MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uniwersytet Jagielloński najlepszą polską uczelnią w prestiżowym rankingu. Akademia Górniczo-Hutnicza też może być dumna

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
UJ najlepszą polską uczelnią!
UJ najlepszą polską uczelnią! Andrzej Banaś
Uniwersytet Jagielloński został najwyżej sklasyfikowany z polskich uczelni w rankingu The Center for World University Rankings 2024 (CWUR). Tuż za najstarszą uczelnią w Polsce, znalazł się Uniwersytet Warszawski i Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie. Na czele zestawienia niezmiennie pozostaje Uniwersytet Harvarda.

Od 2012 roku CWUR publikuje jedyny akademicki ranking światowych uniwersytetów, który ocenia jakość kształcenia, szanse na zatrudnienie, jakość kadry naukowej i badań naukowych, nie opierając się na ankietach i danych przekazywanych przez uczelnie. Ranking rozpoczął się jako projekt w Jeddah w Arabii Saudyjskiej, którego celem było sklasyfikowanie 100 najlepszych uniwersytetów na świecie. "Szybko został on opisany przez uniwersytety i media na całym świecie i otrzymano wiele próśb o jego rozszerzenie. W 2019 roku rozszerzono go i obejmuje 2000 najlepszych uniwersytetów na całym świecie, co czyni go największym akademickim rankingiem uniwersytetów światowych" - przypomina Uniwersytet Jagielloński.

CWUR 2024 tradycyjnie zdominowały uczelnie ze Stanów Zjednoczonych, których w pierwszej dziesiątce jest osiem. Ich wysoka pozycja nie zmienia się od początku notowań. Miejsca na podium zajęły kolejno: Uniwersytet Harvarda, Instytut Techniczny w Massachusetts oraz Uniwersytet Stanforda. Na 4. i 5. miejscu znalazły się dwie brytyjskie uczelnie - Uniwersytet Cambridge i Uniwersytet Oksfordzki. Na kolejnych miejscach sklasyfikowano Uniwersytet Princeton, Uniwersytet Columbia, Uniwersytet Pensylwanii, Uniwersytet Yale oraz Kalifornijski Instytut Techniczny.

W tegorocznej edycji rankingu uwzględniono 41 uczelni z Polski, które zajęły miejsca od 386. do 1958. na 2000 sklasyfikowanych ośrodków akademickich. Najwyżej oceniono:

  • Uniwersytet Jagielloński (miejsce 386.),
  • Uniwersytet Warszawski (miejsce 421.)
  • Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica w Krakowie (miejsce 637.).

Dalsze miejsca zajęły: Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego PAN (753.), Politechnika Warszawska (755.), Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (851.), Narodowe Centrum Badań Jądrowych (878.), Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (893.), Warszawski Uniwersytet Medyczny (897.) i Uniwersytet Wrocławski (900.).

Przypomnijmy, że 12 maja br. przypadała 660. rocznica założenia przez króla Kazimierza Wielkiego najstarszej polskiej uczelni - Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak z kolei podaje Urząd Statystyczny w Krakowie, w roku akademickim 2022/23 (stan w dniu 31 grudnia 2023 r.) w Uniwersytecie Jagiellońskim kształciło się ok. 34 tys. osób - co oznacza, że 32 proc. studentów publicznych uczelni akademickich w Małopolsce studiowało w UJ.

Grupę krwi u człowieka można zmienić, to przełom!

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski