Pogromca młodości i zmora każdej twarzy. Jak rozprawić się z "kurzymi łapkami"? 31.03.2023

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
Potrafią spowodować, ze twarz wygląda starzej o co najmniej kilka lat. Tzw. kurze łapki pojawiają się w okolicach i zostają z nami na dobre. Jak skutecznie im zapobiegać i co robić, aby dłużej zachować młody wygląd? Nie jesteśmy bezbronne wobec kurzych łapek, które spędzają nam sen z powiek!

Spis treści

Kurze łapki - to potoczna nazwa drobnych zmarszczek wokół oczu, które z czasem pojawiają się na każdej twarzy, często już u młodych osób.

Są to jedne z najczęściej występujących zmarszczek mimicznych. Kurze łapki pojawiają się stosunkowo wcześnie, jako jedne z pierwszych zmarszczek. Są widoczne nawet u młodych osób, zwłaszcza gdy te często się uśmiechają. Przed zmarszczkami mimicznymi trudno się uchronić.

Jak powstają kurze łapki?

Nasze oko okala mięsień okrężny, który kurczy się i rozkurcza nawet 20 tysięcy razy w ciągu doby, podczas każdego mrugnięcia czy zmrużenia powiek.

Skóra wokół oczu jest niezwykle cienka i delikatna, niemal pozbawiona gruczołów łojowych, co sprawia że jest bardziej podatna na wszelkie uszkodzenia. To właśnie jest przyczyną tego, że kurze łapki są jedną z pierwszych oznak starzenia się skóry.

Dlaczego powstają kurze łapki?

Pojawiają się nawet u bardzo młodych osób, ale na początku widać je tylko podczas zmrużenia oczu czy uśmiechu. Z czasem stają się głębsze i wyraźniejsze.

Dzieje się tak, ponieważ z wiekiem skóra traci swoją elastyczność, spowodowaną zmniejszoną produkcją kolagenu i elastyny, czyli tzw. włókien podporowych, tworzących w tkankach skóry coś w rodzaju stelażu.

Walka z nimi jest trudna i często okazuje się nieskuteczna. Zwłaszcza, gdy zostaje podjęta zbyt późno.

Słowo „profilaktyka” stanowi tu klucz do sukcesu i warto je zapamiętać, zwłaszcza w kontekście dbania o zdrowie i urodę.

Starzenie się nie tylko dziedziczymy w genach. Mamy na to wpływ
Starzenie się nie tylko dziedziczymy w genach. Mamy na to wpływ Pexels

Starzenie skóry jest procesem naturalnym, dotykającym każdego, bez wyjątku. Dlaczego zatem niektóre 30-latki mają gładkie i promienne cery, a inne wręcz odwrotnie?

Na tempo procesu starzenia się ma wpływ wiele czynników wewnętrznych (takich jak geny) i zewnętrznych, na które delikatna skóra wokół oczu reaguje bardzo szybko.

Co szkodzi skórze wokół oczu?

Do szkodliwych i znacznie przyspieszających powstawanie kurzych łapek należą takie czynniki, jak:

  • promieniowanie UV,
  • dym papierosowy,
  • zanieczyszczenia środowiska,
  • za mała ilość snu,
  • źle zbilansowana dieta,
  • stres.

Niehigieniczny tryb życia powoduje namnażanie się wolnych rodników w organizmie, które w dużej ilości są szkodliwe dla naszego zdrowia i wyglądu, co szybko widać poprzez szybsze starzenie się skóry.

Jak zachować młodą skórę wokół oczu?

Nie bez znaczenia jest jednak odpowiednia pielęgnacja. To zwiększa nasze szanse na zachowanie młodego wyglądu i świeżej cery.

Dobrze nawilżona i odżywiona skóra dłużej zachowuje młody wygląd.

Stosując domowe lub profesjonalne zabiegi możemy przeciwdziałać pojawianiu się widocznych oznak starzenia skóry.

Nawilżona i odżywiona skóra dłużej zachowa młody wygląd.
Nawilżona i odżywiona skóra dłużej zachowa młody wygląd. Pexels

Do dyspozycji mamy masaże, zimne okłady czy gotowe maski, których zadaniem jest pobudzanie mikrokrążenia i dbanie o wypoczęty wygląd skóry. Szybkie i trwałe efekty wygładzenia zmarszczek osiągniemy również dzięki zabiegom medycyny estetycznej.

Jak zapobiegać zmarszczkom mimicznym?

Jednak bardzo ważne, jeśli nie najważniejsze, jest dostarczanie skórze kolagenu, którego deficyt pojawiający się z wiekiem, wpływa na starzenie skóry i powstawanie widocznych zmarszczek.

Kolagen jest białkiem, znajdującym się we wszystkich tkankach i komórkach naszego organizmu. Również w skórze, w której jego włókna pełnią funkcję podporową.

Najważniejsze jest uruchomienie naturalnych procesów naprawczych w skórze
Najważniejsze jest uruchomienie naturalnych procesów naprawczych w skórze Pexels

Produkcja kolagenu zaczyna spadać już w okolicach 25-30 roku życia, by w okresie menopauzy niemal ustać.

Skóra, w której brakuje kolagenu, traci swoje prawidłowe napięcie, staje się wiotka, pojawiają się zmarszczki. Dlatego tak ważne jest dostarczanie go skórze. Kolagen w formie tropokolagenu polecany jest zarówno młodym osobom, dla których istotna jest profilaktyka, jak i skórze dojrzałej, która wymaga już działań regeneracyjnych i silnej odbudowy włókien kolagenowych.

Dzięki terapii kolagenowej uruchomione zostają naturalne procesy naprawcze zachodzące w skórze, dzięki czemu odzyskuje ona sprężystość i właściwy poziom nawilżenia.

Śmiech to zdrowie. Wyśmiejmy zmarszczki!

Nie jesteśmy bezbronne wobec kurzych łapek, które spędzają nam sen z powiek!

Czym wcześniej zaczniemy dbać o skórę i docenimy wartość kolagenu, tym później pojawią się zmarszczki.

Nowe prawa konsumenta. To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie