Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Połączyli naukę z przyjemnością

DW
Gmina Ochotnica Dolna. - Pokazaliśmy młodzieży, że nauka - to nie tylko ślęczenie nad książką, siedzenie sztywno w szkolnej ławce. Wiedzę można zdobywać poprzez zabawę, np. origami, rozwiązywanie rebusów, gry logiczne, wycieczki. Bo przecież edukacja to nie tylko wkuwanie teorii, ale także przyjemność poznawania świata i jego tajemnic - mówiła podczas uroczystości w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Dolnej Jadwiga Czajka, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej im. Ks. Jana Twardowskiego w Tylmanowej i kierownik Projektu "Jestem ze wsi - to mi nie przeszkodzi w odniesieniu sukcesu!". Projekt, który kilka dni temu uroczyście podsumowano, realizowany był w minionym roku szkolnym we wszystkich szkołach gminy - pięciu podstawówkach i trzech gimnazjach.

W kwietniu ub. roku Ochotnica Dolna odpowiedziała na konkurs ogłoszony przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Złożyła wniosek do Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Poddziałanie 9.1.2. "Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych". Gra okazała się warta świeczki, gdyż zajęła pierwsze miejsce na liście rankingowej spośród wielu gmin Małopolski i otrzymała dofinansowanie w kwocie 921.567,22 zł. Pieniądze te przeznaczone były - według założeń - na uatrakcyjnienie procesu nauczania. I tak też spożytkowane zostały.
Sfinansowano z nich dodatkowe zajęcia zarówno dla uczniów z problemami w nauce, jak i młodzieży utalentowanej, liczne warsztaty, zorganizowano ponad 30 wycieczek krajowych i zagranicznych, kupiono pomoce dydaktyczne i sprzęt (m.in. dwie kserokopiarki, dwie kamery, aparaty cyfrowe, komputery, DVD, dyktafony, magnetofony, wyposażenie pracowni językowej, telewizor - w sumie za ok. 130 tys zł).
- Wśród miejsc, które mogli zwiedzić nasi uczniowie znalazły się m.in. Warszawa, Kraków, Chorzów, Ojców, Bałtów, Nowy Sącz, Krynica, Czorsztyn, Niedzica, Zubrzyca, a nawet Praga, Wiedeń, Bratysława oraz Gdańsk, Gdynia i Sopot - wymienia Jadwiga Czajka. - Wielu z nich po raz pierwszy w życiu widziało liczne muzea, pałace, zabytki, ogrody zoologiczne i botaniczne, jaskinie, parki, ważne instytucje państwowe.
W ramach projektu, by ułatwić start w dorosłe życie gimnazjalistom, zorganizowno dla nich spotkania z doradcami zawodowymi, przedstawicielami ciekawych zawodów, wyjazdy do wybranych zakładów pracy. Nie zabrakło też zajęć sportowych, plastycznych, muzycznych, teatralnych i fotograficznych.
- Co zostanie nam po realizowanym projekcie? Mam nadzieję, że oprócz sprzętu i pomocy, w które zaopatrzyliśmy szkoły pozostanie chęć realizowania nadal jego zamierzeń, czyli celu, którym jest "Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z gminy Ochotnica Dolna poprzez wdrażanie innowacyjnych form nauczania" - dodaje kierownik projektu.
Na uroczystości podsumowującej realizację projektu w ochotnickim WOK nie zabrakło Marii Sendrowicz - dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Nowym Targu, Ireny Hornik - wizytatora Kuratorium Oświaty, przedstawicieli Urzędu i Rady Gminy, dyrektorów, nauczycieli, rodziców i rzeszy uczniów. (DW)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski