MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy uczestniczyli w badaniach, za które przyznano Nobla z fizyki

(AIP)
Nauka. Tegorocznymi laureatami Nagrody Nobla z fizyki zostali Takaaki Kajita, z japońskiego eksperymentu Super-Kamiokande oraz Arthur B. McDonald, z kanadyjskiego eksperymentu SNO. W badaniach Super-Kamiokande udział brały od wielu lat polskie zespoły naukowe.

Japończyk Takaaki Kajita i Kanadyjczyk Arthur McDonald zostali laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie oscylacji neutrin, które pokazuje, że cząstki te mają masę. Razem z fizykami docenione zostały eksperymenty, w których pracowali: Super--Kamiokande w Japonii i SNO w Kanadzie.

Jak informuje Marek Sieczkowski, rzecznik prasowy Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), Polacy pracują w Super-Kamiokande. Od samego początku w tym projekcie uczestniczyła prof. Danuta Kiełczewska z Uniwersytetu Warszawskiego. Zapoczątkowało to rosnące zaangażowanie polskich fizyków w eksperymenty fizyki neutrin w Japonii. Dziś w Polsce istnieją cztery silne ośrodki fizyki neutrin: Warszawa, Kraków, Katowice oraz Wrocław. Najsilniejszą jest grupa warszawska, tworzona przez naukowców NCBJ, Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej.

Polscy fizycy biorą udział we wszystkich fazach eksperymentów, poczynając od przygotowywania sprzętu i oprogramowania, uczestnictwie w zbieraniu danych, ich analizowaniu, skończywszy na przygotowywaniu publikacji, w której przedstawiany jest ostateczny wynik, odkrycie. Współpraca pomiędzy polskimi grupami i ośrodkami zagranicznymi wciąż jest poszerzana. Neutrinowe grupy polskie powiększają się, zdobywają doświadczenie i rozwijają się, są cenione przez międzynarodowe zespoły naukowców.

„Neutrina to jedne z najbardziej tajemniczych cząstek elementarnych” - tłumaczy w komunikacie NCBJ prof. dr hab. Ewa Rondio. - „Biliony neutrin przelatują w każdej sekundzie przez nasze ciała, nie czynią nam jednak krzywdy - ich oddziaływanie z materią jest zbyt słabe. Nie mają ładunku i posiadają bardzo małą masę, dlatego bardzo trudno je wykryć, niosą jednak wiele interesujących informacji zarówno o początkach Wszechświata jak i własnościach materii nas otaczającej”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski