Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej wydawane w Krakowie kończy 100 lat

Patrycja Dziadosz
Patrycja Dziadosz
Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej wydawane w Krakowie kończy 100 lat
Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej wydawane w Krakowie kończy 100 lat
Najwyżej punktowane polskie czasopismo medyczne „Polish Archives of Internal Medicine" (Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej) wydawane w Krakowie kończy sto lat.  - To dla nas wielki sukces - mówi prof. Anetta Undas, redaktor naczelna. Oficjalne obchody stulecia czasopisma rozpoczną się 21 kwietnia br.

Pierwszy numer „Polskiego Archiwum Medycyny Wewnętrznej", oficjalny organ Towarzystwa Internistów Polskich, ukazał się w 1923 r. Od 2006 r. jego wydawcą jest Medycyna Praktyczna, a redakcja została przeniesiona z Warszawy do Krakowa. Czasopismo bardzo się zmieniło, wzbogaciło się o stronę internetową, elektroniczny system zgłaszania i recenzowania artykułów zintegrowany z automatycznym systemem antyplagiatowym, a także o wersje anglojęzyczne tekstów z kolorowymi rycinami i zdjęciami.

Najwyżej punktowane polskie czasopismo medyczne

W 2012 r. „Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej" otrzymało pierwszy współczynnik oddziaływania odzwierciedlający średnią liczbę cytowań publikowanych artykułów z ostatnich 2 lat (impact factor, IF) 1,367, który cały czas rośnie. Aktualny IF wynosi 5,218, co sprawia, że miesięcznik jest obecnie liderem wśród medycznych czasopism wydawanych w Polsce, świadczącym o pozycji polskich badań klinicznych mimo stosunkowo niewielkich nakładów na naukę.

- To dla nas wielki sukces, że w Krakowie ukazuje się aktualnie najlepsze czasopismo medyczne w Polsce. Czasopismo nadal ma w nazwie „polski", z czego jesteśmy bardzo dumni. Tytuł radzi sobie bardzo dobrze na coraz bardziej konkurencyjnym międzynarodowym rynku wydawniczym. Od sześciu lat ukazuje się już tylko w formie cyfrowej, w otwartym dostępie, jest obecne w mediach społecznościowych, co wpisuje się w aktualny światowe trendy. - mówi prof. Anetta Undas, redaktor naczelna czasopisma od 2008 roku oraz kierownik Zakładu Chorób Zatorowo-Zakrzepowych Instytutu Kardiologii Collegium Medicum UJ w Krakowie.

Autorami większości artykułów oryginalnych są Polacy i to te prace są najczęściej cytowanymi przez innych naukowców, natomiast zagraniczni eksperci piszą głównie artykuły poglądowe oraz komentarze do oryginalnych prac.

- Pracujemy, prowadzimy badania naukowe i opisujemy ich wyniki dla pacjentów, to oni są inspiracją i celem. Badania, które publikowane są w „Polskim Archiwum Medycyny Wewnętrznej" niezmiennie od 100 lat dotyczą diagnostyki i leczenia ludzi w szerokim zakresie chorób wewnętrznych, tych częstych i rzadkich. Wierzymy, że w kolejnych latach pozycja naszego czasopisma będzie coraz silniejsza pokazując potencjał polskiej interny – podsumowuje prof. Undas.

Oficjalne obchody stulecia czasopisma rozpoczną się 21 kwietnia 2023 r. podczas dorocznej konferencji „Interna" organizowanej w Krakowie przez Towarzystwo Internistów Polskich we współpracy z wydawnictwem Medycyna Praktyczna. Wtedy też odbędzie się premiera filmu na temat historii czasopisma i jego aktualnej pozycji, który zostanie następnie udostępniony na stronie czasopisma.

Sprawdziliśmy, ile za usługi stomatologiczne trzeba zapłacić w Krakowie. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Koszt wizyty u dentysty może przyprawić o zawrót głowy. Spra...

70 % firm wskazuje problem ze znalezieniem specjalistów

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Polskie Archiwum Medycyny Wewnętrznej wydawane w Krakowie kończy 100 lat - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski