Pomarańcze, które rosną za murem. "Chłopiec, dziewczynka i mur" wyd. Zakamarki

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Czy w króciutkiej książeczce można opisać sprawy tak zawiłe jak dyskryminacja, tęsknota i miłość? I to opisać w taki sposób, by zrozumiało je dziecko? Taką próbę podejmują Ulf Stark i Anna Höglund autorzy opowiastki „Chłopiec, dziewczynka i mur”.

Kiedy Adham wygląda przez okno, widzi mur. Po jego drugiej stronie stoi dom, w którym kiedyś mieszkali: on, tata, mama i Sulafa, jego siostra. Dzieci tak bardzo tęsknią za domem, że już zapomniały, jak to jest się śmiać. Kiedy próbują, ich głos zamienia się w kaszel. Sulafa ma dwa marzenia: po pierwsze, chciałaby znowu chodzić. Po drugie: zjeść pomarańczę ze swojego dawnego ogrodu. Dlatego Adham obmyśla pewien fortel, który pozwoli spełnić choć jedno z marzeń dziewczynki.

Stark i Höglund nie mówią nam, gdzie stoi mur, będący przyczyną smutku dzieci. Po ich imionach możemy domyślić się, że to konstrukcja dzieląca Izrael i Palestynę. Mógłby to jednak być płot między USA i Meksykiem, albo Węgrami i Serbią. Mogłaby to być jakakolwiek granica rozdzielająca bezpieczny, dostatni świat, od miejsca, w którym nikt nie chciałby się znaleźć. To wyczyszczenie z politycznych odniesień wychodzi opowieści na dobre, sprawiając że historia staje się uniwersalna i zrozumiała, również dla tych dzieci, które o geopolityce nie mają pojęcia (czyli dla zdecydowanej większości dzieci). W podobnej sferze niedomówień zostaje i inne przykre sprawy: kalectwo Sulafy, bieda, czy poczucie, że nigdzie nie jest się mile widzianym. Wszystko to podane jest we właściwej dla dzieci złagodzonej wersji, która niczym w baśni mówi, że owszem, zło jest nieodłączną częścią tego świata, ale nie jesteśmy wobec niego bezbronni. Nadzieja i miłość pozwalają, jeśli nie je pokonać, to przynajmniej złagodzić jego konsekwencje.

iPolitycznie - Szynkowski o zaangażowaniu filmu Holland w kampanię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie