Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski Czerwony Krzyż łączy młodzież i seniorów

Anna Agaciak
Anna Agaciak
Młodzi i starsi będą mieli okazję uczyć się od siebie nawzajem
Młodzi i starsi będą mieli okazję uczyć się od siebie nawzajem fot. Małgorzata Genca
Inicjatywy. Najstarsza polska organizacja humanitarna szuka młodych ludzi gotowych pomagać osobom starszym.

Blisko 100-letni Polski Czerwony Krzyż chce się odmłodzić i odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Drogą do sukcesu ma być przyciągnięcie dzieci i młodzieży do tej charytatywnej organizacji. A konkretnie zaangażowanie młodych ludzi w działalność wolontaryjną.

- Marzą się nam nowe koła PCK w szkołach i widoczna aktywność dzieci i młodzieży w lokalnych środowiskach - mówi Małgorzata Pyka, dyrektor Małopolskiego Oddziału Okręgowego PCK w Krakowie.

Od kwietnia w krakowskich gimnazjach i szkołach średnich rusza nabór chętnych do wolontariatu międzypokoleniowego na rzecz seniorów.

Symboliczna pelargonia

Krakowski PCK przygotowuje do tej akcji... sadzonki pelargonii. - Chodzi o to, aby młodzi ludzie wspólnie ze starszymi osobami opiekowali się roślinami, nawiązywali przy tym wspólne relacje i uczyli się od siebie nawzajem - wyjaśnia Katarzyna Zientarska, koordynatorka specjalistycznych usług opiekuńczych w PCK.

Kwiatek to „narzędzie”, które ma pomóc młodym ludziom przełamać lody. Być może wspólnie dbając o pięknie ukwiecony balkon, ogródek czy szkolny zieleniec nawiążą się wspaniałe przyjaźnie.

Zadaniem wolontariuszy będzie też wsparcie osoby starszej przy wykonywaniu codziennych czynności, np. pomoc przy zakupach, załatwianiu spraw urzędowych, pracach domowych oraz zapewnienie towarzystwa, np. poprzez wspólne spacery.

- Kto wie może dodatkowym efektem tych relacji będzie w przyszłości uczenie seniorów obsługi komputera, wysyłania MMS-ów, a młodzież pozna historie i pasje starszych ludzi np.: filatelistykę, kolekcjonerstwo itp. - rozmarza się inicjatorka akcji.

Organizatorom chodzi też o to, aby pokazać gimnazjalistom i licealistom, że mogą działać, robić coś bardzo pożytecznego, mogą pomagać.

Seniorzy, którzy wezmą udział w akcji to najczęściej osoby samotne. - To nasi podopieczni, ok. sto osób, dlatego poszukujemy ok. 180 młodych ludzi gotowych otworzyć się na ich potrzeby i doświadczenie - wyjaśnia pani Katarzyna.

Ruch młodych

Młodzi ludzie mają „pracować” w grupach dwu-, trzyosobowych pod okiem szkolnego opiekuna. Przed wakacjami uczestnicy akcji mają opisać, co się wydarzyło w ich życiu, jak nawiązywali relacje i co z niej wynikło. - Być może z tej grypy uda się wyłonić liderów gotowych w przyszłości zostać instruktorami dla przyszłych pokoleń - rozmarza się Katarzyna Zientarska.

Przy okazji PCK chce też wyjść naprzeciw oczekiwaniom młodych ludzi. W szkołach na koszt PCK mogą być organizowane pokazy udzielania pierwszej pomocy, festyny.

Najlepsze szkolne koło PCK biorące udział w akcji zdobędzie nagrodę główną w postaci wycieczki do Mszany Dolnej (z opłaconym ubezpieczeniem, transportem, wyżywieniem, noclegami i biletami wstępu).

Program „Wzrastanie”

Integracja młodzieży i seniorów to jeden z elementów prowadzonego od 2014 roku projektu PCK „Wzrastanie”. Jest on realizowany na terenie trzech okręgów: małopolskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

W ramach projektu przeszkoleni zostali przyszli opiekunowie szkolnych kół PCK. Powstał także portal społecznościowy wzrastaniepck.pl. To platforma kontaktowa dla młodzieży z bazą wiedzy o działalności wolontariackiej i informacjami na temat akcji.

Po zrealizowaniu projektu zostanie on wdrożony w pozostałych 13 oddziałach okręgowych PCK w całym kraju. Model zostanie opisany w poradniku.

Zainteresowani akcją proszeni są o kontakt mailowy: [email protected] lub telefoniczny 512 225 896. Na www.wzrastaniepck.org.pl znajduje się więcej informacji.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski