Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokochać zimorodka

Jolanta Białek
Jolanta Białek
W każdym drzemie przyrodnik.
W każdym drzemie przyrodnik. Zielony Puszczyk
Inicjatywy. W zajęciach Akademii Zielonego Puszczyka w Wieliczce uczestniczą tłumy dzieci. Poznają różne gatunki ptaków, uczą się zasad ekologii. Dziś sprawdzą, co ćwierka w parku

Na dzisiejsze akademickie obserwowanie ptaków i szkolenie z ich dokarmiania, organizowane w wielickim parku Mickiewicza przez Stowarzyszenie Zielony Puszczyk, wszystkie miejsca już dawno rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Ale na „Wielki Test Wiedzy o Ptakach” (z licznymi nagrodami dla tych, którzy okażą się znawcami tematu), który zaplanowano w „Solnym Mieście” na 21 stycznia (godz. 10) może przyjść każdy. Wystarczy tylko zgłosić chęć udziału w swoistym konkursie poprzez formularz na facebooku „Puszczyka”.

Podczas spotkania kończącego trwające od ubiegłego roku różnorodne zajęcia dotyczące ptaków, organizowane w ramach Akademii Zielonego Puszczyka, nad którą patronat medialny objął „Dziennik Polski”, otwarta zostanie także wystawa prac uczestników spotkań. Pokazane zostaną na niej m.in. barwne zimorodki, które powstały podczas ostatnich akademickich warsztatów nazwanych „Niezwykły zimorodek”, prowadzonych przez ornitologa, fotografa, animatora przyrodniczych przedsięwzięć Michała Molickiego.

Zimorodki malowano farbą akrylową na sklejce w kształcie ptaka. - Na początku obawialiśmy się, że najmłodsze dzieci nie poradzą sobie z odwzorowaniem tak barwnego i posiadającego wiele szczegółów w upierzeniu ptaka. Okazało się jednak, że nie było żadnych problemów i każdy uczestnik w sposób mniej lub bardziej samodzielny wykonał swoją pracę w czasie zajęć - opowiadają członkowie Stowarzyszenia Zielony Puszczyk.

Jak podczas każdych zajęć w akademii dla małych przyrodników, warsztaty plastyczne poprzedziła opowieść wzbogacona prezentacją multimedialną - o zwyczajach, życiu i cechach zimorodka. Bo ptak ten, choć mało znany, jest niezwykle barwny, a dodatkowo w Polsce można spotkać go przez cały rok.

W ramach akademii prowadzonej przez Zielonego Puszczyka oraz „Solne Miasto” były wcześniej m.in. zajęcia „Jaki to ptak” i „Skrzydlate drapieżniki”. Od listopada ubiegłego roku w ramach tych warsztatów przeszkolono „z życia ptaków” w sumie kilkaset dzieci. Zainteresowanie jakim cieszył się w Wieliczce ten przyrodniczy projekt potwierdza tezę Zielonego Puszczyka (powstałą po niepołomickich spotkaniach, gdzie organizowano wcześniej m.in. warsztaty „Co w mieście ćwierka”, „Tajemnice sów” i „Rysowanie z wężem”, a także spotkanie z dyrektorem warszawskiego ZOO Andrzejem Kruszewiczem), że „w każdym drzemie przyrodnik, trzeba go tylko obudzić”.

Zielony Puszczyk, stowarzyszenie popularyzujące wiedzę o faunie i florze, powstało latem 2016 roku. Od tego czasu jego członkowie: Agnieszka Lisowska-Woś, Piotr Woś, Paulina Szelerowicz-Gładysz i Jakub Gładysz, zdążyli zorganizować tyle ciekawych projektów, że liczba ich uczestników już przekroczyła tysiąc.

A wygląda na to, że „Puszczyk” dopiero się rozkręca. Wiadomo już, że tematem kolejnego projektu będą dinozaury. Takie zajęcia ruszą w Niepołomicach w marcu. W Wieliczce także będą najprawdopodobniej kolejne spotkania przyrodnicze (proponowane tematy to m.in. ryby oraz życie pszczół lub mrówek).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski