Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla szukających zatrudnienia

Marcin Warszawski
Prawie co trzeci młody bezrobotny nie posiada kwalifikacji
Prawie co trzeci młody bezrobotny nie posiada kwalifikacji Tomasz Hołod
Kariera. "Gwarancje dla młodzieży" to program wsparcia młodych na rynku pracy. Gwarancje są częścią "Pakietu na rzecz zatrudnienia młodzieży" wypracowanego przez Komisję Europejską

Nowym programem "Gwarancjami dla młodzieży" objęte zostaną wszystkie osoby w wieku 15-25 lat zarejestrowane w urzędach pracy. Na koniec ubiegłego roku grupa ta stanowiła 18,6 procent ogółu zarejestrowanych osób bezrobotnych.

Jednocześnie prawie, co trzeci młody bezrobotny nie posiada żadnych kwalifikacji zawodowych. I to właśnie brak doświadczenia oraz niedopasowanie kwalifikacji do rynku pracy są głównymi przyczynami bezrobocia młodych. Dodatkowo, większość pracodawców wymaga min. pół- rocznego doświadczenia od potencjalnych pracowników.

- Bezrobocie osób młodych niesie za sobą szereg negatywnych dla społeczeństwa efektów - opóźnianie decyzji o posiadaniu dzieci, dłuższe obciążenie finansowe rodziców, utratę potencjału osób, które wyjeżdżają za granicę - konieczne są zdecydowane i celowe działania wspierające młodych wchodzących na rynek pracy - twierdzi minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz.

Dlatego też, osoby bezrobotne będą wspierane przede wszystkim stażami, szkoleniami i innymi formami dokształcania się. Dzięki temu będą w stanie zdobyć niezbędne do podjęcia pracy doświadczenie lub przekwalifikować się, zgodnie z potrzebami pracodawców. Młodzi bezrobotni będą mogli skorzystać ze wsparcia urzędów pracy, Ochotniczych Hufców Pracy, agencji zatrudnienia, a także w ramach centralnych i regionalnych konkursów.

Bezrobotni do 29 roku życia będą mogli otrzymać wsparcie w zakresie rozwoju przedsiębiorczości w formie pożyczek udzielanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Średnio takich pożyczek zostanie przydzielonych ok. 850 rocznie.

"Gwarancje dla młodzieży" adresowane będą do czterech grup:
* osób w wieku 15-17 lat, które przerwały naukę
* osób w wieku 18-24 lata, które nie są zatrudnione, uczą się i nie doszkalają, w tym również osób wymagających szczególnego wsparcia;
* osób w wieku 18-25 lat zarejestrowanych jako bezrobotni, w tym również studentów zaocznych i wieczorowych;
* absolwentów szkół i uczelni, pozostających bez pracy w okresie 48 miesięcy po ukończeniu edukacji oraz bezrobotnych w wieku 18-29 lat w zakresie wsparcia przedsiębiorczości.

Punktem wyjścia do uzyskania "Gwarancji dla młodzieży" będzie indywidualny plan działania, który pozwoli na dobranie najskuteczniejszej formy wsparcia. W ciągu 4 miesięcy od zarejestrowania w urzędzie pracy lub podpisania umowy z Ochotniczym Hufcem Pracy, młodemu bezrobotnemu przedstawiona zostanie propozycja stażu, szkolenia, dalszego kształcenia się, oferta pracy lub inna forma aktywizacji zawodowej. W latach 2014 --2041 wsparciem zostanie objętych prawie 2,4 mln osób.

Dowiedz się więcej
W najbliższą sobotę w Krakowie na Akademii Górniczo- Hutniczej odbędzie się pierwsza konferencja o pracy i dla pracy "LABOR OMNIA VINCIT" (praca zwycięża wszystko). Gościem specjalnym będzie Władysław Kosiniak-Kamysz, który przedstawi nowe możliwości i propozycje przeznaczone specjalnie dla osób startujących na rynku pracy. Najnowszy pakiet ministerialny "MŁODZI NA RYNKU PRACY", został podpisany przez ministra dosłownie kilka dni temu.

W Małopolsce można będzie skorzystać z naprawdę dużych udogodnień - czy to uruchamiając pierwszy własny biznes, czy też szukając wymarzonej pracy. Wstęp bezpłatny. O pozostałych wykładowcach i warsztatach można dowiedzieć się więcej na stronie internetowej na www.laboromniavincit.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski