Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podstępny rak

LIZ
Mieszkanki powiatu chrzanowskiego mogą skorzystać z bezpłatnego badania laboratoryjnego pod kątem zagrożenia rakiem jajników. Chrzanowski szpital przystąpił właśnie do badań profilaktycznych, które kwotą 10 tys. zł dofinansował powiat.

Profilaktyczne badania dla kobiet

   Decyzją Zarządu Powiatu, na wsparcie badań profilaktycznych przeznaczono w tym roku 20 tys. zł. Kwota ta została podzielona pomiędzy dwa badania, które realizuje lecznica: program profilaktyki wczesnego wykrywania raka jajnika u kobiet (realizowany po raz pierwszy) oraz wczesnego wykrywania raka gruczołu krokowego u mężczyzn. - Ten drugi program był już u nas realizowany, wspólnie z bezpłatną mammografią dla kobiet. Udało nam się wówczas wykryć kilka przypadków nowotworu i skierować pacjentów na leczenie, dzięki czemu zyskali duże szanse na całkowite wyzdrowienie. Liczymy, że tak będzie i teraz - mówi dyrektor Ewa Potocka.
   Głównym celem realizowanego programu jest zmniejszenie umieralności z powodu raka jajnika. Jak podkreśla Janusz Kawala, sekretarz powiatu - umieralność na tego typu nowotwór wśród Polek jest ogromna, a Polska pod tym kątem jawi się jako kraj zacofany, porównywany do czarnej Afryki. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne. Każdy nowotwór, zdiagnozowany we wczesnym stadium, może być w pełni wyleczony. Jego wczesne wykrycie pozwoli też ograniczyć koszty leczenia w przyszłości.
   - W ramach programu profilaktyki wczesnego wykrywania raka jajników przebadane zostaną mieszkanki powiatu chrzanowskiego w wieku od 40 do 60 lat. Najbardziej zależy nam na tym, by zgłosiły się panie z tzw. grupy ryzyka, czyli te, które nie rodziły i mają krewnych, obciążonych genetycznie. Oczywiście, jeżeli zgłosi się do nas kobieta nieco młodsza lub starsza niż planowany przedział wiekowy, a będzie w grupie ryzyka, także ją przebadamy. To nie są badania refundowane z Narodowego Funduszu Zdrowia, bo oni by nam tego nie rozliczyli. Myślę, że władze powiatu zrozumieją jednak, że nie można takiej pacjentki odesłać z kwitkiem - dodaje Potocka.
   Badania będą wykonywane metodą chemiluminescencyjną za pomocą aparatu IMMULITE - markerów nowotworowych CA 19-9, 15-3 i CA-125, po uprzednim pobraniu krwi. Jeżeli ich wyniki będą niepokojące, pacjentka zostanie skierowana do ginekologa. - Liczymy, że w ten sposób zachęcimy też kobiety do wizyt w poradni "K". Każda z pań powinna choć raz w roku poddać się badaniu ginekologicznemu. Niestety, nie każda mieszkanka o tym pamięta - tłumaczy dyrektor szpitala.
   Program będzie realizowany do końca listopada. Kobiety, zainteresowane wykonaniem badań - markerów nowotworowych, powinny zgłaszać się bez skierowania na czczo do rejestracji Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w każdy wtorek i piątek w godz. od 9 do 10.
(LIZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski