Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Popyt na nowoczesne biurowce

Janusz Michalczak
Na giełdzie prezentowana była m.in. wystawa dokumentująca plon konkursu o tytuł Krakowskiego Mieszkaniowego Dewelopera Roku i nagrodę Złotego Sokoła. Wystawę tę będzie można obejrzeć również za miesiąc, podczas giełdy listopadowej
Na giełdzie prezentowana była m.in. wystawa dokumentująca plon konkursu o tytuł Krakowskiego Mieszkaniowego Dewelopera Roku i nagrodę Złotego Sokoła. Wystawę tę będzie można obejrzeć również za miesiąc, podczas giełdy listopadowej Janusz Michalczak
Giełda Domów i Mieszkań. W biurowcach wynajmowanych przez firmy BPO pracuje w Krakowie ponad 35 tys. osób

106. Krakowska Giełda Domów i Mieszkań, która odbyła się w miniony weekend, była okazją do bliższego przyglądnięcia się także rynkowi biurowemu. To dość niezwykła okoliczność jak na środowisko osób zajmujących się przede wszystkim mieszkalnictwem.

- Ostatnie dni związane z organizacją konkursu o tytuł Krakowskiego Mieszkaniowego Dewelopera Roku koncentrowały naszą uwagę przede wszystkim na kwestiach związanych z budownictwem mieszkaniowym, analiza rynku biurowego będzie dla wszystkich taką małą odskocznią - mówił Tytus Misiak, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań, podczas otwarcia giełdy.

W polskiej czołówce
Analizę obejmującą okres po roku 2000 przedstawił Jarosław Czerski, wiceprezes Instytutu Analiz Monitor Rynku Nieruchomości. Dla osób obserwujących ten segment rynku nie jest zaskoczeniem, że Kraków znajduje się w ścisłej czołówce polskich miast, gdzie budowanych jest najwięcej biurowców. Właściwie od lat ma on w niej niezagrożoną pozycję.

O skali rynku biurowego świadczy najlepiej przytoczona przez Jarosław Czerskiego informacja, że w ostatnich latach rynek Business Process Outsourcing (BPO) - tą nazwą określa się różne formy działalności na rzecz firm, na ogół głównie związane z prowadzeniem księgowości - dał w Krakowie zatrudnienie ok. 35 tysiącom osób.

- Ta liczba wynika z przyjęcia wskaźnika, iż na 10 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej przypada 1 pracownik - podkreślał Jarosław Czerski. - Segment BPO zaowocował w Krakowie realizacją ok. 350 tys. mkw. powierzchni biurowej. Przypomnijmy, iż jakiś czas temu wiele osób zastanawiało się jakie skutki pociągnie za sobą likwidacja dawnej Huty Lenina, która w najlepszym dla siebie okresie zatrudniała ponad 30 tys. osób. Okazuje się, że Kraków uzupełnił ten ubytek w sposób przez większość niezauważony.

To tylko wierzchołek góry lodowej, gdyż w ostatnich latach powstały w Krakowie supernowoczesne biurowce o łącznej powierzchni ponad 580 tys. mkw. i żartobliwie tę kwestię ujmując, końca nie widać. W tym roku realizowane jest kolejne około 100 tys. mkw. biurowców klasy "A". Do największych inwestorów na rynku należy m.in. firma Echo Investment i Buma.
Mocną stroną krakowskiego rynku biurowego jest wysoki procent wynajmowanej powierzchni, który sięga 96 procent. W innych miastach pod tym względem jest gorzej.

Stolicę Małopolski charakteryzują również dość ustabilizowane opłaty za wynajem. W przypadku obiektów klasy "A" utrzymują się one na poziomie od 13,5 do 15 euro za mkw.

Prognozy analityków są optymistyczne. Przewidują oni dalszy, dynamiczny wzrost powierzchni biurowej, utrzymywanie się cen najmu na tym samym poziomie.

Biznesowa alternatywa
Pojawienie się tematyki biurowej na giełdzie nie było przypadkowe, gdyż część firm, które zajmują się budownictwem mieszkaniowym, zainteresowała się inwestowaniem w budowę biur. Biurowce wznosi wspomniana wcześniej Buma, ale również DK Development, znana z budowy takich obiektów mieszkaniowych jak "Cztery Korony" oraz "Kamienica Nova".

Zainteresowanie rynkiem biurowym wynika również z faktu, że występuje nadpodaż mieszkań. Problem w tym, że budowa biurowców najwyższej klasy jest odrębną dziedziną, wykraczającą poza tradycyjnie rozumianą techniką budowlaną. Obiekty te wyposażone są m.in. w najnowocześniejsze łącza telekomunikacyjne, mają zainstalowane systemy inteligentnego sterowania, a także systemy odzysku ciepła i gospodarowania energią.

Popyt na drogie i duże
W ostatniej giełdzie uczestniczyły 62 firmy. Mylące byłoby stwierdzenie, że osoby ją odwiedzające poszukują głównie mieszkań tanich. Tak jak w przypadku segmentu samochodowego "premium" nabywców szybko znajdują także lokale drogie, w najatrakcyjniejszej lokalizacji, gdzie trudno jest znaleźć nieruchomość w cenie poniżej 8 tysięcy złoty za metr kawadratowy.
W przypadku pozostałych lokalizacji średnia cena oscyluje na ogół w granicach od 6 do 7 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Ogrody na Żabińcu
Przykładem może być realizowany przez Budopol zespół mieszkaniowy "Ukryte marzenia", czyli Dom pod Kopcem przy ul. Wielickiej, gdzie metr kwadratowy oferowany jest w cenie od 6,2 tys. złotych. Wyróżnia się też powstający na Żabińcu Casa Feliz, kameralny zespół domów, zaprojektowany jako miejskie ogrody, gdzie cena metra kw. rozpoczyna się od 5800 zł.

- Cena jest ważna, ale nie odgrywa decydującego znaczenia, gdyż ze względu na pracę na uczelni chcemy mieszkać w pobliżu Starego Miasta - stwierdza Zofia Miernik, jedna z uczestniczek krakowskiej giełdy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski