Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski design jest w modzie

Łukasz Gazur
Krzesło SU krakowskiej designerki Renaty Kalarus też jest w tomie
Krzesło SU krakowskiej designerki Renaty Kalarus też jest w tomie Fot. Przemek Szuba/ Materiały prasowe
Czytnik. Takiej książki dawno nie było na polskim rynku. Tom „Zaprojektowane. Polski dizajn 2000-2013” Czesławy Frejlich i Dominika Lisika to pierwsze tak obszerne przedstawienie współczesnego polskiego wzornictwa. Prezentuje niemal 120 produktów stworzonych przez 90 artystów.

Dodatkowym atutem tego tomu są obszerne wywiady z najważniejszymi projektantami, jak Tomek Rygalik, Renata Kalarus, Michał Łojewski, Bartosz Mucha, Michał Kopaniszyn i Magdalena Lubińska.

Przypomnijmy, że to polskie wydanie albumu, który już zna Zachód. Przygotowany we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza tom powstał z myślą o promocji współczesnego polskiego designu poza granicami kraju. I zrobił furorę.

Zachwycano się tym wydawnictwem od Stambułu po Londyn. Chwalono polskie projekty, doceniano wyobraźnię naszych designerów. Teraz przyszedł czas, aby o sukcesach polskich artystów wzornictwa wreszcie usłyszano na polskim podwórku.

To ciekawy przegląd osiągnięć, niepomijający żadnej z ważnych dziedzin projektowania. Poza meblami i ubraniami w książce można znaleźć także urządzenia specjalistyczne i AGD, zabawki i lampy, a nawet pociągi. To pokazuje, że design jest zjawiskiem estetycznym, które towarzyszy nam w codzienności; co więcej, które kształtuje nasze gusta.

Wybór ten – zarówno twórców, jak i samych projektów – trudno uznać za obiektywny. Pewnie z niektórymi wskazaniami autorów można byłoby dyskutować, każdy znawca ma w głowie nazwiska, które jego zdaniem zostały tu pominięte. Ale to sporządzony na gorąco spis stanu rzeczy, dobry punkt wyjścia do rozmowy.

To też tom ważny z jednego jeszcze powodu. Jesteśmy w ważnym momencie rozwoju polskiego designu. Przestał on być wreszcie traktowany jak rozrywka dla najzamożniejszych, fanaberia bogatych. Coraz większe grono dwudziesto- i trzydziestolatków zwraca uwagę na wygląd otaczającego świata. Docenia, jak twórcom udaje się pomieścić funkcjonalność w estetyce.

Tom, jak na książkę o wzornictwie przystało, jest znakomicie zaprojektowany. Ale to akurat nie powinno dziwić, skoro jego autorami są redaktor naczelna i współpracownik magazynu „2+3D”. Zresztą widać w nich zarówno zmysł dziennikarski, jak i krytyczne podejście do tematu. Dzięki temu powstało wydawnictwo, które zadowoli nie tylko specjalistów i wielbicieli, ale pozwoli rozsmakować się w designie także mniej wytrawnym znawcom tematu.

A my mamy niespodziankę dla naszych Czytelników. Wśród tych, którzy dziś wyślą do nas e-mail na adres: [email protected] wylosujemy osobę, która otrzyma ten niezwykły album. W temacie wiadomości prosimy wpisać „design”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski