Na takim bilecie można byłoby też jechać pociągiem z Krakowa do stolicy, tam jeździć metrem, a później znów wsiąść do pociągu i jechać nad morze.

Bilet ogólnopolski mocno przydałby się osobom, które często podróżują po regionie, czy całym kraju. Mógłby się też cieszyć dużym powodzeniem w okresie urlopowym.

- Najczęściej wspólne bilety, to są bilety miesięczne. One mogą być w różnej formie, bo mogą być kwartalne, czy roczne - dodaje wiceminister Piotr Malepszak.

Przyznaje, że do wprowadzenia biletu ogólnopolskiego potrzebne jest uproszczenie kwestii związanych z ulgami ustawowymi. - W tym zakresie mamy ogromne zamieszanie. Mamy ulgi wynoszące 37, 50, 78, 99 procent. Trzeba więc to uprościć. Należy też poprawić ofertę i wymagać odpowiedniego standardu usług, tak żeby to nie były przykładowo cztery pociągi na dobę, tylko żeby była to oferta na poziomie minimum 8-10 pociągów na dobę na konkretnej linii regionalnej. Jeżeli będziemy mieć spójny system, to możemy iść w kierunku wspólnego biletu - wyjaśnia wiceminister Piotr Malepszak.

Jest też koncepcja wspólnego biletu polsko-niemieckiego

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak poinformował w TVP Info, że wszystko wskazuje na to, iż wspólny bilet mógłby zostać wprowadzony około 2027 roku. Zapowiedział też, że jeśli warunki na to pozwolą, resort chce wprowadzić wspólny polsko-niemiecki bilet.

Przypomnijmy, że od 1 sierpnia 2023 roku w Krakowie obowiązuję bilet metropolitalny pozwalający na wspólne przejazdy w aglomeracji pociągami oraz tramwajami i autobusami miejskimi. Koszt miesięcznego biletu metropolitalnego to: 159 zł (strefa I, Kraków), 169 zł (strefa I+II), 199 zł (strefa I+II+III). Cena biletu miesięcznego dla mieszkańców Krakowa na komunikację miejską (bez pociągów) pozostała na dotychczasowym poziomie – 80 zł. Uprawnia do podróży tylko tramwajami i autobusami.

Nowe wagony w PKP Intercity

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Podróż na jednym bilecie nie tylko w Krakowie, Małopolsce, ale w całym kraju. Rząd ma plan - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski