Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska stolica książki

ŁUKASZ GAZUR, URSZULA WOLAK
Festiwal Conrada dosłownie zasypał książkami Rynek Główny FOT. WOJCIECH MATUSIK
Festiwal Conrada dosłownie zasypał książkami Rynek Główny FOT. WOJCIECH MATUSIK
Kilka lat starań i wreszcie udało się - Kraków uzyskał w końcu prestiżowy tytuł. Wczoraj ogłosił to prezydent miasta Jacek Majchrowski.

Festiwal Conrada dosłownie zasypał książkami Rynek Główny FOT. WOJCIECH MATUSIK

LITERATURA. Już nie ma wątpliwości, które miejsce w Polsce jest najbardziej literackie. Kraków zyskał właśnie tytuł Miasta Literatury UNESCO.

Kraków jest pierwszym miastem Europy Środkowo-Wschodniej i drugim po Reykjaviku nieanglojęzycznym, które uzyskało to wyróżnienie. Obecnie mają je: Edynburg (Wielka Brytania), Melbourne (Australia), Iowa City (Stany Zjednoczone), Dublin (Irlandia), Reykjavik (Islandia) i Norwich (Wielka Brytania).

Tytuł ma nie tylko wymiar prestiżowy. Umożliwia współpracę w międzynarodowej sieci miast i sięganie po środki finansowe z funduszy międzynarodowych, m.in. Unii Europejskiej. - Tytuł jest podsumo- waniem nie tylko naszych wielkich tradycji i roli, jaką pełniło życie literackie. Przypomnijmy, że pierwsza książka w języku polskim wydana została właśnie tutaj. W naszym mieście na przestrzeni wieków żyło wielu pisarzy i poetów. Ale to także docenienie roli, jaką Kraków pełni dziś. Nie ma drugiego miasta w Polsce, które tak zasługiwałoby na ten tytuł - mówił Jacek Majchrowski.

Prezydent przypomniał, że dziś miasto jest siedzibą Instytutu Książki, organizuje akcję "Drugie życie książki", Festiwal Miłosza, Targi Książki, a także rozpoczęty wczoraj Festiwal Conrada.

Jego tematem w tym roku jest medialność literatury. - Termin ten oznacza, że literatura, która stanowi centrum naszego festiwalu, znajduje się zawsze gdzieś pomiędzy; pośredniczy między pisarzem a czytelnikiem, a także między czytelnikami. Tworzy przestrzeń, ukazuje związki między różnymi aspektami naszego życia kulturalnego; powinowactwo literatury z nowymi mediami - mówi Michał Paweł Markowski, dyrektor artystyczny Festiwalu Conrada.

O tym, że literatura może stanowić podstawowe źródło inspiracji, przekonamy się podczas spotkania z wybitnymi twórcami kina - braćmi Stephenem i Timothym Quay. Odbędzie się ono w piątek o godz. 18.30 w Pałacu Pod Baranami. Będziemy mogli wziąć udział w pokazach ich filmów.

Festiwal Conrada to jednak nie tyle święto kina, ile literatury. Rangę imprezy podkreślają znakomici pisarze, którzy spotkają się w Krakowie z czytelnikami. Jednym z nich będzie Cees Nooteboom, który jest często wymienianym kandydatem do Literackiej Nagrody Nobla. To także jeden z najwybitniejszych pisarzy holenderskich, tłumacz, poeta i podróżnik. W Polsce znany z takich książek jak: "Drogi do Santiago, "Hotel nomadów" czy "Utracony raj" (piątek, godz. 20.30, Pałac Pod Baranami).

Interesujące będzie też z pewnością spotkanie z Kiran Desai, indyjską pisarką mieszkającą w Stanach Zjednoczonych. - Autorka przedstawia w swoich powieściach indyjskie społeczeństwo znajdujące się gdzieś na rozdrożu między tradycją a przymusem westernizacji - zachęca do udziału w spotkaniu z Desai Grzegorz Jankowicz, dyrektor wykonawczy festiwalu. Odbędzie się ono w sobotę, w Pałacu Pod Baranami o godz. 20.30.

Nie zabraknie też polskich pisarzy, a wśród nich m.in. Zośki Papużanki i Szczepana Twardocha, nominowanych do Nagrody Nike. O tym, co może wyniknąć ze spotkania dwójki temperamentnych twórców, przekonamy się w sobotę o godz. 22, także w Pałacu Pod Baranami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski