Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomóc uczniom z alergią i astmą

Redakcja
ZDROWIE. Co piąty przedszkolak jest alergikiem, co ósmy uczeń ma astmę. Tymczasem nauczycielom brakuje wiedzy, jak udzielić pierwszej pomocy tym dzieciom.

- Z naszych badań wynika, że personel polskich placówek oświatowych nie wie, w jaki sposób zachować się w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia ucznia z astmą lub alergią - alarmuje dr Grażyna Maciejewska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom Chorym na Astmę i Alergię, terapeutka i współpracownik Instytutu Zdrowia Publicznego CMUJ w Krakowie.
Stowarzyszenie opracowało program profilaktyki zdrowotnej "Alergia - nie jesteś sam!". Przeprowadzono szkolenia lekarzy pierwszego kontaktu. Obecnie Stowarzyszenie stara się dotrzeć z tą wiedzą do szkół i przedszkoli. Na razie udało się zorganizować szkolenia w Tarnowie, Bielsku-Białej, Nowym Sączu i Kołobrzegu. W Krakowie edukacją nauczycieli zainteresowały się tylko dwie placówki.
- Dyrektorzy szkół często zasłaniają się tym, że w kompetencjach nauczyciela nie leży podawanie lekarstw. To prawda, ale z drugiej strony wychowawcy powinni znać podstawowe informacje na temat najczęściej pojawiających się w szkołach schorzeń. Odpowiadają za uczniów moralnie i prawnie - uważa dr Grażyna Maciejewska.
Dzieci przybywają w szkołach długo, więc działające w tym środowisku alergeny bardzo wpływają na ich zdrowie. - Personel szkolny powinien wiedzieć, że np. sala gimnastyczna, na której ćwiczą alergicy powinna być sprzątana codziennie, a dziecko uczulone na sierść zwierząt nie powinno uczyć się w sali, gdzie są trzymane zwierzęta futerkowe - podkreśla terapeutka.
Szkolenia oferowane są przez Stowarzyszenie odpłatnie. - Prowadzimy działalność non-profit, więc opłata pokrywa tylko koszty materiałów edukacyjnych. Istnieje również możliwość zorganizowania bezpłatnych spotkań edukacyjnych z rodzicami w szkole - informuje dr Grażyna Maciejewska.
Stowarzyszenie prowadzi też Gabinet Terapii Alergologicznej, w którym można uzyskać porady indywidualne: jak żyć z dzieckiem obarczonym tego typu schorzeniem. - Nie zajmujemy się leczeniem, ale edukacją na temat alergii i astmy. W ramach szkolenia rodzica poruszamy tematy związane z żywieniem dziecka, unikaniem szkodliwych alergenów, wyposażeniem pokoju dziecka, a nawet rozwiązywaniem problemów wychowawczych spowodowanych przewlekłą chorobą - wyjaśnia dr Grażyna Maciejewska. (NAT)
Nie jesteś sam
Bliższe informacje o szkoleniach "Alergia - nie jesteś sam" można uzyskać w Polskim Stowarzyszeniu Pomocy Dzieciom Chorym na Astmę i Alergię, biuro - tel. (012) 653 11 90, e-mail: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski