Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pokrzywa - pożyteczny chwast

(DD)
Rzymianie leczyli nią - z dobrymi efektami - reumatyzm i impotencję, okładając parzącymi pędami pokrzywy niedomagające miejsca. Na przednówku była pożywieniem biedaków, dostarczając cennych składników i witamin. Wielu ludziom pozwoliła przeżyć wojny i głód, ratując w najgorszej biedzie. To niekochane ziele wiernie towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat.

Surowcem zielarskim są liście i korzenie pokrzywy. Liście, dzięki urozmaiconemu składowi chemicznemu, są jednym z bardziej wszechstronnych leków ziołowych. Zawierają m.in. flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne (np. kwas mrówkowy), chlorofil, sole mineralne (m.in. żelaza, wapnia, fosforu i magnezu), histaminę (parząca), serotoninę, acetylocholinę, witaminy C, B2, K oraz prowitaminę A. Korzenie zawierają znacznie mniej garbników niż liście.

Pokrzywa jest łagodnym lekiem moczopędnym, ale wskutek hamowania resorpcji w kanalikach nerkowych zwiększa znacznie usuwanie z organizmu chlorków i mocznika oraz szkodliwych produktów przemiany materii - dlatego uważana jest za dobry środek czyszczący krew.

Bardzo cenne jest krwiotwórcze działanie pokrzywy. W licznych badaniach stwierdzono, że zwiększa znacznie ilość czerwonych ciałek krwi i hemoglobiny, nie ustępując preparatom żelaza podawanym w anemii. Zalecana jest więc w celu poprawienia obrazu krwi, a także regulacji jej ciśnienia i pracy serca. Pokrzywa działa również przeciwkrwotocznie (witamina K) i leczy uszkodzenia drobnych naczyń włosowatych. Bardzo cenne jest również jej działanie hipoglikemiczne - gdy poziom cukru we krwi jest nieznacznie podwyższony, działa podobnie jak insulina, chociaż znacznie słabiej.

Oddziałuje korzystnie na układ trawienny - zawarta w pokrzywie sekretyna pobudza czynności wydzielnicze żołądka, trzustki, wątroby i jelit oraz czynności ruchowe przewodu pokarmowego. Dzięki obecności garbników (korzenie zawierają ich więcej niż liście) pokrzywa działa ściągająco, przeciwzapalnie i przeciwbak-teryjnie. Wyciągi wodno-alkoholowe z korzenia, zawierające sitosterole wykorzystywane są w leczeniu łagodnego przerostu prostaty w początkowym stadium choroby. Chlorofil otrzymywany z pokrzywy wykorzystuje się w leczeniu choroby popromiennej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski