Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podział urlopu na części

Mateusz Kierok, aplikant radcowski
Twój prawnik radzi. Jedną z podstawowych zasad prawa pracy jest uprawnienie pracownika do wypoczynku, którego uszczegółowieniem jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Co do zasady urlop wypoczynkowy zgodnie z art. 152 Kodeksu pracy winien być „nieprzerwany”, a zatem udzielany w całości.

W praktyce jednak powszechne jest stosowanie podziału urlopu wypoczynkowego na części. Takie uprawnienie ustawodawca ustanowił w art. 162 Kodeksu pracy, przewidując, że w razie podziału urlopu co najmniej jedna z jego części powinna trwać co najmniej 14 dni, a to dla odpowiedniej regeneracji sił przez pracownika. Warto zauważyć, że chodzi o dni kalendarzowe, tym samym faktyczny wymiar urlopu przypadający na dni, które są dla pracownika dniami pracy, będzie mniejszy. Pozostałe części urlopu mogą zostać podzielone na mniejsze, nawet jedno-dniowe okresy.

Należy wskazać, że pracodawca nie posiada środków prawnych, aby wymóc na pracowniku podział urlopu wypoczynkowego na części. Tylko wniosek pracownika w tym zakresie stwarza możliwość zrezygnowania z udzielenia urlopu w całości. Niestety, często zdarza się, iż pracownicy wnioskują o podział urlopu w taki sposób, że żadna z części urlopu nie obejmuje 14 dni, co jest niezgodne z art. 162 Kodeksu pracy. Czy w takiej sytuacji pracodawca ma środki, ażeby zmusić pracownika do zmiany wniosku?

Pracodawca – wolą ustawodawcy – został postawiony w roli strażnika prawidłowej realizacji uprawnień pracowniczych. Jest to powiązane z obowiązkiem pracodawcy do udzielenia urlopu wypoczynkowego pod rygorem popełnienia wykroczenia. Dlatego też pracodawca, który otrzymał wniosek pracownika o podział urlopu wypoczynkowego, jest uprawniony do odmowy jego uwzględnienia w wymiarze, w którym żadna z jego części nie trwa co najmniej 14 dni kalendarzowych. Może się przy tym powołać na zapis art. 162 Kodeksu pracy.

Gdyby zaś pracownik z różnych względów nie miał zamiaru skorzystać z podziału urlopu w sposób przewidziany w art. 162 Kodeksu pracy, to pracodawca może pisemnie zwrócić pracownikowi uwagę na konieczność wykorzystania urlopu wypoczynkowego w naturze w sposób zgodny z przepisami prawa pracy. Takie oświadczenie pracodawcy chroni go przed potencjalnymi zarzutami w zakresie wystąpienia przeciwko uprawnieniom pracowniczym poprzez nieudzielenie urlopu wypoczynkowego z przyczyn obiektywnych.

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu jego publikacji w godzinach

14–16.30, pod numerem tel. 12 417 10 64.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski