Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podziemia nas przyciągają

Jolanta Białek
Jolanta Białek
fot. Rafał Stachurski
Wieliczka. Kopalnia Soli zainaugurowała nowy sezon turystyczny, pierwszy po roszadach we władzach spółki. Zmienił się zarząd, ale plany inwestycyjne i turystyczne solnego przedsiębiorstwa, pozostają te same: skusić jak najwięcej zwiedzających i zabezpieczać bezcenne podziemia.

Znajdującą się 101 metrów pod ziemią komorę Erazma Barącza, wydrążono w XIX wieku, a w roku 1905 włączono do podziemnego szlaku turystycznego. W grocie znajduje się głębokie na dziewięć metrów solankowe jeziorko, atrakcją dla zwiedzających są tam także pokazy świetlne. Na inaugurację sezonu turystycznego 2016 wzbogacono je o logo Światowych Dni Młodzieży. To nie tylko wyraz religijności i przywiązania górników do tradycji, ale także nowa atrakcja dla zwiedzających.

- Komora Barącza, którą wybraliśmy jako miejsce dla logo, znajduje się w sąsiedztwie kaplicy św. Kingi, na Trasie Turystycznej i podziemnym Szlaku Pielgrzymkowym. Ta lokalizacja z pewnością przyczyni się do promocji ŚDM wśród zwiedzających, a po wizycie papieża będzie z kolei pamiątką tego wydarzenia - mówi Damian Konieczny, prezes spółki Trasa Turystyczna Kopalni Soli w Wieliczce.

Według szacunków przed końcem lipca i wizytą w Krakowie i Brzegach papieża Franciszka, logo ŚDM powinno obejrzeć 0,5 mln osób. Symbol zobaczy także wielu pielgrzymów. Mimo że do światowego wydarzenia pozostało jeszcze 100 dni, rezerwacje na zwiedzanie wielickich podziemi w okresie ŚDM 2016 zrobiło już ponad 40 tys. osób z kilkudziesięciu krajów (przede wszystkim z Europy, ale są też grupy z obu Ameryk, a nawet z Czadu i Gabonu). Dlatego wiadomo już, że w dniach 23 lipca - 3 sierpnia solne podziemia będą czynne do późnych godzin wieczornych (co najmniej do godz. 21.30).

Pojedziemy kolejką. Zejdziemy Paderewskim

Pod ziemią trwają roboty górnicze związane z budową dworców i zajezdni dla lokomotyw. Powstają sieci elektryczna oraz teleinformatyczne, rozpoczęto również prace aranżacyjno-iluminacyjne. Trwa transport do wnętrza ziemi pierwszych elementów kolejki: lokomotywy i wagonów. To duży projekt związany z odtworzeniem historycznego transportu na III poziomie podziemi. Górnicza kolejka będzie wykorzystywana do przewozu materiałów oraz urobku w rejonie obszarów kopalni objętych pracami zabezpieczającymi i likwidacyjnymi.

Na tej inwestycji skorzystają także turyści. Punktem centralnym nowej kolejki będzie komora Agenora Gołuchowskiego - kiedyś ważny węzeł komunikacyjny kopalni (dworzec kolei konnej). Turyści będą mogli podróżować kolejką na odcinku około 700 metrów. Otwarcie transportu koleją i przejazdów turystycznych powinno nastąpić jeszcze w tym roku - zapowiadają pracownicy Biura Prasowego Kopalni Soli.

Przebudowa XIX-wiecznego szybu Paderewski ruszyła na przełomie 2015 i 2016 roku. Ten projekt dotyczy przystosowania górniczego obiektu do celów turystycznych. Zmodernizowany zostanie cały szyb, jego górna część będzie uszczelniona, w planach jest także budowa schodów. Po zakończeniu prac, co powinno nastąpić w 2018 roku, „Paderewski”, który znajduje się w sąsiedztwie szybu Daniłowicza, stanie się alternatywnym zejściem na Trasę Turystyczną kopalni.

Kilkanaście projektów wartych miliony złotych

Tyle dużych przedsięwzięć jest realizowanych w tym roku w wielickiej Kopalni Soli. - Ponadto modernizowana jest infrastruktura podziemna i naziemna, prowadzone są działania mające na celu utrzymanie funkcjonowania zakładu górniczego. Trwa także modernizacja m.in. dróg i placów na terenie Kopalni Soli na powierzchni - wyliczają pracownicy biura prasowego solnej spółki.

Dla bezpieczeństwa kopalni newralgiczne są jednak prace, których nie zobaczą ani mieszkańcy, ani turyści. To zabezpieczanie licznych komór, m.in.: Margielnik, Gaisruck, Saurau, Jezioro Wessel i zespołu grot Geramb. Trwa też likwidacja wschodniej części kopalni, IX poziomu podziemi oraz wyrobisk w rejonie poprzeczni Colloredo Kloski. Prowadzone są również prace zmierzające do rozpoczęcia zabezpieczenia komór Baum.

Pracuje kopalniana warzelnia. W tym roku ma zostać zutylizowane tam 116 400 m sześć. wód zasolonych, z tego 95 062 m sześć. będzie przeznaczone na uzupełnienie obiegu tzw. solanki podsadzkowej (transportującej specjalnymi rurociągami piasek do likwidowanych wyrobisk kopalni).

Sezon trwa przez cały rok

Otwarcie sezonu turystycznego w wielickiej Kopalni Soli ma już właściwie charakter symboliczny, bo od kilku lat sezon na zwiedzanie podziemi trwa cały rok. Obecnie turyści oblegają szyb Daniłowicza także w miesiącach zimowych, które kiedyś były pod tym względem najsłabsze.

210,2 tys. - tyle osób wędrowało podziemnymi korytarzami w pierwszym kwartale tego roku. To frekwencja lepsza aż o 25 proc. niż w analogicznym okresie 2015 roku, który zakończył się turystycznym rekordem wszechczasów (ponad 1,390 mln zwiedzających). Statystyki pokazują, że w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku, do Wieliczki przyjechało więcej turystów krajowych (52 proc.; 108,5 tys. osób). Natomiast wśród gości zagranicznych najczęściej odwiedzali kopalnię: Brytyjczycy, Francuzi, Włosi, Hiszpanie i Koreańczycy.

6,6 tys. - tyle osób skorzystało z kopalnianej tężni solankowej w okresie od 5 do 31 marca br. (podczas zimy obiekt, który znajduje się w Parku Kingi był nieczynny). To ponad dwa razy więcej „kuracjuszy” niż w marcu 2015 roku, który zakończył się dla tężni wynikiem 150 tys. gości.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski