MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polskie słowo na obczyźnie

MAKU
W Irlandii nisza jest już właściwie zapełniona. Przez dziennik "Życie w Irlandii" (www.zycie.ie) i dwutygodnik "Polski Express" (www.polskiexpress.ie). Wcześniej grupa dziennikarzy założyła "Polską Gazetę" (www.gazeta.ie), która teraz ukazuje się w nakładzie 6000 egzemplarzy. Dla Polaków przygotowano także bezpłatny miesięcznik informacyjno-kulturalny pt. "Szpila".

W ślad za emigrantami ruszyli dziennikarze. W obcych krajach powstają kolejne polskie gazety. Najwięcej jest ich tam, gdzie najwięcej Polaków. Przodują Wielka Brytania i Irlandia.

Polskie programy emituje dublińska stacja telewizyjna TV City Channel - są one prowadzone w języku polskim i angielskim. Polską gwiazdą na emigracji została Izabela Chudzicka, prowadząca programu "Oto Polska" oraz "This is Poland show". Interes dostrzegły także irlandzkie gazety. Popołudniówka "Evening Herald" (www.evening-herald.ie) raz w tygodniu drukuje polski dodatek ("Polski Herald"), informacje dla Polaków można także znaleźć w "The Irish Times" (www.ireland.com).
Do wyścigu o przyciągnięcie polskich odbiorców wystartowało też dublińskie radio "Anna Livia". Program radiowy pt. "Polski Wieczór" pierwszy raz na antenie zawitał w kwietniu, później powstały kolejne audycje nadawane raz w tygodniu, między innymi "Kulturalny wieczór", "Polifonia" i magazyn reporterski "Rozmowy znad Liffey".
W Wielkiej Brytanii dziennikarski szturm rozpoczął się trochę wcześniej. Jeszcze rok przed wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej, w Londynie zaczęto wydawać magazyn "Goniec Polski" (www.goniec.com). Gazeta zajmuje się nie tylko tematyką dotyczącą Polaków na wyspach, ale także wydarzeniami i osobowościami pozostającymi w kraju.
Mniej więcej w tym samym czasie powstał dwutygodnik "Polish Express" (www.polishexpress.co.uk). Ze względu na duże zainteresowanie ukazuje się teraz jako tygodnik o nakładzie około 40 tysięcy egzemplarzy. Dla Polaków mieszkających w Londynie powstaje także tygodnik "Cooltura" (www.cooltura.co.uk), o aktualnym nakładzie 35 tysięcy egzemplarzy.
W ślady dziennikarzy zamieszkujących Anglię poszli ich koledzy w Szkocji. Jeszcze rok temu, dla Polaków przyjeżdżających do Szkocji, nie było żadnej gazety wydawanej po polsku. Dziś jest ich już kilka.
Jako pierwsza, we wrześniu, powstała "Szkocka" (www.szkocka.com). Czasopismo to stworzono z myślą o wykształconych Polakach, którzy wyjechali do Szkocji nie tylko w celach zarobkowych. Na razie "Szkocka" wychodzi co dwa tygodnie, ale redakcja stawia sobie za zadanie zrobić z niej tygodnik. Niedługo po starcie "Szkockiej" powstały miesięczniki "Zmywak" (http://zmywak.pl) i "Głos Polski" (www.glospolski.eu) - z ambicjami na dwutygodnik.
Medialny szał objął swoim zasięgiem wyspy. Jeżeli jednak emigracja Polaków wzrośnie także w innych krajach, możemy spodziewać się kolejnych tytułów. (MAKU)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski