Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podróż w przeszłość w podziemiach opactwa w Tyńcu. Teraz poszukiwany wykonawca prac

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Opactwo w Tyńcu planuje zaprosić zwiedzających do swoich podziemi
Opactwo w Tyńcu planuje zaprosić zwiedzających do swoich podziemi Adam Wojnar
Benedyktyni tynieccy poszukują w ogłoszonym konkursie ofert wykonawcy prac budowlanych, instalacyjnych, jak też badań archeologicznych w opactwie w Tyńcu. W planach mają stworzenie tutaj nowej atrakcji turystycznej - trasy muzealnej prowadzącej przez podziemia klasztoru i kościoła. Ma ona powstać w ramach projektu realizowanego z kilkumilionowym dofinansowaniem ze środków Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

Konkurs ofert został ogłoszony na prace w ramach zadania o nazwie: "U progu millenium - 980 lat opactwa w Tyńcu: kompleksowa konserwacja i udostępnienie pozostałości zespołu romańskiego (XI/XII w.) wraz z zabezpieczeniem i ekspozycją późniejszych nawarstwień". Oferty można składać w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu do 11 lipca (do godz. 10 tego dnia).

Znaczna część prac, które są przedmiotem zamówienia, dotyczy konserwacji wystroju i wyposażenia kościoła oraz opactwa benedyktynów w Tyńcu. Ale też przyszłe zlecenie obejmie prace archeologiczne w podziemiach. Jak wskazuje Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa (który rozdziela pieniądze z Narodowego Fundusz Rewaloryzacji Zabytków Krakowa), jest to część wspieranego przez komitet projektu, który ma doprowadzić do udostępnienia zwiedzającym najstarszych, XI- i XII-wiecznych pomieszczeń opactwa. Ogłoszenie o konkursie, wraz z kompletem materiałów niezbędnych do przygotowania oferty, pojawiło się właśnie na stronie internetowej SKOZK.

"Odkrycia archeologiczne w klasztorze i kościele tynieckim dokonane w zeszłym stuleciu, w okresie intensywnych badań nad początkami państwa polskiego, zapewniły ich autorom miejsca w panteonie sławy archeologii wczesnego średniowiecza. Czy tak będzie i tym razem?" - czytamy w informacji opublikowanej przez biuro SKOZK.

Opactwo w Tyńcu jest najstarszym istniejącym w Polsce klasztorem kontynuującym tradycję benedyktyńską. Ufundowane zostało najprawdopodobniej przez księcia Kazimierza Odnowiciela w 1044 roku. Z przełomu XI i XII w. pochodzą najstarsze zachowane fragmenty zabudowy. W 1125 r. odbyła się konsekracja romańskiej bazyliki, następnie wielokrotnie przebudowywanej.

Realizowany od ubiegłego roku, ze wsparciem SKOZK projekt "U progu millenium..." jest częścią przygotowania do milenium opactwa (przypadającego w 2044 r.) oraz obchodów 900-lecia konsekracji romańskiej bazyliki. Jest także elementem starań o wpisanie opactwa na listę Unesco: indywidualne wskazanie obiektu w ramach Europejskiego Szlaku Miejsc Kluniackich.

Zakładane efekty projektu to konserwacja i zabezpieczenie gotyckich i barokowych nawarstwień w kościele i krużgankach, udostępnienie odkrytych wcześniej najstarszych reliktów romańskiej bazyliki i refektarza, stworzenie podziemnej trasy muzealnej, która będzie wiodła od dawnej tzw. Wielkiej Ruiny, mieszczącej dziś m.in. muzeum klasztorne, przez rezerwat archeologiczny romański, aż do podziemi pod prezbiterium kościoła. Wykonawca wyłoniony w ogłoszonym teraz konkursie m.in. będzie miał dobadać przestrzeń rezerwatu oraz przejście między rezerwatem pod klasztorem a podziemiami kościoła (potencjalnie możliwe jest wykonanie przebicia do podziemi świątyni, ale wymaga jeszcze rozpoznania archeologicznego).

Wśród wymienianych przyszłych efektów projektu realizowanego w Tyńcu są też m.in.:

  • uczytelnienie i udostępnienie hipotetycznego miejsca pochówku króla Bolesława Szczodrego;
  • istotne poszerzenie oferty turystycznej i edukacyjnej;
  • możliwość nowej i szerszej aranżacji przestrzeni muzealnej;
  • stworzenie nowej przestrzeni dla działań edukacyjnych i kulturalnych dla różnych grup wiekowych.

Planowana wartość tego projektu to ponad 11,1 mln zł; dofinansowanie SKOZK do 2025 roku ma wynieść łącznie ponad 5,4 mln złotych.

Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Podróż w przeszłość w podziemiach opactwa w Tyńcu. Teraz poszukiwany wykonawca prac - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski