MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie 2021 roku. W ostatnich miesiącach krakowska kultura weszła w nowe przestrzenie miasta

Julia Kalęba
Teatr KTO rozpoczął działalność w nowej siedzibie - przy ulicy Zamoyskiego w Krakowie
Teatr KTO rozpoczął działalność w nowej siedzibie - przy ulicy Zamoyskiego w Krakowie Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Pierwsze spektakle w nowej siedzibie Teatru KTO w Podgórzu, otwarcie Muzeum Wyspiańskiego i Domu Utopii w Nowej Hucie, udostępnienie zwiedzającym Krzysztofów. Ostatni rok był dla kultury łaskawszy od poprzedniego - zbiegło się z nim zakończenie kilku inwestycji, na które czekali krakowianie.

FLESZ - Mandaty za nieodśnieżony samochód i nie tylko

od 16 lat

Rok udany dla kultury pod względem wchodzenia w nowe przestrzenie miasta symbolicznie otwarła pierwsza wystawa zorganizowana na Wesołej. Ekspozycja fotografii studentów czołowych polskich uczelni artystycznych w poszpitalnym budynku była znakiem, że i twórcze inicjatywy chciałyby zadomowić się w opuszczonym kwartale, które miasto obmyśla na nowo. Nie była to zresztą odosobniona inicjatywa - jeszcze w grudniu w pomieszczeniach dawnej szpitalnej biblioteki przy Kopernika 15a pierwszą dużą wystawę otworzyło Muzeum Zabawek - powołane zresztą przez Fundację Zbiorów Rodziny Sosenków 1 czerwca tego roku.

Ale w czerwcu oczy krakowian były zwrócone w stronę Osiedla Szkolnego. Tam w wyremontowanym budynku dawnej szkoły sąsiadującej z teatrem Łaźnia Nowa powstał Dom Utopii - Międzynarodowe Centrum Empatii, czyli przestrzeń mająca być miejscem spotkań artystów i mieszkańców, kreatywnych inicjatyw, wystaw i debat. - Udało nam się ożywić kolejne miejsce - mówiła podczas otwarcia Małgorzata Szydłowska, współtwórczyni tego miejsca razem z Bartoszem Szydłowskim. Prace nad projektem zakończyły się po pięciu latach, a łączny koszt inwestycji wyniósł blisko 23 mln złotych.

W tym samym czasie kulturalne inicjatywy zaczęły się odbywać także w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20. Do zabytkowych przestrzeni na pierwszym piętrze kamienicy wprowadziło się Krakowskie Biuro Festiwalowe, przeznaczając część pomieszczeń na literackie inicjatywy, festiwalowe centra i rezydencje artystyczne. - Tu będzie przestrzeń festiwalowa, ale też miejsce małych spotkań, które do tej pory nie miały swojego domu, i ten dom odnajdują tutaj - powiedziała w trakcie inauguracji działalności w Pałacu Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF. Niedługo później Pałac ruszył z cyklem okołoliterackich wydarzeń.

Natomiast w lipcu do swoich sal zaprosił Pałac Krzysztofory. Po kilkuletnim remoncie budynek, główna siedziba Muzeum Krakowa, zyskał nie tylko dawny blask - całkiem dosłownie, bo podczas prac zostały odkryte dawne polichromie, m.in. późnobarokową polichromię z przedstawieniem muz apollińskich czy fragmenty sztukaterii kasetonowych czy zabytkowych, cennych parkietów - ale też nowe pomieszczenia, z których mogą korzystać mieszkańcy. Prace objęły ponad 4 tys. m2 powierzchni, w zabytkowych wnętrzach powstało nowoczesne muzeum z przestrzeniami wystawienniczymi, biblioteczno-archiwalnymi, edukacyjnymi, administracyjnymi, handlowymi i gastronomicznymi.

Po Wesołej, Nowej Hucie i Rynku Głównym przyszedł wreszcie czas na Podgórze i długo wyczekiwane otwarcie nowej siedziby Teatru KTO. Zespół pod kierunkiem Jerzego Zonia zadomowił się przy Zamoyskiego 50 z początkiem września, a od października mógł ruszyć z regularnym repertuarem prezentowanym na nowej scenie. W nowoczesnym budynku nawiązującym do historii tego miejsca znalazła się - oprócz głównej wielofunkcyjnej sceny - sala prób, garderoby i biura oraz przestrzeń wystawiennicza, a w ogrodzie postawiono scenę plenerową. Całość inwestycji pochłonęła niemal 30 mln złotych.

Kolejne wstęgi przecinano w grudniu. 3 grudnia po raz pierwszy dla zwiedzających otwarte zostały drzwi Muzeum Stanisława Wyspiańskiego urządzonego w Europeum przy placu Generała Władysława Sikorskiego, oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie. Na trzech poziomach galerii zaprezentowanych zostało około dwustu prac Wyspiańskiego, począwszy od grafik, zaprojektowanych przez niego kostiumów teatralnych czy projekcji fragmentów inscenizacji teatralnych i filmowych jego sztuk, przez ekspozycję portretów i pejzaży krakowskich, po wystawę prezentującą najważniejsze tematy w twórczości Wyspiańskiego.

Zaledwie dzień później krakowianie po raz pierwszy mogli odwiedzić nowy oddział Muzeum Fotografii w Krakowie. Zabytkowy budynek dawnej Zbrojowni przy ulicy Rakowickiej 22A został dostosowany do potrzeb muzeum i stał się jednocześnie główną siedzibą jedynej w Polsce instytucji muzealnej poświęconej w całości medium fotograficznemu oraz nowoczesnym centrum ekspozycyjnym. Wraz z otwarciem MuFo przy Rakowickiej zainaugurowano wystawę czasową „Tu zaszła zmiana" będącą przeglądem różnych postaw współczesnych polskich artystek i artystów wobec fotografii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Podsumowanie 2021 roku. W ostatnich miesiącach krakowska kultura weszła w nowe przestrzenie miasta - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski