MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podsumowanie roku szkolnego 2023/2024. Co wydarzyło się w edukacji? Podwyżki dla nauczycieli i brak prac domowych to nie wszystko

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rok szkolny 2023/2024 obfitował w wiele zmian w edukacji. Reformy zaczął wdrażać przede wszystkim nowo powołany resort edukacji. Rozdzielono MEiN na dwa odrębne ministerstwa. W 2024 roku nauczyciele dostali 30- i 33-procentowe, a uczniowie ze szkół podstawowych od kwietnia nie mają prac domowych. To jednak nie wszystkie zmiany, jakie spotkały edukację w roku szkolnym 2023/2204. Podsumowujemy minione miesiące.

Spis treści

Co wydarzyło się w roku szkolnym 2023/2024? Sprawdź kalendarium

Zakończenie roku szkolnego już 21 czerwca, pora więc na podsumowania. Ten rok szkolny przyniósł wiele reform zarówno dla uczniów, jak i nauczycieli. Kolejne jeszcze przed nami, bo Ministerstwo Edukacji Narodowej ma już konkretne pomysły na zmiany w edukacji w roku szkolnym 2024/2025.

uczniowie na lekcji
Rezygnacja z prac domowych, podwyżki dla nauczycieli, wdrażanie standardów ochrony małoletnich - to tylko niektóre ze zmian, jakie wydarzyły się w roku szkolnym 2023/2024. freepik

Może cię zainteresować: Zakończenie roku szkolnego 2023/2024. Około 4,8 mln uczniów odbiera świadectwa szkolne

Zróbmy jednak krok wstecz i przypomnijmy sobie, co wydarzyło się w edukacji w ciągu poszczególnych miesięcy kończącego się już roku szkolnego.

  • Wrzesień 2023: rok szkolny rozpoczął się 4 września, w poniedziałek. W szkołach średnich pojawił się nowy przedmiot o nazwie biznes i zarządzanie (zastąpił on podstawy przedsiębiorczości). Zmieniły się podstawy programowe z techniki, j. polskiego i j. łacińskiego.
  • Październik 2023: w tym miesiącu, jak co roku, obchodzono Dzień Edukacji Narodowej. Nauczyciele z okazji 250. rocznicy utworzenia KEN otrzymali nagrodę specjalną w wysokości 1125 zł brutto. Wszedł wówczas w życie także program bon dla nauczyciela.
  • Listopad 2023: trwał program „Laptop dla ucznia”, na przełomie listopada i grudnia dzieci z klas czwartych szkoły podstawowej otrzymywały sprzęt.
  • Grudzień 2023: w związku z powołaniem nowego rządu, na którego czele stanął Donald Tusk, ministrem edukacji została Barbara Nowacka, zaś ministrem nauki Dariusz Wieczorek.
  • Styczeń 2024: MEiN oficjalnie zostało podzielone na dwa resorty: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ogłoszono 30- i 33-procentowe podwyżki dla nauczycieli.
  • Luty 2024: nauczyciele otrzymywali zapowiedziane podwyżki wraz z wyrównaniem zarówno w lutym, jak i w marcu. Szkoły zaczęły wdrażać standardy ochrony małoletnich. Zrezygnowano z programu „Laptop dla ucznia”, który miał być programem cyklicznym.
  • Marzec 2024: w szkołach w marcu i kwietniu przeprowadzane były testy sprawnościowe w ramach programu „Sportowe Talenty”.
  • Kwiecień 2024: od tego miesiąca w szkołach podstawowych nie są zadawane prace domowe. Ponadto zatwierdzono zmianę, że ocena z religii i etyki nie wlicza się do średniej na koniec roku (zmiana ta obowiązuje od roku szkolnego 2024/2025). Rozpoczął się nabór w ramach programu „Aktywna szkoła” (prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych i dofinansowanie sprzętu sportowego).
  • Maj 2024: ten miesiąc, jak co roku, upłynął pod znakiem egzaminów (matura i egzamin ósmoklasisty). Poza tym po prekonsultacjach pojawiły się projekty rozporządzeń zmieniające podstawę programową.
  • Czerwiec 2024: w tym miesiącu zapowiedziano wiele zmian, które mają pojawić się od roku szkolnego 2024/2025 i w kolejnych latach, a więc m.in. ostateczne zmiany w podstawie programowej, które mamy poznać do końca czerwca, rezygnację z przedmiotu historia i teraźniejszość, ułatwienia na maturze, zapowiedź wcześniejszej publikacji informatorów egzaminacyjnych czy ograniczenie tygodniowej liczby lekcji religii. Zakończenie roku szkolnego zaplanowano na 21 czerwca.

Co czeka nas w roku szkolnym 2024/2025?

Wcześniejsze emerytur dla nauczycieli, obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy oraz przyznanie im świadczenia 800 plus, odchudzenie podstaw programowych, nauka pierwszej pomocy na godzinie wychowawczej i zmiany na maturze to tylko niektóre zmiany, jakie przyjdą wraz z rokiem szkolnym 2024/2025. Szczegółowo pisała o nich Magdalena Ignaciuk na łamach Strefy Edukacji. Warto się z nimi zapoznać:

W roku szkolnym 2024/2025 sporo się zmieni. Przedstawiamy najważniejsze zmiany planowane od 1 września 2024 r.

Co zmieni się w szkołach od 1 września 2024 r.? Prawdziwa re...

Zapowiedziano także inne zmiany, które przewidziane są na kolejne lata. Minister edukacji mówiła m.in. o nowych przedmiotach, które mają pojawić się w planach lekcji. Mowa o edukacji obywatelskiej oraz edukacji zdrowotnej. Ponadto od września 2025 liczba lekcji religii ma zostać ograniczona do jednej godziny tygodniowo, a zajęcia odbywać się będą międzyklasowo. W kolejnych latach ma być także wdrażana kompleksowa reforma w zakresie treści nauczania.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podsumowanie roku szkolnego 2023/2024. Co wydarzyło się w edukacji? Podwyżki dla nauczycieli i brak prac domowych to nie wszystko - Strefa Edukacji

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski