Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomost do pomocy

RYM
Od jutra w terenowych oddziałach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można będzie składać wnioski o dotację z funduszu SAPARD. Już wczoraj natomiast Bank Gospodarki Żywnościowej rozpoczął udzielanie kredytów pomostowych na realizację przedsięwzięć objętych tym programem. Są one potrzebne, ponieważ zwrot (połowy) kosztów inwestycji można będzie otrzymać dopiero po jej zakończeniu. Wymaga to zatem wcześniejszego wyłożenia pieniędzy własnych lub właśnie pożyczonych w banku.

Banki rozpoczynają udzielanie kredytów, umożliwiających skorzystanie w przyszłości z programu SAPARD

   Aby skorzystać z oferty BGŻ, kredytobiorca musi posiadać środki własne równe co najmniej 15 proc. wartości inwestycji (przy 8-letnim okresie spłaty kredytu).
   Oprocentowanie kredytu SAPARD w BGŻ będzie równe stawce WIBOR 3M (oprocentowanie, po jakim banki skłonne są udzielić trzymiesięcznych pożyczek innym bankom), powiększonej o marżę BGŻ. Oznacza to, że przy wczorajszym poziomie WIBOR 3M i w przypadku rolników indywidualnych (prowizja minimum 1 pkt proc.) wyniosłoby ono nie mniej niż 9,91 proc. w skali rocznej.
   Istnieje możliwość skorzystania z karencji (odroczenia) spłaty zarówno kapitału, jak i odsetek.
   Klienci, którzy ubiegają się o częściowe sfinansowanie inwestycji z dotacji SAPARD, powinni pierwsze kroki skierować do banku w celu uzyskania promesy kredytowej. Muszą przy tym wykazać się posiadaniem zdolności kredytowej oraz przedstawić projekt przedsięwzięcia, wraz z planem finansowym i marketingowym. Z promesą klient udaje się do ARiMR. Po zawarciu umowy z agencją wróci do banku - z wnioskiem kredytowym i projektem przedsięwzięcia, sporządzonym zgodnie z wymogami ARiMR.
   Bank udziela kredytu po ustanowieniu przez klienta prawnego zabezpieczenia jego spłaty oraz przedstawieniu umowy zawartej przez kredytobiorcę z ARiMR, określającej warunki i tryb udzielenia dotacji SAPARD.
   SAPARD to program Unii Europejskiej, wspierający restrukturyzację polskiego rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego oraz rozwój obszarów wiejskich. Jest on skierowany do rolników, firm działających w branży przetwórstwa rolno-spożywczego oraz jednostek samorządu terytorialnego.__Obok BGŻ, w jego obsłudze kredytowej ma uczestniczyć także Bank Ochrony Środowiska i banki spółdzielcze.
(RYM)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski