Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podział w 45 dni

M
Doprecyzowanie przepisów dotyczących zasad gospodarowania nieruchomościami należącymi do Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego zakłada nowelizacja Ustawy o gospodarce nieruchomościami, którą w piątek rozpatrywał Sejm, przyjmując wszystkie poprawki Senatu.

Nowelizacja upraszcza procedury związane z wykupem mieszkań komunalnych przez dotychczasowych najemców

Nowelizacja przewiduje m.in., że pośrednicy wynajmujący lokale mieszkalne oraz inne nieruchomości przemysłowe będą musieli przekazywać informacje o umowie najmu do gminy. Ponadto skraca okres zawieszenia postępowania podziału nieruchomości z 12 do 6 miesięcy. Do tej pory urząd gminy, na wniosek właściciela nieruchomości, mógł przerwać na rok postępowanie w sprawie podziału nieruchomości.
Zgodnie z zaproponowanymi regulacjami, podział nieruchomości dokonywany "na wniosek", będzie podlegał, tak jak dotychczas, ocenie organu właściwego w sprawie ładu przestrzennego, ale zatwierdzenie podziału nieruchomości następować będzie z mocy samego prawa, tj. bez konieczności wydawania postanowienia opiniującego wstępny projekt podziału i decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości.
W ustawie przewidziano bowiem, że podziały nieruchomości nie byłyby odrębnie opiniowane pod względem zgodności z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku planu miejscowego, z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Podział nieruchomości, tak jak dotychczas, dokonywany będzie na wniosek i koszt osoby, która ma w tym interes prawny, z tym że osoba zamierzająca dokonać podziału nieruchomości kierowałaby do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) wniosek wraz z mapą i projektem podziału, sporządzonym przez uprawnionego geodetę i przyjętym do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Następnie mapa wraz z wnioskiem oraz innymi wymaganymi dokumentami byłaby przedmiotem oceny wójta, burmistrza lub prezydenta miasta pod względem dopuszczalności podziału. W sytuacji, gdy wójt burmistrz albo prezydent miasta nie złoży zastrzeżeń co do propozycji dokonania podziału, w terminie 45 dni, licząc od dnia złożenia wniosku, podział nieruchomości nastąpi z mocy samego prawa, co właściwy organ potwierdzi stosowną klauzulą na mapie z projektem podziału.
Natomiast w przypadku, gdy przedłożony do zaopiniowania projekt podziału nie będzie spełniał warunków narzuconych przepisami ustawy, np. będzie niezgodny z ustaleniami planu miejscowego albo nie będzie realizował wskazanego przez wnioskodawcę celu, przed upływem 45 dni od dnia złożenia wniosku, organ będzie zobowiązany do wydania postanowienia o niedopuszczalności podziału nieruchomości, na które będzie można złożyć zażalenie. Jeżeli wnioskodawca przedstawi wraz z wnioskiem projekt (mapę), który odpowiadał będzie ustaleniom planu miejscowego, to postępowanie administracyjne, łącznie z dokonaniem oceny zgłoszonego wniosku o podział, trwać będzie 45 dni. Biorąc pod uwagę czas, jaki obecnie zajmuje organowi rozpatrzenie i ocena wstępnego projektu podziału nieruchomości, następnie 7-dniowy termin, w którym stronie przysługuje zażalenie na postanowienie o zgodności z ustaleniami planu, to jest to znaczące skrócenie procedur.
Nowelizacja upraszcza ponadto procedury związane z wykupem mieszkań komunalnych przez dotychczasowych najemców. Mieszkania te będą szybciej trafiały do obrotu na rynku wtórnym. (M)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski