Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 3,4 mln euro

WR
Z PHARE SSG 2003 na rozwój strefy przemysłowej

Dla Niepołomic

Dla Niepołomic

Z PHARE SSG 2003

Budowa drogi wzdłuż torowiska zlikwidowanej linii kolejowej Niepołomice - Podłęże, rozbudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków w Niepołomicach oraz budowa kanalizacji sanitarnej i magistrali wodociągowej na terenie Niepołomickiej Strefy Przemysłowej - to planowane przez gminę zadania, na które otrzymała ona dofinansowanie z programu PHARE Spójność Społeczna i Gospodarcza 2003.

   Wartość całego kontraktu noszącego nazwę "Rozwój przedsiębiorczości w strefie przemysłowej Niepołomic" wynosi około 5,393 mln euro. Wielkość grantu z UE to kwota 3,431 mln euro. Resztę pieniędzy gmina musi dołożyć sama. Wczoraj kontrakt na to zadanie podpisał burmistrz Niepołomic Stanisław Kracik z przedstawicielem wyłonionej w przetargu firmy "Wolimex" z Limanowej. Ma ona ok. dwóch lat na wykonanie prac.
   Dzięki pozyskaniu unijnych pieniędzy przepustowość komunalnej oczyszczalni ścieków w Niepołomicach zwiększy się do 4 600 m sześc. na dobę, powstanie ponad kilometr magistrali wodociągowej i 6,4 km sieci kanalizacyjnej w Niepołomickiej Strefie Przemysłowej. W dodatku ul. Kolejową i Mokrą połączy droga o długości 3 km biegnąca wzdłuż torowiska zlikwidowanej "niepołomki" - jednocześnie pierwszy etap budowy zachodniej obwodnicy Niepołomic. Następny - to przedłużenie tej trasy aż do ulicy Wielickiej, nieopodal firmy Coca-Cola. Pozwoli to w przyszłości m.in. wyeliminować ruch samochodów ciężarowych z historycznego centrum Niepołomic. W ramach budowy tej drogi powstanie również sygnalizacja świetlna, by bezpiecznie do ruchu mogły się włączać auta skręcające z ul. Kolejowej w Niepołomicach na most na Wiśle (droga krajowa nr 75).
   Swój wniosek do PHARE SSG 2003 Niepołomice złożyły jeszcze na wiosnę 2002 r. Został on zmodyfikowany trzy lata temu zgodnie z uwagami przedstawiciela Komisji Europejskiej Rafała Szakalinisa. Po ostatecznej weryfikacji KE dopuściła do realizacji dwa wnioski: z Niepołomic i Oświęcimia. Rząd polski podpisał memorandum finansowe dla zadań przewidzianych do realizacji z programu PHARE 2003 w lipcu dwa lata temu. Potem trzeba było czekać na przygotowanie i zatwierdzenie przez KE dokumentacji przetargowej, zgodnej ze zmianami związanymi z wejściem Polski do UE. Przetarg na wykonanie wybranych inwestycji został ogłoszony pod koniec grudnia zeszłego roku, a otwarcie ofert nastąpiło dopiero w marcu tego roku. Wpłynęło ich pięć. Komisji przetargowej przewodniczyła Joanna Szczęsny-Smolarska, kierownik Zespołu ds. Projektów Bezpieczeństwa Wewnętrznego Władzy Wdrażającej Program Współpracy Przygranicznej PHARE w Polsce.
Tekst i fot. (WR)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski