MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Krakowska i amerykański gigant - firma Honeywell - będą współpracować

OPRAC.:
Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Zawarta umowa dotyczy współpracy naukowo-badawczej, jak też oferty kształcenia PK i możliwości, z których skorzystają studenci uczelni
Zawarta umowa dotyczy współpracy naukowo-badawczej, jak też oferty kształcenia PK i możliwości, z których skorzystają studenci uczelni Jan Zych
Politechnika Krakowska i amerykański koncern Honeywell - globalny lider innowacji w dziedzinie lotnictwa i technologii kosmicznych, a także technologii stosowanych w budownictwie, zaawansowanych materiałów oraz bezpieczeństwa i produktywności, podpisały porozumienie o współpracy. W Krakowie powstaje właśnie nowe centrum badawczo-rozwojowe firmy, które - jak podkreśla krakowska uczelnia - ma potencjał, by stać się największym tego typu ośrodkiem w Europie Środkowo-Wschodniej.

Krakowski hub będzie się zajmował technologiami lotniczymi. Wsparcie merytoryczne dla nowego ośrodka zapewnią pracownicy Politechniki Krakowskiej. Rynkowy gigant liczy również, że studenci i absolwenci PK zasilą kadry Honeywell.

- Bliskość utalentowanych kadr inżynierskich była jednym z czynników, które zdecydowały o ulokowaniu w Krakowie ośrodka B&R międzynarodowej firmy - zwraca uwagę Małgorzata Syrda-Śliwa, rzeczniczka PK.

Firma Honeywell miała już okazję przedstawić swoją ofertę dla studentów Politechniki podczas październikowych Inżynierskich Targów Pracy na PK.

- Zawarte porozumienie jest dowodem zaufania, jakim koncern Honeywell obdarzył Politechnikę Krakowską. Mogę zapewnić, że nie zawiedziemy oczekiwań. Planowana współpraca przyniesienie korzyści obydwu stronom. Nasza kadra naukowa to eksperci, których wiedza i doświadczenie będą stanowiły nieoceniony wkład w kierunki działania Honeywell. Z kolei naszym studentom dajemy możliwość rozwoju i poszerzenia kompetencji u boku praktyków prestiżowej firmy, a także szansę na znalezienie swojego miejsca na rynku pracy właśnie w zespole Honeywell - mówi rektor PK prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata.

Zgodnie z porozumieniem pomiędzy Politechniką Krakowską a Honeywall eksperci z PK będą mogli angażować się w projekty długoterminowe i krótkoterminowe (trwające 3 lub 6 miesięcy). W ramach przedsięwzięć długoterminowych przewidziane jest przygotowywanie ekspertyz i prowadzenie badań m.in. z zakresu inżynierii elektrycznej, informatyki, paliw wodorowych i kompozytów, ekstremalnie niskich temperatur oraz energii i zarządzania ciepłem. Działania krótkoterminowe będą się opierać na ekspertyzach i badaniach z potencjałem komercyjnym w strategicznych dla Honeywell tematach.

- Współpraca naukowo-badawcza z firmą Honeywell Aerospace umożliwi naukowcom Politechniki Krakowskiej udział w rozwoju najnowocześniejszych technologii z obszarów informatyki, aerodynamiki, automatyki, robotyki, inżynierii materiałowej, wodoru, energii i niskich temperatur. Wysokie kompetencje naszych uczonych bardzo dobrze odpowiadają potrzebom badawczym Honeywell w tych dziedzinach. Wypracowana przez zespoły badawcze własność intelektualna będzie komercjalizowana wspólnie przez Honeywell i PK - tłumaczy dyrektor Centrum Transferu Technologii PK dr inż. Jacek Kasz.

Umowa o współpracy dotyczy też oferty kształcenia PK i możliwości, z których skorzystają studenci uczelni. Firma Honeywell przygotowuje program stażowy dla żaków z PK, na który złożą się szkolenia branżowe i warsztaty adresowane do najlepszych studentów i absolwentów uczelni. Przewidziano także organizowanie zajęć, które będą prowadzone przez praktyków z Honeywell, jako cykle wykładów, seminaria i warsztaty. Zakres współpracy obejmie tworzenie prac dyplomowych wspólnie z pracownikami Honeywell. Planowany jest też udział firmy w kształtowaniu programów kształcenia na kierunkach kluczowych z punktu widzenia jej działalności.

Honeywell International Inc. to amerykański wielobranżowy koncern przemysłowy, założony w 1906 r. Firma jest producentem m.in. automatyki przemysłowej, automatyki budynków, automatyki ciepłowniczej, systemów sterowania dla lotnictwa, odczynników chemicznych. Obecnie Honeywell skupia się na kilku obszarach strategicznych. Są nimi lotnictwo, nieruchomości komercyjne, wydajne materiały i technologie, rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa i wydajności. Firma dysponuje wieloma ośrodkami na całym świecie. W Krakowie przy ul. Fabrycznej powstaje najnowsze centrum badawczo-rozwojowe. Jednym z podstawowych jego celów będzie tworzenie rozwiązań dla lotnictwa. Dotychczas koncern działał w Polsce w oddziałach w Warszawie, Katowicach i Chorzowie (produkcja).

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Politechnika Krakowska i amerykański gigant - firma Honeywell - będą współpracować - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski