Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski handlowiec lepszy niż zagraniczny

Dorota Dejmek
Praca. Menedżerowie ds. eksportu są od niedawna jednymi z najczęściej poszukiwanych pracowników w polskim handlu.

Odzwierciedleniem wzrostu eksportu z Polski jest rosnące zapotrzebowanie firm na handlowców, którzy mają doświadczenie w rozwijaniu biznesu poza granicami. Do niedawna polscy przedsiębiorcy do takiej współpracy zatrudniali zagranicznych ekspertów, mających rozwiniętą sieć kontaktów lokalnych i znających specyfikę docelowego rynku. Coraz częściej jednak menedżerami ds. eksportu, odpowiedzialnymi za współpracę z sieciami handlowymi i dystrybutorami działającymi w innych krajach, zostają Polacy.

Szczególnie silne zapotrzebowanie na menedżerów ds. eksportu obserwujemy w branży FMCG (Fast Moving Consumer Goods - obejmuje swym zasięgiem głównie produkty codziennego użytku, m.in. artykuły spożywcze, kosmetyki, środki czystości i inne).

- Polskie produkty zaczęły być lepiej postrzegane za granicą, dlatego coraz więcej rodzimych firm szuka możliwości rozwoju biznesu poza Polską - mówi Monika Wojciechowska, ekspert rynku pracy FMCG w Antal Sales & Marketing. - Branża FMCG należy do jednej z najbardziej konkurencyjnych na rynku, charakteryzuje się dużą dynamiką i innowacyjnością we wprowadzaniu nowej oferty. Stanowiska menedżerów ds. eksportu w strukturach firm funkcjonują już od dłuższego czasu, jednak od połowy 2015 roku widoczne jest szczególne zainteresowanie tego typu pracownikami.

Na stanowiska związane z eksportem poszukiwane są osoby, które pracując na rodzimym rynku wykazały się skutecznością w realizacji celów sprzedażowych oraz pozyskiwaniu nowych klientów poprzez efektywne rozmowy handlowe i negocjacje. Kluczowa jest znajomość języków obcych. Poziom biegłości w języku angielskim to obowiązkowe minimum, natomiast płynne posługiwanie się drugim, a nawet trzecim językiem to bardzo duży atut.

Ekspansja na rynki wschodnie zwolniła ze względu na obecną sytuację polityczną. Dziś polskie firmy są zainteresowane rozwojem biznesu w Europie Zachodniej, szczególnie w krajach Beneluksu i skandynawskich. W kręgu zainteresowań była także Wielka Brytania, jednak po referendum w sprawie Brexitu trudno jest patrzeć optymistycznie na obecność polskich firm na tamtejszym rynku.

Podjęcie pracy na stanowisku menedżera ds. eksportu wiąże się z deklaracją mobilności. Wielu specjalistów i menedżerów traktuje relokację zagraniczną jako atrakcyjną możliwość połączenia kariery z poznaniem świata. Handlowcy, dla których pobyt stały poza krajem nie wchodzi w grę, mogą rozważyć objęcie stanowiska koordynującego eksport zagraniczny stacjonarnie z Polski. Takie wakaty wymagają jednak specyficznego doświadczenia, ponieważ najczęściej pojawiają się w sektorze technicznym.

Europa Zachodnia cierpi na deficyt inżynierów z kompetencjami sprzedażowymi. Brakuje pracowników posiadających wiedzę z obszaru np. automatyzacji, mechaniki lub robotyzacji, którzy jednocześnie potrafią przedstawić klientowi rozwiązanie jego problemu, a nie tylko opisać produkt.

- Firmy zagraniczne prowadzące sprzedaż w regionie Europy Środkowo-Wschodniej cenią warsztat sprzedażowy i marketingowy oraz wiedzę techniczną i pracowitość polskich inżynierów, często więc to właśnie nasi specjaliści przejmują odpowiedzialność za regionalną sprzedaż towarów firmy zagranicznej, dowodząc nią z biura w Polsce - mówi Anna Dominik, ekspert rynku pracy w Antal Sales & Marketing.

Inwestycja w kompetencje i języki obce przynosi zwrot w postaci unikatowego doświadczenia, a także wynagrodzenia.

- Wykształcony, doświadczony i znający języki obce menedżer ds. eksportu, którego rola zawodowa wymaga relokacji poza Polskę, może oczekiwać takiego samego wynagrodzenia jak menedżerowie ds. eksportu z Europy Zachodniej - komentuje Anna Dominik. - Jeżeli mówimy o koordynacji eksportu z biura w Polsce, standardem jest, że polski menedżer otrzymuje wynagrodzenie o ok. 20-30 proc. niższe niż przyjeżdżający nad Wisłę Niemiec lub Francuz.

Według raportu płacowego Antal, miesięczne wynagrodzenie stałe menedżera ds. eksportu waha się w przedziale 8000-15000 zł brutto plus premia uzależniona od wyników sprzedaży. Wynagrodzenie różni się w zależności od branży i wielkości firmy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski