Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polubić pochmurno

Redakcja
   Jerzy Bralczyk - Słowo o słowie

   K_toś podał mi trzy pary wyrazów i poprosił, aby wskazał ten właściwy. Pierwszą parę stanowią wyrazy pochodne od słowa "lubić". Zdarza nam się czasem słyszeć zamiast: "lubią" - "lubieją". Słyszymy też czasem "lubieć" i "lubiał". To niepoprawne formy, które pojawiają się czasem w gwarach. W tym wypadku wybieramy tylko i wyłącznie formy krótsze: "lubią", "lubić".
   Druga para wyrazów wiąże się z pogodą. Jak powinno się mówić: "pochmurno" czy "pochmurnie"? Obie te formy można spotkać. Raczej jednak wolimy słowo "pochmurno". Podobnie jest z parą "mglisto" - "mgliście". Zauważmy, że obie odnoszą się do pogody. Tu wybieramy formę "pochmurno", choć jeśli użyjemy "pochmurnie", nie będzie to błąd bardzo duży.
   Wreszcie ostatnia para wyrazów: "wymyślić" i "wymyśleć"? Wiemy na pewno, że mamy słowo "myśleć". Jak jest z jego pochodnymi? Otóż tutaj mamy "wymyślić", nie "wymyśleć". "Wymyślić", czyli wpaść na jakiś pomysł. Mamy tu parę: "raz wymyślić", "wiele razy wymyślać". Jeśli jednak słowo "wymyślać" nie ma pary, oznacza obrzucanie kogoś wyzwiskami, wymysłami. Dlatego zostańmy lepiej przy "wymyślić", nie "zwymyślać".
   _Czytelnicy, którzy chcieliby podzielić się z prof. Jerzym Bralczykiem swoimi wątpliwościami dotyczącymi języka polskiego, poprosić o odpowiedzi na związane z tym tematem pytania, mogą to uczynić poprzez stronę internetową www.bralczyk.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski